Które świetlówki najszybciej odejdą do lamusa?

Szeroko pojęte lampy fluorescencyjne

Re: Które świetlówki najszybciej odejdą do lamusa?

Postprzez toomm40 » 26 marca 2016, 11:37

tylko problem jest taki ,że o tym wiesz Ty i jeszcze pewien odsetek ludzi , którzy interesują się techniką oświetleniową ;)
a pozostała masa ludzka nie ma tej świadomości .
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Które świetlówki najszybciej odejdą do lamusa?

Postprzez JeD » 26 marca 2016, 11:47

Mam nadzieje, na fotorelacje z tego jak to zamontujesz i efekty przed, i po :)
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Które świetlówki najszybciej odejdą do lamusa?

Postprzez famabud » 26 marca 2016, 12:51

Problem w tym, że obecnie trudno dostać, a praktycznie jest to niemożliwe, gotową oprawę oświetleniową z diodami o wysokich: CRI i skuteczności.
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Które świetlówki najszybciej odejdą do lamusa?

Postprzez KelVin » 26 marca 2016, 16:10

Mnie zadowalają LEDy Spectrum. Szczególnie podoba mi się ich barwa warm white - jest trochę chłodniejsza od halogenów i, co ważne, nie ma żadnych zafarbów - czysta, ciepła biel. Ich Ra wydaje mi się wyższe niż 80 (subiektywnie - "na oko" - ~87). Niedawno też kupiłem sobie LED Pila 7W (z tych polskich) i świeci dużo cieplej od Spectrum. Jej barwa jest faktycznie bardzo żarówkowa. Mnie się bardziej podoba ~3200K światło Spectrumów ;) Ale każda z nich zostawia w tyle kompakty PILA 14W, w których świetle kolory są z deka mdłe.
Kompakty to wg mnie tylko etap przejściowy między żarówką a LEDem - żeby można było (przy trzonkach E14/E27) zacząć ciąć koszty energii i móc dobrać sobie barwę światła troszkę wcześniej (od lat 90-tych).
KelVin
 
Posty: 94
Dołączył(a): 13 stycznia 2016, 20:19

Re: Które świetlówki najszybciej odejdą do lamusa?

Postprzez KaszeL » 26 marca 2016, 20:37

Bardzo mi się podoba ta ocena Ra "na oko" 87 ;)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Które świetlówki najszybciej odejdą do lamusa?

Postprzez amisiek » 27 września 2016, 22:01

No i odchodzą - w ekspresowym tempie. Tu nie ma żadnej świetlówki kompaktowej (a kiedyś były)

korytarze hotelu Signature MGM Grand
Obrazek
W wielu hotelach wzdłuż Las Vegas BLvd modernizacja również objęła korytarze, wyleciały świetlówki kompaktowe i większość liniowych, są diody.

foyer centrum handlowego przy MGM Grand
Obrazek

i zaraz obok
Obrazek
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Postprzez Farel03 » 27 września 2016, 22:13

@amisiek

Ale z efektem stroboskopowym nie ma problemu ?
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Które świetlówki najszybciej odejdą do lamusa?

Postprzez amisiek » 27 września 2016, 22:16

Gorszy był przy świetlówkach kompaktowych niż teraz jest przy diodach. Kwestia układu zasilającego.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Które świetlówki najszybciej odejdą do lamusa?

Postprzez Lampka » 28 września 2016, 02:01

Jeżeli były to kompakty niezintegrowane na magnetykach, to stroboskop mógł być - jeżeli były to świetlówki pracujące na elektronice, o tym efekcie nie ma mowy (chyba, że przetwornica jest uszkodzona). Pod tym względem kompakty wyprzedzały gorsze lampki ledowe - konstrukcja przetwonicy elektronicznej dla świetlówek wymuszała stosowanie kondensatora filtrującego, gdyż bez niego jej sprawność dyrastycznie spadała.
Generalnie większe świetlówki zwykle mają się lepiej w oświetleniu, na ogół diodami zastępuje się lampki, służące podświetlaniu różnych miejsc i jako oświetlenie akcentujące. Liniówki czy kompakty dużych mocy zwykle mają się dobrze, chociaż ostatnio obserwuję szczególnie w marketach tendencję do wymiany całościowego oświetlenia na salach sklepowych.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Które świetlówki najszybciej odejdą do lamusa?

Postprzez LUMILUXDELUXE » 4 lutego 2017, 18:08

Nawiązując do tematu, też uważam, że pierwsze odejdą do lamusa kompakty, potem wersje PL-C, PL-L itd, a na końcu liniowe też. Myślę, że głownie dlatego, że maszyny do produkcji świetlówek też mają swoją żywotność, a wątpię, żeby obecnie ktoś konstruował nowe. Już dziś na Ebayu można kupić ledowe zamienniki T5 (totalne chinole). Natomiast niektóre zamienniki T8 są naprawdę niezłe, choć moim zdaniem ciągle zbyt drogie, by to się opłacało. Pozostaje też pytanie, co z minimalnym natężeniem oświetlenia w miejscu pracy? Jeżeli na przykład zakładamy odpowiedniki T8 36W o mocy 20W i strumieniu rzędu 1600-1800lm, to jest to redukcja niemal o połowę. Czyli niedopuszczalna. Inna sprawa, że często tego nie widać, bo świetlówka LED ma większą luminancję (tylko połowa rury świeci) i wysyła ostry strumień w dół. Ostatnio zamienniki LED pojawiły się krakowskich tramwajach NGT6 i muszę przyznać, że świecą nawet mocniej (wcześniej były tam założone 36W/25 universal white). Myślę, że diabeł tkwi zawsze w szczegółach. Ogólnie to uważam, że zwykłe świetlówki T8 i T5 będą jeszcze długo produkowane. Wymiana technologii będzie następowała bardzo powoli i stopniowo, chyba, że znowu pojawią się jakieś dyrektywy sztucznie przyspieszające ten proces.
LUMILUXDELUXE
 
Posty: 468
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 1 stycznia 2009, 13:06

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Świetlówki liniowe i kompaktowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości