Które świetlówki najszybciej odejdą do lamusa?

Szeroko pojęte lampy fluorescencyjne

Re: Które świetlówki najszybciej odejdą do lamusa?

Postprzez famabud » 9 marca 2016, 10:29

Ja obserwuję znaczny spadek trwałości lamp sodowych - oczywiście tych czołowych firm. Kiedyś WLS potrafiły świecić 5 lat lub więcej, a teraz bywa, że ledwo 4 lata trzymają. To ma zapewne negatywnie zachęcić do LED.
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Które świetlówki najszybciej odejdą do lamusa?

Postprzez Elektroservice » 9 marca 2016, 19:33

famabud napisał(a):Ja obserwuję znaczny spadek trwałości lamp sodowych - oczywiście tych czołowych firm. Kiedyś WLS potrafiły świecić 5 lat lub więcej, a teraz bywa, że ledwo 4 lata trzymają. To ma zapewne negatywnie zachęcić do LED.


To akurat by nie było złe ;) Przynajmniej szybciej białe światło wróci :)
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Które świetlówki najszybciej odejdą do lamusa?

Postprzez qba » 9 marca 2016, 19:53

Elektroservice napisał(a):
famabud napisał(a):Ja obserwuję znaczny spadek trwałości lamp sodowych - oczywiście tych czołowych firm. Kiedyś WLS potrafiły świecić 5 lat lub więcej, a teraz bywa, że ledwo 4 lata trzymają. To ma zapewne negatywnie zachęcić do LED.


To akurat by nie było złe ;) Przynajmniej szybciej białe światło wróci :)

Szkoda tylko, że większość opraw ledowych jest tak brzydka i nie współgra ani z otoczeniem, ani w wielu przypadkach nawet z słupem na którym wisi. A mogłyby być ładne.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8343
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Które świetlówki najszybciej odejdą do lamusa?

Postprzez Elektroservice » 9 marca 2016, 23:40

Oprawy LEDowe szpecą tylko w dzień a sodowe w nocy jednak sporo z nich również w dzień ;)
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Które świetlówki najszybciej odejdą do lamusa?

Postprzez slaweklampy » 10 marca 2016, 10:10

Witam

robert03 napisał(a):U mnie w mieście w sklepach elektrycznych praktycznie nie ma już kompaktów o mocy mniejszej jak 11W. Jak ktoś chce słabe światełko ma do wyboru zwykłą żarówkę, żarówkę halogenową albo lampę LED. Kompakty najmniejszych mocy najgorszej jakości już dosyć dawno mają silną konkurencję LED. Także najgorszych jakościowo i najmniej trwałych.


Też to zauważyłem gdy chciałem kupić świetlówkę do okapu z zewnętrzną bańką (LEDy odpadały ze względu na mniejszy kąt świecenia). Skończyło się na kupnie Philips Soft 8W E14.

robert03 napisał(a):Z rurami też zaczyna być różnie. Są tuby i tuby. W mojej spółdzielni mieszkaniowej wymieniono wszystkie świetlówki T8 w oprawach rastrowych. Zastąpiono je rurami LED które mają moc 9W każda (zamiast rury 18W) i dają około 900 lm. Światło nie jest najgorsze jakościowo, niestety jest go mniej. W dużej sali w hermetykach 2x36W wstawiono LED'y 2x18W. Każda taka rura LED daje około 1200 lm. Jak z trwałością czas pokaże. Rury są marki Voltea.


To jest kretynizm oświetleniowy. Widziałem coś takiego w sklepie obuwniczym. Świeciły tu diody w przezroczystej rurce, wyglądało tragicznie. Już lepiej zastosować dobre świetlówki T5.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Które świetlówki najszybciej odejdą do lamusa?

Postprzez Lampka » 10 marca 2016, 10:22

LUMILUXDELUXE napisał(a):Zrobiła się z tego dyskusja nt.barw światła. Ja wrócę do tematu głównego.
Pierwsze z oczywistych powodów odpadną świetlówki kompaktowe. Jedna z głównych firm już połowie tego roku zaprzestanie ich produkcji (a w zasadzie importu). Jeszcze jednak długo będą obecne na rynku stare zapasy magazynowe, więc zalew tanimi świetlówkami za 5-6 zł to oczywista konsekwencja...


Którą firmę masz na myśli? Czyżby Philipsa (to jest jeden z głównych producentów kompaktów, które robi obecnie głównie w Chinach). Jakoś nie wierzę, żeby miał zaprzestać sprowadzać kompakty, produkowane w takiej dużej gamie rodzajów. Skąd masz takie info?
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Które świetlówki najszybciej odejdą do lamusa?

Postprzez LUMILUXDELUXE » 10 marca 2016, 11:25

Tego akurat nie mogę ujawnić, z Chin akurat importuje wszyscy, a skoro za 10-15 zł można kupić już żarówki Led dużej mocy,to decyzja jak najbardziej zrozumiała
LUMILUXDELUXE
 
Posty: 468
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 1 stycznia 2009, 13:06

Re: Które świetlówki najszybciej odejdą do lamusa?

Postprzez Elektroservice » 10 marca 2016, 21:13

LUMILUXDELUXE napisał(a):Tego akurat nie mogę ujawnić, z Chin akurat importuje wszyscy, a skoro za 10-15 zł można kupić już żarówki Led dużej mocy,to decyzja jak najbardziej zrozumiała


Lampy LED jeśli już ;) Jako fachowcy trzymajmy się fachowych określeń :)
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Które świetlówki najszybciej odejdą do lamusa?

Postprzez Whites86 » 13 marca 2016, 20:59

LUMILUXDELUXE napisał(a):Tego akurat nie mogę ujawnić, z Chin akurat importuje wszyscy, a skoro za 10-15 zł można kupić już żarówki Led dużej mocy,to decyzja jak najbardziej zrozumiała

możesz tylko nie chcesz ;)
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Które świetlówki najszybciej odejdą do lamusa?

Postprzez jacekk » 13 marca 2016, 22:18

Lampka napisał(a):
LUMILUXDELUXE napisał(a):Zrobiła się z tego dyskusja nt.barw światła. Ja wrócę do tematu głównego.
Pierwsze z oczywistych powodów odpadną świetlówki kompaktowe. Jedna z głównych firm już połowie tego roku zaprzestanie ich produkcji (a w zasadzie importu). Jeszcze jednak długo będą obecne na rynku stare zapasy magazynowe, więc zalew tanimi świetlówkami za 5-6 zł to oczywista konsekwencja...


Którą firmę masz na myśli? Czyżby Philipsa (to jest jeden z głównych producentów kompaktów, które robi obecnie głównie w Chinach). Jakoś nie wierzę, żeby miał zaprzestać sprowadzać kompakty, produkowane w takiej dużej gamie rodzajów. Skąd masz takie info?



Normalna kolej rzeczy, lepsze (być może tańsze w produkcji i dające większy zysk) wypiera gorsze i droższe.
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Świetlówki liniowe i kompaktowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości