Kto tu kogo robi w balona ?

Szeroko pojęte lampy fluorescencyjne

Kto tu kogo robi w balona ?

Postprzez Kwazor » 3 lipca 2010, 20:10

Dzis w ramach testowania nowego modułu zasilacza stabilizowanego lampowego zamiast obciazenia układem lampowym/rezystancyjmym podłaczyłem świetlówke18W piły... ( z przeróbka na ciepło )

Wiadomo ze mostek greatza moza "oszukać" i pusci prąd stały..

Ok rozgrzanie skretek skok pradu do około 120mA ( napiecie niezmierzone ale zasilacz ustawiłem na 270V ) czyli normalny WZROST pradu..( w przypadku przeróbki na zapłon na ciepło )

Zapłon i rozgrzewanie lampy 54mA po minucie 56mA a pozniej spadek !! do 54mA...

Czyli mit o tym ze lampa pobiera 2x tyle pradu na nagrzewaniu to

KŁAMSTWO ROZPUSZCZANE PRZEZ LOBBY ZARÓWKOWE !

I 2 gie ważne spostrzezenie :

Napiecie zasilania 205V Pobór pradu : 60mA (moc pobierana 12.3W)
Napiecie zassilania 290V Pobór pradu 55mA ( moc pobierana 15.95W )
Napiecie zasilania 350V Pobór pradu :57mA..( moc pobierana 19.95W)

Swietlówka ma 18W odejmujac sprawnosc balastu ( balas moze łyka 0.5W )
Wychodzi na to ze najwyzsza sprawnosc przetowrnicy nie jest przy nominalnej mocy swietlówki ( oczywiscie są to ułamki W ale to tez ważne spostrzezenie )


Obrazek

Życze miłych przemysleń ..
Dbajmy o świetlówki kompaktowe - Tylko zapłon na gorąco !
Avatar użytkownika
Kwazor
 
Posty: 514
Zdjęcia: 343
Dołączył(a): 12 kwietnia 2010, 14:42
Lokalizacja: REDA

Re: Kto tu kogo robi w balona ?

Postprzez DocBrown » 3 lipca 2010, 20:19

No i tym sposobem obaliłeś jeden z durnych mitów propagowanych przez żarówkowców :twisted:
DocBrown
 

Re: Kto tu kogo robi w balona ?

Postprzez amisiek » 4 lipca 2010, 12:49

Kwazor, robiliśmy też takie pomiary i wszystko sie zgadza z tym co Ty zmierzyłeś. Według mnie argumentem przeciw świetlówkom nie jest większy pobór prądu, bo to można łatwo obalić przy każdym pomiarze, takim jak Twój. Sprawdzałem nawet na oscyloskopie jak wygląda pobór prądu przy zapłonie z użyciem magnetycznego układu (statecznik, zapłonnik, kondensator). Wyszło tak samo.
Zauważ, ze przy zmianie napięcia zasilającego w tak szerokich granicach, może się zmieniać punkt pracy lampy zasilanej z tego układu zapłonowego - stąd zmiana poboru prądu. Musiałbyś mierzyć także prąd płynący przez lampę i napięcie na jej elektrodach.
Argumentem przeciw KIEPSKIM świetlówkom jest FATALNA JAKOŚĆ ŚWIATŁA, oraz ogólnie dla wszystkich świetlówek: wyższy koszt osprzętu tudzież koszty utylizacji rur zawierających rtęć i luminofor.
Dlatego uważam, że argument w postaci większego poboru prądu nie dotyczy w ogóle dzisiejszych konstrukcji. A jakość światła jest bardzo dobra w świetlówkach wielopasmowych, tych co mają Ra>90. I takie polecam zamiast tanich chińskich produktów po 5 zł/szt.
Według mnie mit ten jest równie powszechny jak wspaniała jakość świetlówek kompaktowych (z jednym jedynym wyjątkiem Narva BioVital, ale ta świetlówka kosztuje stówę za sztukę) i niestety tak samo nieprawdziwy.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Kto tu kogo robi w balona ?

Postprzez Kwazor » 5 lipca 2010, 17:34

Argumentem przeciw KIEPSKIM świetlówkom jest FATALNA JAKOŚĆ ŚWIATŁA

Niestety CRI etc = kupa ...

Ode mnie to dokładam jakosc elektroniki na poziomie niższym niż dno stawu....

Dlatego uważam, że argument w postaci większego poboru prądu nie dotyczy w ogóle dzisiejszych konstrukcji


Ale ten mit nawet ostatnio został znowu pokazany w TVN Uwaga jako wada ( ale tez mi skok o całe 2mA to 0.6W ale krzyk taki ze łojezu...)
Do tego jakis tam gosciu wypowiadał sie ze w lampach ogrodowych po roku szybko zaczeły mu padac --podnosi klosz i co widzimy ? China ... tandetna...

Gdyby kupił Osrama / IKEA -- rebrand osrama /tudzież inna swietlówka ( najchetniej z zapłonem na ciepło ) to trwałos znacznie by wzrosła ..ale i lepsze bebchy balastu musza byc ( chłodzenie tak tak...... to czesto własnie jest pomijace--a może celowe działanie ze nie ma zadnych otworów went w balascie... a tempa tam szybko rosnie do 80C po roku wysadza kondesator filtrujacy = swietlówka kosz ( mam IKEA 7W model K207 która ktos wyzucił do kosza z swietlówkami naprawiłem ja i po roku znowu ta sama akcja kondesator... a świece ja codziennie po 2 -3 godziny...)
Dbajmy o świetlówki kompaktowe - Tylko zapłon na gorąco !
Avatar użytkownika
Kwazor
 
Posty: 514
Zdjęcia: 343
Dołączył(a): 12 kwietnia 2010, 14:42
Lokalizacja: REDA

Re: Kto tu kogo robi w balona ?

Postprzez Paweł » 6 lipca 2010, 15:57

Drugim mitem jest to że częste włączanie powoduje znaczne skrócenie żywotności świetlówek kompaktowych.
Owszem pierwszych modeli to dotyczyło ale już nie ma ich dawno w sprzedaży.


Z trwałością zależy na co się trafi, mam świetlówkę IKEA 9W (Made in China) którą zapala się poprzez wywołanie jej lekkiego wstrząsu ;) Już dawno pobiła rekord żywotności mimo że świeci codziennie po kilka godzin i była kupiona w czasach gdy kompaktowe w sklepach kosztowały 59,99 w promocji :)

Natomiast Philips T60 Softone 16W (Made in Poland) padła po 2 latach...
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kto tu kogo robi w balona ?

Postprzez DocBrown » 6 lipca 2010, 15:59

Paweł napisał(a):Drugim mitem jest to że częste włączanie powoduje znaczne skrócenie żywotności świetlówek kompaktowych.
Owszem pierwszych modeli to dotyczyło ale już nie ma ich dawno w sprzedaży.


Z trwałością zależy na co się trafi, mam świetlówkę IKEA 9W (Made in China) którą zapala się poprzez wywołanie jej lekkiego wstrząsu ;) Już dawno pobiła rekord żywotności mimo że świeci codziennie po kilka godzin i była kupiona w czasach gdy kompaktowe w sklepach kosztowały 59,99 w promocji :)

Natomiast Philips T60 Softone 16W (Made in Poland) padła po 2 latach...


To i tak lepiej niż żarówka :twisted:
I na pewno zjadła mniej prądu niż jej żarowy odpowiednik pod względem ilości światła :twisted:
DocBrown
 

Re: Kto tu kogo robi w balona ?

Postprzez Paweł » 6 lipca 2010, 16:08

No tak ;) Właśnie znalazłem opakowanie po niej na którym jest trwałość 8000h więc porównując do czasu użytkowania to świeciła tyle ile zadeklarował producent.
Była kupiona po cenie fabrycznej więc zaoszczędziłem porównując do użytkowania 75W żarówki :)
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kto tu kogo robi w balona ?

Postprzez Kwazor » 6 lipca 2010, 17:36

Drugim mitem jest to że częste włączanie powoduje znaczne skrócenie żywotności świetlówek kompaktowych.
Owszem pierwszych modeli to dotyczyło ale już nie ma ich dawno w sprzedaży.


Niestety ty sie mylisz.... wiesz mam nadzieje co to jest zapłon na zimno i ciepło ?

Wielu producentów specjalnie nie wsadza PTC ( pozystor ) by czas ekspoatacji swietlówek był krótszy...a miejsce na ten element często jest ! .

Przy zapłonie na zimno katody lampy powinny być pokryte bardzo grubą warstwą tlenków by nie doszło do szybkiego rozpylenia materiału emisyjnego ( czernienie koncówek ) a niestety czesto nie są ...
Dbajmy o świetlówki kompaktowe - Tylko zapłon na gorąco !
Avatar użytkownika
Kwazor
 
Posty: 514
Zdjęcia: 343
Dołączył(a): 12 kwietnia 2010, 14:42
Lokalizacja: REDA

Re: Kto tu kogo robi w balona ?

Postprzez Utilizer » 6 lipca 2010, 19:12

Masz racje Kwazor, mój kolega miał w łazience Philipsy 8W, i padły bardzo szybko, po roku, właśnie przez częste, wielokrotne codzienne zapłony. Teraz jedzie na żarówce 40W :mrgreen:
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6575
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Kto tu kogo robi w balona ?

Postprzez Whites86 » 6 lipca 2010, 19:24

Utilizer napisał(a):Masz racje Kwazor, mój kolega miał w łazience Philipsy 8W, i padły bardzo szybko, po roku, właśnie przez częste, wielokrotne codzienne zapłony. Teraz jedzie na żarówce 40W :mrgreen:

ja mialem chinczyka za 3zł marki no name i wytrzymal 2 lata :)
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Następna strona

Powrót do Świetlówki liniowe i kompaktowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości