NA planett własnie leci film o świetlówkach !

Szeroko pojęte lampy fluorescencyjne

Re: NA planett własnie leci film o świetlówkach !

Postprzez ousd » 6 stycznia 2013, 17:09

W takim razie 2 lata temu mój dom też powinien nie nadawać się do zamieszkania, ponieważ zbiłem rurę 36w SLa kompakta z Ikei i kompakta z Kauflanda no-name które napewno mają więcej rtęci niż 5 mg :P Chętnie bym rozbił zużytą Razno na głowie któregoś z Euroosłów czy Greenshitu :P
ousd
 

Re: NA planett własnie leci film o świetlówkach !

Postprzez elek » 6 stycznia 2013, 20:11

ousd napisał(a):W takim razie 2 lata temu mój dom też powinien nie nadawać się do zamieszkania, ponieważ zbiłem rurę 36w SLa kompakta z Ikei i kompakta z Kauflanda no-name które napewno mają więcej rtęci niż 5 mg :P Chętnie bym rozbił zużytą Razno na głowie któregoś z Euroosłów czy Greenshitu :P

Hyhyhy ja pamiętam jak w podstawówce rozwaliła się butelka ze 100g rtęci w sali chemicznej i łapałem kropelki :D to dopiero hardcore :P
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: NA planett własnie leci film o świetlówkach !

Postprzez JeD » 6 stycznia 2013, 20:21

normalnie łapki mi opadły :) , ja zbiłem kilka świetlówek i kilka liniowych świetlówek, w dodatku termometr rtęciowy powinienem już nie żyć :P , mam spaloną świetlówkę 58w., gdybym mógł bym nią poczęstował niejdnego z ekoterrorystów :lol:
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: NA planett własnie leci film o świetlówkach !

Postprzez lumix26 » 6 stycznia 2013, 20:27

Najbardziej drażniło mnie że cały czas użyto słowo żarówki energooszczędne :evil:
Tak na marginesie Chińczycy się żywią świetlówkami luminoforem rtęcią jakoś im dobrze jest :mrgreen:
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9283
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: NA planett własnie leci film o świetlówkach !

Postprzez Lampka » 7 stycznia 2013, 22:50

No cóż, ale z tym recyklingiem to rzeczywiście mają rację. Z resztą nawet w pojemnikach, ustawionych w różnych miejscach (np. w marketach) przynajmniej połowa świetlówek (głównie kompaktów) tłucze się, a wokół przewalają się setki ludzi. Nie ma sposobu, żeby do końca to zabezpieczyć. Owszem, używanie pojęć takich, jak nazywanie kompaktów żarówkami jest sprzeczne i nielogiczne (no, chyba, żeby uwzględnić fakt, że w świetlówkach są elektrody żarnikowe :mrgreen: ), widocznie tłumacz nie był zbyt obeznany co do poprawności pojęć.
W tej scenie, co koleś przywiózł plastikowy pojemnik ze ścierką i resztkami świetlówki, można w kontenerze dojrzeć leżącą mleczną SLkę. Szkoda jej :( Jak bym tam był, to od razu bym ją "odratował".
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: NA planett własnie leci film o świetlówkach !

Postprzez qba » 8 stycznia 2013, 06:39

Ja też w podstawówce tłukłem zużyte rury T12. I jakieś kompakty też się potłukły w domu. Te dzieci rzeczywiście mogły wziąć luminofor z podłogi, a potem ręce do ust. Mam nadzieję, że spotka to dzieci tej pani z Greenpiss, ciekawe co wtedy zrobi.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: NA planett własnie leci film o świetlówkach !

Postprzez Luk » 8 stycznia 2013, 10:11

Kwazor napisał(a):Pierwsza scena :
Małżeństwo i 2 małych dzieci ... spadała im w domu rozgrzana swietlówka kompaktowa...jedna...
Po kilku tygodniach dzieci potraciły włosy i dostawały drgawek.


Może jednak jest w tym trochę prawdy? :roll:
Z pewnością świetlówki kompaktowe są bardziej szkodliwe od zwykłych żarówek. Żarówką (rozbitą) można się najwyżej skaleczyć.
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Re: NA planett własnie leci film o świetlówkach !

Postprzez robert03 » 8 stycznia 2013, 13:56

Film porusza wiele aspektów z którego najwazniejszy wcale nie dotyczy świetlówek.
Problem jest powazny bo Unia Europejska to twór oparty na dyktaturze w którym decydujący głos mają lobbyści. To dotyczy każdej dziedziny. Większośc unijnych decyzji nie ma nic wspólnego z ekologią czy dobrem jednostki. To tylko pozory.
Film także mocno wyśmiewa organizacje (pseudo) ekologów.
Druga sprawa to świetlówki:
Świetlówki (liniowe) to moje ulubione źródło światła. Niestety to co wciska nam UE w postaci świetlówek kompaktowych nie jest w żaden sposób ekologiczne i stawia w niekorzystnym świetle wszelkie zalety tego źródła światła.
Jak tu nazwać ekologicznym fakt że w każdej świetlówce mamy niezliczoną ilość elektroniki która jest "jednorazowego użytku" a mogłaby przecież służyć o wiele dłużej. Wyprodukowanie tej elektroniki pochłania duże ilości energii.
Po drugie Świetlówki produkuje się w taki sposób by ich trwałość była maksymalnie niska - stosując zimny zapłon. Tym samym zwiększamy ilość odpadów elektronicznych i chemicznych w tym tręci.
Gdzie tu wydłużona trwałość ?
Fakt że świetlówka u klienta końcowego zużyje mniej anergii ma się nijak do tego ile wcześniej energii zużyto do jej produkcji i ile energii zużyjemy później do utylizacji i oczyszczenia zatrutego środowiska.
Obliżenie emisji dwutlenku węgla jest ważnym czynnikiem ale musi koncentrować się tam gdzie można obnizyć znacznie te emisje np. motoryzacja czy przemysł ( w tym produkcja świetlówek !). Napewno nie jest to oświetlenie u końcowego odbiorcy.
Jest to taka sama bzdura jak przed laty z freonem w lodówkach....
robert03
 
Posty: 442
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 22 sierpnia 2010, 12:33
Lokalizacja: Świecie

Re: NA planett własnie leci film o świetlówkach !

Postprzez ousd » 8 stycznia 2013, 14:22

Luk napisał(a):
Kwazor napisał(a):Pierwsza scena :
Małżeństwo i 2 małych dzieci ... spadała im w domu rozgrzana swietlówka kompaktowa...jedna...
Po kilku tygodniach dzieci potraciły włosy i dostawały drgawek.


Może jednak jest w tym trochę prawdy? :roll:
Z pewnością świetlówki kompaktowe są bardziej szkodliwe od zwykłych żarówek. Żarówką (rozbitą) można się najwyżej skaleczyć.

No i spaloną żarówkę można wywalić do zwykłego kosza na śmieci, ze świetlówkami trzeba jeździć do punktów i je oddawać :roll:
ousd
 

Re: NA planett własnie leci film o świetlówkach !

Postprzez Whites86 » 8 stycznia 2013, 16:20

ousd napisał(a):No i spaloną żarówkę można wywalić do zwykłego kosza na śmieci, ze świetlówkami trzeba jeździć do punktów i je oddawać :roll:

czego nierobi ponad polowa ludzi , w tym zresztą i ja, większość sklepow u mnie w mieście przyjmowalo zużytą swietlówke tylko w przypadku kupna nowej, jeśli chciales się starej pozbyć i nie chciales kupować nowej to już niebylo możliwości by w sklepie to przyjęli.. bzdura totalna a jednak, dlatego chcąc niechcąc wywala się to w kibel
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Świetlówki liniowe i kompaktowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości

cron