Próba zamordowania świetlówki ( przez zapłony)

Szeroko pojęte lampy fluorescencyjne

Próba zamordowania świetlówki ( przez zapłony)

Postprzez Kwazor » 28 października 2013, 18:23

No mam wreszcie mozliwość testu długo dystansowego w ilości zapłonów świetlówki.
NA ogień poszła T8 840 Osrama.
Zapłonnik Osram 20W :D ( tu też test kiedy go zewrze )
Oprawa XYZ.
Test trwa juz dobrze 7 dni po 10 godzin !!
Średnio zapłonnik daje 2 zapłony na sekunde ok czyli liczymy..
1 godzina to 3600 Sekund co daje nam na godzine około ~7200prób ( przyjmijmy tylko ~7K )
7000X70h = 490000 PRÓB !! :O :O :O ( trzeba tez przyjąć ze zapłonnik sie zużywa )
Zarniki pięknie się rozpalają i nie "świecą sie---zapłon wewnątrz 1 systemu elektrod "
Nawet jesli byłą by tylko 1 próba na 1s to i tak "tylko" 245 tysiecy...

I teraz ciekawe spostrzenie..
Po 3 dniach męczenia świetlówka zapala się bardzo blado i co ciekawe załonnik nie reaguje. Po połtorej minucie zaczyna mocnije świecić przy elektrodach,, po 2 minutach zaczyna sie odzywać zapłonnik i dalsze męczenie trwa..
Czyli spadek napięcia jest tak duzy ze zapłonnik 36W lampe traktuje jak 20W świetlówke.

Podejrzenie : rtęć przeszła w algamat ( pytanie z czym ? z wolframem chyba nie reaguje )

Zdjecia :
Zapłon :
Obrazek
Zmeczenie elektrody:
Obrazek
Dbajmy o świetlówki kompaktowe - Tylko zapłon na gorąco !
Avatar użytkownika
Kwazor
 
Posty: 514
Zdjęcia: 343
Dołączył(a): 12 kwietnia 2010, 14:42
Lokalizacja: REDA

Re: Próba zamordowania świetlówki ( przez zapłony)

Postprzez Whites86 » 28 października 2013, 18:31

hehe 3 dni ? słabo :) nie raz widziałem w szkole rury T12 gdzie ktoś wkręcil zly starter (od 20W) i rura migala tygodniami na korytarzu, najczęściej konczylo się zwarciem zaplonnika
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Próba zamordowania świetlówki ( przez zapłony)

Postprzez toomm40 » 28 października 2013, 21:05

ciekawe doświadczenie, ta rura mogła jednak "zróżowieć " niezaleznie od Twojego testu, więc warto by było ją wymienic na nową i ponowić ten test. ilość zapłonów w zasadzie nie powinna mieć wpływu na upływ rtęci .jeśli rura ma do tego tendecję , to stanie sie to tak czy owak.niezaleznie od Twoich działań.
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Próba zamordowania świetlówki ( przez zapłony)

Postprzez CDM » 30 października 2013, 21:22

Szczerze mówiąc.. jestem przeciwny takim testom... :evil:
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Próba zamordowania świetlówki ( przez zapłony)

Postprzez Whites86 » 30 października 2013, 21:35

CDM napisał(a):Szczerze mówiąc.. jestem przeciwny takim testom... :evil:

żałujesz T8? ;)
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Próba zamordowania świetlówki ( przez zapłony)

Postprzez Elektroservice » 30 października 2013, 21:57

Kijów nie ma co żałować :)
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Próba zamordowania świetlówki ( przez zapłony)

Postprzez Lampka » 30 października 2013, 22:30

To, co ty opisywałeś, że zaczęła świecić słabo, to nie reakcja z wolframem, tylko efekt pochłaniania rtęci przez szkło lampy, pod wpływem działania temperatury. To zjawisko już nieraz opisywałem na forum. Czasem ta temperatura, przy której nastepuje ów proces (granica, gdy zaczyna następować ten proces) jest na tyle mała, że świetlówka nawet przy normalnym działaniu, nagle zmienia jasność, a potem i barwę często. Wyładowania zachodzą potem jedynie w gazach pomocniczych, które stanowią mniejszy opór dla przepływającego prądu, ale i napięcie zapłonu takiej świetlówki wzrasta.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Próba zamordowania świetlówki ( przez zapłony)

Postprzez litak1 » 31 października 2013, 16:01

Lampko zgadzam się z tym co piszesz, jednak jedno nie daje mi spokoju, mianowicie absorbcja rtęci przez szkło, skoro piszesz że tak jest to trzeba by to jakoś poprzeć że tak jest w 100%. Bo sam powiem że to sprawa dyskusyjna z tą absorbcją temperaturową. Wszak stare lampy średnioprężne działały w wysokich temperaturach, a szkło ich jarzników nie było kwarcowe tylko "twarde " a nawet "miękkie" Po drugie dlaczego świetlówka po podgrzaniu do wysokiej temperatury zaczyna świecić normalnie by po ostygnięciu znów znikała emisja rtęciowa, po trzecie znów dlaczego nie jest to zjawisko powtarzalne ze wszystkimi świetlówkami tylko niektóre mają tę przypadłość skoro szkło jest to samo dla wszystkich świetlówek danego producenta. Moim zdaniem to jest coś z technologią, złym odgazowaniem poszczególnych komponentów lub jeszcze czymś innym np zanieczyszczeniami (być może w szkle)ale nie samym szkłem
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Próba zamordowania świetlówki ( przez zapłony)

Postprzez CDM » 31 października 2013, 20:51

Whites86 napisał(a):
CDM napisał(a):Szczerze mówiąc.. jestem przeciwny takim testom... :evil:

żałujesz T8? ;)

Mnie każdej świetlówki szkoda
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Próba zamordowania świetlówki ( przez zapłony)

Postprzez toomm40 » 31 października 2013, 20:55

litak1 -zapewne masz też trochę racji w tym, co piszesz. mi się jednak wydaje ,że to nie szkło , a prędzej powłoka luminoforu-nakładana z jakimś środkiem klejącym- pochłania tą rtęć.
w samym procesie produkcji może na przykład zdarzyć sie ,że rtęć w ogóle nie zostanie wpuszczona do rury ,lub zbyt mała jej ilość.
poza tym trudno mówić w przypadku świetlówek o jakiś wysokich temperaturach panujących podczas jej pracy

:arrow: CDM , bez przesady ... T8 jest obecnie jak gum do żucia, więc jedna w tą czy w tamtą ;)
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Następna strona

Powrót do Świetlówki liniowe i kompaktowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

cron