świetl. kompaktowe niezintegrowane i adaptery dla nich

Szeroko pojęte lampy fluorescencyjne

świetl. kompaktowe niezintegrowane i adaptery dla nich

Postprzez Lampka » 23 stycznia 2013, 22:51

Ostatnio zaciekawiła mnie pewna odmiana świetlówek kompaktowych, które popularne były szczególnie w latach 80 i na początku 90tych. W Polsce za bardzo się z nimi nie spotkałem, ale za granicą, gdzie kompakty upowszechniły się w latach 80, były swego czasu bardzo popularne. Mam na myśli tzw. adaptery dla niezintegrowanych świetlówek kompaktowych typu PL-S, PL-C, PL-T. Dzięki temu świetlówki kompaktowe niezintegrowane można było stosować w oświetleniu ogólnym, w zwykłych oprawach "żarówkowych", tak, jak równie popularne wówczas SLki. Adaptery te zawierały zabudowany dławik magnetyczny, jak SL, zapłonnik te kompakty mają zintegrowany. Najwięcej takich adapterów występowało zanim wprowadzono elektroniczne kompakty rurkowe. Większość z nich nie miała bowiem w komplecie klosza, więc świetlówka zostawała w nich, jako rurkowa, chociaż zdarzały się też modele tych adapterów, posiadające klosz w komplecie lub z możliwością jego wkręcenia.
Oto taki adapterek, który posiadam, kupiony w Niemczech przez Ebay, przy okazji kupowania jakichś SLek:


Obrazek
Obrazek

Posiada on możliwość instalacji zarówno świetlówki PL-S, jak i PL-C lub PL-T:

Obrazek

Ta wygląda z PL-Sem (nieco śmiesznie z tak długą rurką):

Obrazek
Obrazek



Jeśli macie tego typu adapterki, to wklejajcie zdjęcia, z resztą wydaje mi się, że wątku o kompaktach niezintegrowanych ogólnie brakuje.
Spotkaliście się kiedykolwiek z takimi lub podobnymi adapterami, występującymi w Polsce :?: ;)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: świetl. kompaktowe niezintegrowane i adaptery dla nich

Postprzez qba » 23 stycznia 2013, 22:57

Ja czytałem o czymś takim w 1995r. Że produkują kompakty, które po przepaleniu nie trzeba wymieniać w całości, tylko wystarczy zmienić same rurki, ale w prakty7ce się z takim nie zetknąłem.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: świetl. kompaktowe niezintegrowane i adaptery dla nich

Postprzez CDM » 24 stycznia 2013, 20:57

Nie wiem, czy pamiętacie, ale w odcinku Sondy p.t. "Żarówa"takie coś było prezentowane, panowie wkładali świetlówki do żyrandola.
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: świetl. kompaktowe niezintegrowane i adaptery dla nich

Postprzez ousd » 24 stycznia 2013, 21:01

Chciałbym coś takiego :P To jest ekologiczne po prostu :)
ousd
 

Re: świetl. kompaktowe niezintegrowane i adaptery dla nich

Postprzez qba » 24 stycznia 2013, 21:05

CDM napisał(a):Nie wiem, czy pamiętacie, ale w odcinku Sondy p.t. "Żarówa"takie coś było prezentowane, panowie wkładali świetlówki do żyrandola.

Mi się wydaje, że te żyrandole miały wbudowaną oprawke przystosowaną do świetlówki PL.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: świetl. kompaktowe niezintegrowane i adaptery dla nich

Postprzez Lampka » 24 stycznia 2013, 21:24

Takie adaptery można kupić na niemieckim Ebayu. Dławikowych niestety już raczej nikt nie produkuje, tak samo, jak magnetycznych SL, ale było to świetne rozwiązanie, szczególnie zanim upowszechniły się elektroniczne rurkowe kompakty. W Polsce raz tylko, w Katowicach, w domu handlowym Zenit, na parterze w starych "oczkach" na suficie taką widziałem wkręconą - była to niezintegrowana PL-T właśnie na tym adapterze. Niestety jednak była zużyta, a elektryk, zajmujący się tym oświetleniem pewnie nie wiedział, że samą rurkę można wymieniać i od dość dawna już jej tam nie ma (świecą tam zwykłe kompakty) :|

Jednak na zachodzie mają tego nadal sporo w użyciu, od czasu do czasu pojawiają się jako przedmioty aukcji. Tam było to bardziej popularne, bo i ogółem kompakty szybciej się tam spopularyzowały.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: świetl. kompaktowe niezintegrowane i adaptery dla nich

Postprzez CDM » 24 stycznia 2013, 23:20

qba napisał(a):
CDM napisał(a):Nie wiem, czy pamiętacie, ale w odcinku Sondy p.t. "Żarówa"takie coś było prezentowane, panowie wkładali świetlówki do żyrandola.

Mi się wydaje, że te żyrandole miały wbudowaną oprawke przystosowaną do świetlówki PL.
Nie sądzę, materiał był z połowy lat 80tych, w Polsce jeszcze wtedy o jakichkolwiek źródłach kompaktowych nikt nie słyszał, rozwiązania te znali tylko naukowcy, trwały dopiero nad tym badania, do wdrożenia była daleka droga. Zwykły żyrandol musiałby mieć gdzieś zamontowany dławik, skoro źródło wyrażnie współpracowało ze statecznikiem elektromagnetycznym..
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: świetl. kompaktowe niezintegrowane i adaptery dla nich

Postprzez qba » 25 stycznia 2013, 00:05

CDM napisał(a):
qba napisał(a):
CDM napisał(a):Nie wiem, czy pamiętacie, ale w odcinku Sondy p.t. "Żarówa"takie coś było prezentowane, panowie wkładali świetlówki do żyrandola.

Mi się wydaje, że te żyrandole miały wbudowaną oprawke przystosowaną do świetlówki PL.
Nie sądzę, materiał był z połowy lat 80tych, w Polsce jeszcze wtedy o jakichkolwiek źródłach kompaktowych nikt nie słyszał, rozwiązania te znali tylko naukowcy, trwały dopiero nad tym badania, do wdrożenia była daleka droga. Zwykły żyrandol musiałby mieć gdzieś zamontowany dławik, skoro źródło wyrażnie współpracowało ze statecznikiem elektromagnetycznym..

Widać tam też jak Andrzej Kurek wkłada taką PLkę do samej oprawki, którą trzyma w dłoni. Była ona biała i wielkości standardowej E 27. A z tego co mówili w tym odcinku zrozumiałem, że już można kompakty kupić w Polsce, tylko, że są drogie i trudno dostępne. O świetlówkach kompaktowych wspomina też Teresa Kuczyńska w wydanej w 1986r książce "Mieszkanie z Wyobraźnią"
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: świetl. kompaktowe niezintegrowane i adaptery dla nich

Postprzez Lampka » 25 stycznia 2013, 00:15

Ja dziś znalazłem bebechy z SLki z pierwszej generacji (prod. 1980 - 1986r), w jednym ze sklepów elektrycznych w Katowicach. Kompakty w latach 80 zaczynały się pojawiać, na pewno były w Pewexach (2 połowa lat 80).
Pamiętasz może który to był odcinek?
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: świetl. kompaktowe niezintegrowane i adaptery dla nich

Postprzez qba » 25 stycznia 2013, 00:30

Lampka napisał(a):Ja dziś znalazłem bebechy z SLki z pierwszej generacji (prod. 1980 - 1986r), w jednym ze sklepów elektrycznych w Katowicach. Kompakty w latach 80 zaczynały się pojawiać, na pewno były w Pewexach (2 połowa lat 80).
Pamiętasz może który to był odcinek?

W Pewexach mogły być. Ja widziałem SLa po raz pierwszy w 1989r, ale nie w Pewexie tylko w domu towarowym w Zgorzelcu. Leżał obok żarówki OF 71.
Nie pamietam jaki nr odcinka, ale jest w 3 częściach na YT "Żarówa". Na forum też są linki do niego.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Następna strona

Powrót do Świetlówki liniowe i kompaktowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości