Świetlówka 1W

Szeroko pojęte lampy fluorescencyjne

Świetlówka 1W

Postprzez oszczedniak » 22 października 2010, 15:16

Witam. (To mój pierwszy wątek więc proszę o wyrozumiałość)

A więc czy spotkał się kiedyś ktoś z świetlówkami o mocy 1W ?
Jak miałem może z 9 lat to w markecie budowlanym Format widziałem takie małe lampki wkładane do kontaktu.
Niedawno z ciekawości zakupiłem tą że lampkę i widzę oznaczenie 1W no i tu moja ciekawość kazała mi tą lampę rozebrać na czynniki proste.
19191
_________________________________________________________________________________________________________________________________________
19193
_________________________________________________________________________________________________________________________________________
19195

Tak się jeszcze zastanawiam czy to aby nie neon ponieważ ten układ zapłonowy pod właśnie neon czyli ogranicza napięcie do odpowiedniego napięcia choć kondensator tutaj morze pracować jako układ zapłonowy. :?

Czekam na wasze opinie .
oszczedniak
 
Posty: 86
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 15 września 2010, 21:29
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Świetlówka 1W

Postprzez slaweklampy » 22 października 2010, 15:22

W tego typu lampce kondensator służy tylko do ograniczania prądu świetlówki. świetlówka wyposażona jest w elektrody zapłonowe zamiast skrętek podobnie jak rtęciówka i zapala na zimno.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Świetlówka 1W

Postprzez oszczedniak » 22 października 2010, 15:27

Zastanawiam się też po co jest aż 6 wyprowadzeń do "pseudo" świetlówki cold catode skoro nie ma skrętek ,dodam również że niektóre były połączone. :)
oszczedniak
 
Posty: 86
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 15 września 2010, 21:29
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Świetlówka 1W

Postprzez MRP200 » 22 października 2010, 20:04

Podobne świetlówki stosuje się (lub stosowano) w kieszonkowych testerach banknotów. Kiedyś rozebrałem taki tester, w celach poznawczych. Świetlówka z zapłonem na zimno, a przetwornica tak prosta, że aż dziw, jak to może działać.
Z kolei kilka lat temu w sklepach LIDL można było kupić latarkę na podobne świetlówki, tyle, że cena była trochę odstraszająca.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Świetlówka 1W

Postprzez oszczedniak » 22 października 2010, 21:28

MRP200 napisał(a):Podobne świetlówki stosuje się (lub stosowano) w kieszonkowych testerach banknotów. Kiedyś rozebrałem taki tester, w celach poznawczych. Świetlówka z zapłonem na zimno, a przetwornica tak prosta, że aż dziw, jak to może działać.
Z kolei kilka lat temu w sklepach LIDL można było kupić latarkę na podobne świetlówki, tyle, że cena była trochę odstraszająca.


I nadal są takie latarki z przetwornicami samodławnymi niestety nie jest to dobre rozwiązanie bo moc sięga maximum 10wat a i tak jest to zimny zapłon ,ja teraz próbuje stworzyć przetwornicę 12v na LRF`a 125W ale jak słyszę słowo transformator sieciowy to mnie ciarki przechodzą :evil:
oszczedniak
 
Posty: 86
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 15 września 2010, 21:29
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Świetlówka 1W

Postprzez Kwazor » 26 października 2010, 19:23

Zajrzyj tutaj :
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto ... highlight=

Lechoo zrobił 4x40W do swietlówek.... troche przerobic i do 125-tki jak znalazł ... i zadne trafo sieciowe bo to straty tylko....tylko impulsowe...
Dbajmy o świetlówki kompaktowe - Tylko zapłon na gorąco !
Avatar użytkownika
Kwazor
 
Posty: 514
Zdjęcia: 343
Dołączył(a): 12 kwietnia 2010, 14:42
Lokalizacja: REDA

Re: Świetlówka 1W

Postprzez Lampka » 28 listopada 2011, 21:14

Świetlówki 1w to taka niskoprężna wersja lamp LRF, nawet rurka ma kształt, jak te jarzniki. Taka "uświetlówczona" wersja :D Jednak elektrody mają dokłądnie takie, jak u świetlówek, tylko jest dodatkowo ta zapłonowa i oczywiście zamiast dławika jest mały kondensator.
Ich trwałośc jest marna, często wysiadały nawet po paru tygodniach (np. lampki Kobi, już nie produkowane, świeciły dokładnie 3 miesiące, ale niektóre pare dni :shock: ). Migały z brzęczeniem, ciemniały im silnie końce, a jak elektrody były już porządnie zdegradowane, to nieco się uspokajały i swieciły po prostu słabo. Jak nieraz stare rtęciówki. Czasem topiły im się obudowy, a po pewnym czasie zużywania się, lubiały pęknąć i tym skończyć swój żywot ostatecznie.
Mam w kolekcji troche takich migających lampek, ciekawie to wygląda. ;)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Świetlówka 1W

Postprzez andrzejlisek » 3 grudnia 2011, 13:20

oszczedniak napisał(a):Niedawno z ciekawości zakupiłem tą że lampkę i widzę oznaczenie 1W no i tu moja ciekawość kazała mi tą lampę rozebrać na czynniki proste.


Czy to jest taka lampka? http://www.grap.pl/sklep2/product_info. ... s_id=19790
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Świetlówka 1W

Postprzez Lampka » 3 grudnia 2011, 21:28

Tak, to jest taka lampka :)
Obecnie prawie wszystkie takie lampki, niezależnie od producenta, mają taki sam wygląd - w Chinach robi je ten sam zakład. Kiedyś była większa różnorodność w ich stylach, teraz te ze świetlówkami wypierane są powoli przez LEDy.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Świetlówka 1W

Postprzez lumix26 » 30 sierpnia 2016, 20:16


Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9281
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Następna strona

Powrót do Świetlówki liniowe i kompaktowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości