Które świetlówki najszybciej odejdą do lamusa?

Szeroko pojęte lampy fluorescencyjne

Re: Które świetlówki najszybciej odejdą do lamusa?

Postprzez Lampka » 23 kwietnia 2015, 17:55

Akurat 640 to wcale nie taka rzadkość, bo przecież rury wszelkiej maści i kształtów w tej barwie jeszcze do niedawna były podstawowym standardem również w przypadku Osrama, czy Philipsa. Obecnie te barwy ostały się głównie wśród rurek T5. Podobnie barwa 530 była jeszcze do ostatnich lat całkiem powszechna i takich rur nadal pełno świeci jeszcze w starych aplikacjach oświetleniowych (szczególnie tych z rurami T12).
Barwa 730 to chyba jakieś chińczyki no name, bo rasowi producenci nie mieli takich w ofercie - była 530, albo 830. Barwy światła najtańszych świetlówek, choćby w przypadku Philipsa to 765, 640 i 530, nie było tu mixów co do Ra i barwy (im cieplejsza barwa, tym gorsze Ra w tym przypadku).
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Które świetlówki najszybciej odejdą do lamusa?

Postprzez amisiek » 23 kwietnia 2015, 21:39

Ostatni raz 535 widziałem trzy lata temu w Wielkiej Brytanii, była to rurka T5 służąca do podświetlenia znaku drogowego.
Obrazek
W Polsce na szczęście takie świetlówki się nie przyjęły.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Które świetlówki najszybciej odejdą do lamusa?

Postprzez JeD » 23 kwietnia 2015, 21:46

I tam się taka rurka nadaje. Czasami sobie myślę, czy te tanie apollo nie miały takiej barwy. Jak sobie przypomnę, to była masakra.
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Które świetlówki najszybciej odejdą do lamusa?

Postprzez toomm40 » 23 kwietnia 2015, 23:14

Apollo mogły mieć taka barwę . podobnież Zext. miałem ,a może nawet jeszcze mam taką rurkę 535 Osrama, kiedyś nawet gdzieś wstawiałem jej fotki na forum
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5024
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Które świetlówki najszybciej odejdą do lamusa?

Postprzez Lampka » 23 kwietnia 2015, 23:35

U nas akurat ta barwa była dość rzadka, choć też się pojawiały. Natomiast 640 to był - dosłownie - standard. Tak samo rzadkie były kiedyś rurki T5 o barwie 765, za to 640 były wszechobecnie spotykane. Zwłaszcza Osram jakoś nie gustował w dziennej barwie, nie wiem, czy w ogóle widziałem kiedyś dziennego Osrama T5 w standardowych mocach do 13W, z najniższej klasy jakościowej. Jedynie chińskie rurki T5 i obecnie Philipsy, spotykane są dość powszechnie w barwie 765.

Osram stosował oznaczenie barwy jako 535, podobnie GE, ale u Philipsa ta barwa znaczona była jako 530.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Które świetlówki najszybciej odejdą do lamusa?

Postprzez slaweklampy » 24 kwietnia 2015, 18:00

Są świetlówki Osram L 13W/765.

W tego typu świetlówkach liczyła się bardziej skuteczność świetlna niż współczynnik oddawania barw, stąd powszechność luminoforów o temperaturach barwowych 3000-4000K w porównaniu do mniej wydajnego 6500K.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Które świetlówki najszybciej odejdą do lamusa?

Postprzez robert03 » 24 kwietnia 2015, 19:18

Whites86 napisał(a):czy takie fajne swiatło to było to ja nie wiem ;) 840 to nie jest szczyt marzeń jak już wolał bym coś w 5K

To już zależy od upodobania. Te LED'y w tubie też świecą barwą 4000 tylko o połowę słabiej od świetlówek. Ot zamienił stryjek siekierkę na LED ;-)
robert03
 
Posty: 442
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 22 sierpnia 2010, 12:33
Lokalizacja: Świecie

Re: Które świetlówki najszybciej odejdą do lamusa?

Postprzez amisiek » 24 kwietnia 2015, 19:45

Atrapa zawsze będzie bylejaka. Ale zamiast beznadziejnej świetlówki kompaktowej 730 - 4W wolę diody 4W.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Które świetlówki najszybciej odejdą do lamusa?

Postprzez Lampka » 24 kwietnia 2015, 21:36

A ja wolę liniową miniaturkę 4W ;) Takie świetlówki fajnie nadają się jako podświetlenie wyładowcze, szkoda, że rzadko można dostać do nich oprawki.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Które świetlówki najszybciej odejdą do lamusa?

Postprzez LUMILUXDELUXE » 9 marca 2016, 10:00

Zrobiła się z tego dyskusja nt.barw światła. Ja wrócę do tematu głównego.
Pierwsze z oczywistych powodów odpadną świetlówki kompaktowe. Jedna z głównych firm już połowie tego roku zaprzestanie ich produkcji (a w zasadzie importu). Jeszcze jednak długo będą obecne na rynku stare zapasy magazynowe, więc zalew tanimi świetlówkami za 5-6 zł to oczywista konsekwencja...

Świetlówki liniowe będą raczej produkowane w ciągu najbliższych 10-20 lat, ponieważ ledowe zamienniki, choć ciekawe, mają dwie wady:

- skuteczność świetlną mniejszą lub porównywalną jak w świetlówce zwykłej (przy cenie wyższej 4-5 razy)
- nieznaną trwałość (ktoś z Was fajnie opisał - 300 diod w hermetycznej obudowie-gdzie tu chłodzenie?)
- świecą tylko częścią powierzchni (nie działają odbłyśniki w oprawach) w konsekwencji jest 4-5 razy ciemniej, bo oprócz słabszej świetlówki spada sprawność oprawy oświetleniowej

Natomiast ciekawym skutkiem obecności LED jest planowe (jak mi się wydaje) obniżanie przez czołowych producentów jakości świetlówek jako takich. Zaczynają pojawiać się Osramy w wersji "Lumilux" made in China (nie uwierzę, że wytrzymują 20000h), Philips już wpisał do katalogu trwałość 10000h (wydaje mi się, że całkiem niedawno było to 20000h). Zaczynam się zastanawiać, czy nie jest to zabieg celowy - obniżmy jakość świetlówek, aby ludzie chętniej kupowali LED - co jest rzeczą normalną w wielu branżach, choć nas oczywiście boli :)

Pozdrawiam wszystkich :)
LUMILUXDELUXE
 
Posty: 468
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 1 stycznia 2009, 13:06

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Świetlówki liniowe i kompaktowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości

cron