Świetlówki T8

Szeroko pojęte lampy fluorescencyjne

Re: Świetlówki T8

Postprzez trojmiejski » 10 stycznia 2022, 00:04

Metrówki 36W/40W to były w śląskich EN57? Na Pomorzu w SKM przeszli na metrowe 36W Philipsa całkowicie, nie widziałem od dłuższego czasu żadnego chińczyka. Za to pomorskie Polregio nadal stosuje chińskie T8 25W Oxylight.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Świetlówki T8

Postprzez Lampka » 10 stycznia 2022, 00:29

Gdzieś mi się rzuciło w oczy że były, skoro rozmiar pasuje to czemu nie wkręcić zamiast dziadowskich Oxylightów.
A w tych miejscach gdzie przeszli na 36W metrowe dalej pracują one na statecznikach do wcześniejszych 25W T12, czy osprzęt wymieniony na dedykowany dla wyższej mocy?
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Świetlówki T8

Postprzez trojmiejski » 10 stycznia 2022, 11:45

Dławiki na pewno te same, z jednej strony w okresie przejściowym SKMki miały jednocześnie chińskie 25W i metrowe 36W, z drugiej strony kto by produkował nowe dławiki na nietypową częstotliwość 500Hz dla jednostek które docelowo i tak relatywnie niedługo będą wycofane? We wczesnych latach obecnego wieku masowo przerabiano oświetlenie WC w EN57 z żarówek na świetlówki 18W (alternatywnie czasem na świetlówki 2D lub inne kombinacje) bez ruszania reszty metrowego oświetlenia. Wtedy jeszcze bym dopuścił możliwość nowych dławików na 500Hz choć przypuszczam, że raczej stosowano przekształtniki 110V DC i podpięto tak by startowało to razem z oświetleniem 500Hz (nie miałem możliwości weryfikacji tego, raz widziałem naklejkę o zasilaniu 110V w oprawie w jednym z głównych przedziałów w jednostce mającej całe oświetlenie przerobione na 110V).

Jeśli już by miało coś być przerabiane w oświetleniu metrówkami to zamiast nowych dławików na 220V 500Hz raczej bym się spodziewał przerobienia całej instalacji na stateczniki tranzystorowe zasilane z 110V DC. Jedna z jednostek SKM prawdopodobnie miała tak kiedyś, zaś Wojtek ma oprawę OK-20b z takim statecznikiem (początkowo byłem przekonany, że w tej SKM wstawili centralny przekształtnik tranzystorowy zamiast wirowego, lecz po zobaczeniu oprawy Wojtka zmieniłem zdanie, że ta jednostka raczej miała indywidualne przekształtniki). Tyle, że tę jednostkę przerobiono zanim zaczęto w SKM w ogóle stosować metrowe 36W (choć dotrwała na tyle długo by później pracować z takimi rurami) i na elektronice pracowały też T12, między innymi Sylvanie 640. Jeszcze później tę jednostkę przerobiono na oświetlenie LED (jak wiele innych SKM, aczkolwiek nadal można spotkać jednostki klasycznie oświetlone) i raczej obecnie zamiast kombinować z dławikami to przy chęci jakichkolwiek przeróbek domyślną opcją jest w SKM ledyzacja.

Jest możliwe, że metrowe 36W są trochę niedociążone na klasycznych dławikach, w tej jednostce z przekształtnikami świeciły mocniej. Jednakże nawet niedociążone 36W na klasyce i tak świecą przyzwoicie, na pewno lepiej świecą niż Oxylight 25W, a porównywalnie do lepszych grubasów. Do tego padające Oxylight często świeciły różowo lub przynajmniej do połowy różowo. W przypadku metrowych Philipsów też się zdarza (choć często świeci ciemniej całą długością), że padająca sztuka jedną połową świeci jaśniej, ale nawet ciemniejszy koniec wciąż świeci biało, nie ma różowienia.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Świetlówki T8

Postprzez Polamp » 10 stycznia 2022, 14:12

trojmiejski napisał(a):Metrówki 36W/40W to były w śląskich EN57? [...]


Istnieje co najmniej jedna jednostka EN57, jeżdżące w barwach Kolei Śląskich po wizycie w ZNTK Mińsk Mazowiecki, kiedy to do oryginalnych opraw wkręcono metrowe świetlówki Osram 36W/840. Wnętrze jest bardzo dobrze oświetlone, w porównaniu do poprzednich T12 25W (lub odpowiedników T8), co daje podejrzenie modernizacji instalacji oświetleniowej.
Avatar użytkownika
Polamp
 
Posty: 117
Dołączył(a): 31 października 2018, 11:24

Re: Świetlówki T8

Postprzez trojmiejski » 10 stycznia 2022, 16:29

Dobrze wiedzieć, że wkręcili Osramy, SKM konsekwentnie trzyma się Philipsów. Jeśli ta jednostka ma barwy KŚ to jedyne dwie jednostki ze świetlówkami metrówkami w tych barwach to są odpowiednio EN57-3001 i 3002, obie dawne jugosławiańskie, ze zmienionymi czołami, ale zachowanymi metrówkami. Akurat w przypadku tych jednostek to mnie nie zdziwiłoby, że mogli w nich instalacje przerobić na stateczniki tranzystorowe, nawet wręcz dziwne, że nie przerobili w nich oświetlenia całkowicie z nowymi oprawami na typowe 36W.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Świetlówki T8

Postprzez Lampka » 11 stycznia 2022, 20:21

Widocznie z jakiegoś powodu bardziej pasowało im zostawienie oryginalnego oświetlenia i wkręcenie metrówek, mi takie modernizacje pasują, niż gdyby mieli montować jakieś nowe oświetlenie. Być może z Oxylightami jest problem pod kątem dostępności, albo po prostu ktoś zwrócił uwagę na słabą jakość tych rur i wrócili do korzeni - zwłaszcza że w starych dobrych czasach gdy grubasy T12 były jeszcze podstawowymi dostępnymi rurami, w pociągach zawsze regularnie stosowano 25tki Piły, czyli własnie Philipsa. Fakt, był też okres (a może i nadal czasem tak jest), że wkręcali rury 23W Osrama, spotkałem takie przypadki wiele razy w EN57. Nie wykluczone że metrowe 36stki są po prostu tańsze niż 23W, stąd zaczęli je wkręcać ("pasuje długość, to czemu nie spróbować, a może jaśniej będzie") :)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Świetlówki T8

Postprzez Polamp » 11 stycznia 2022, 20:25

trojmiejski napisał(a):Dobrze wiedzieć, że wkręcili Osramy, SKM konsekwentnie trzyma się Philipsów. Jeśli ta jednostka ma barwy KŚ to jedyne dwie jednostki ze świetlówkami metrówkami w tych barwach to są odpowiednio EN57-3001 i 3002, obie dawne jugosławiańskie, ze zmienionymi czołami, ale zachowanymi metrówkami. Akurat w przypadku tych jednostek to mnie nie zdziwiłoby, że mogli w nich instalacje przerobić na stateczniki tranzystorowe, nawet wręcz dziwne, że nie przerobili w nich oświetlenia całkowicie z nowymi oprawami na typowe 36W.

Najpewniej są to właśnie wspomniane przez Ciebie jednostki. Niestety nie kursują one na liniach z których korzystam najczęściej, nie mam więc możliwości wykonania aktualnych zdjęć. Stan przeze mnie opisany zauważyłem w grudniu 2020. Być może dzisiaj świecą w tych oprawach już inne źródła. :)
Avatar użytkownika
Polamp
 
Posty: 117
Dołączył(a): 31 października 2018, 11:24

Re: Świetlówki T8

Postprzez narva2006 » 12 stycznia 2022, 21:31

Kolejna porcja ciekawych rur T8:
Philips TL-DK 36W (59cm) barwa aktyniczna, data: Listopad 2015:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Narva Oceanic Colour LT 18W, data: Listopad 2007:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Philips TLD 18W/25-740, data: Kwiecień 2005:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Osram L Fluora 77 18W (Październik 2010) i 36W (lipiec 2018):
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Philips TL-D kolorowe: Red 36W/15 (Maj 2007), Yellow 36W/16 (Wrzesień 2007), Green 36W/17 (Marzec 2014) i Blue 18W/18 (Maj 2019):
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
lubię światło SOXów
Avatar użytkownika
narva2006
 
Posty: 201
Dołączył(a): 7 marca 2021, 20:59
Lokalizacja: Łęczyca

Re: Świetlówki T8

Postprzez latarnik » 14 stycznia 2022, 19:34

Z tego wynikałoby że czerwona i żółta to ciepłobiałe świetlówki z kolorowym filtrem, a niebieska i zielona to specjalne luminofory?
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Re: Świetlówki T8

Postprzez Wojtek26162 » 14 stycznia 2022, 19:45

Posiadam kolorowe Philipsy we wszystkich czterech barwach i jest najpewniej tak jak piszesz, ogółem to zielone i niebieskie przez to, że mają luminofor to świecą o wiele jaśniej od pozostałych, a zwłaszcza czerwonej, która to daje malutko światła.
Lubię klasyczne oprawy do lamp sodowych.
Avatar użytkownika
Wojtek26162
 
Posty: 1275
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 listopada 2018, 21:59
Lokalizacja: Powiat Nowosądecki

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Świetlówki liniowe i kompaktowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości