Wszystko o wysokoprężnej lampie rtęciowej

Lampy rtęciowe, sodowe, metalohalogenkowe

Re: Wszystko o wysokoprężnej lampie rtęciowej

Postprzez Michal » 3 stycznia 2009, 22:51

andrzejlisek napisał(a):
swietlik napisał(a):Czy zauważył ktoś, że jak się gwałtownie i energicznie uderzy świecącą rtęciówkę to na ułamek sekundy robi się taka różowa lub czerwona :?:

Przy porządnym uderzeniu np. kopem w słup parkowy rtęciówka może zgasnąć a taka na drewnianym słupiem tylko zmienia kolor.
(Ta wypowiedź ma charakter dydaktyczny, w żaden sposób nie namawiam do dewastacji, Zjawisko jest mi znane z badań laboratoryjnych a nie z autopsji ;) )


Słyszałem o tym, chodzi o wstrząs lampy. Próbowałem w domu wykonać podobny eksperyment z tym, że świecącą rtęciówkę 125W chciałem uderzyć z boku młotkiem, ale wydaje mi się, że w takiej wersji doświadczenia prędzej pęknie bańka niż lampa zgaśnie lub zmieni kolor.

Uderz ręką w oprawkę,a nie w lampę.Jeżeli lampa jest mocno zużyta to powinna zgasnąć,jeżeli nowa to powinieneś uzyskać efekt opisany przez Świetlika.
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Wszystko o wysokoprężnej lampie rtęciowej

Postprzez swietlik » 3 stycznia 2009, 23:07

andrzejlisek napisał(a):
swietlik napisał(a):Słyszałem o tym, chodzi o wstrząs lampy. Próbowałem w domu wykonać podobny eksperyment z tym, że świecącą rtęciówkę 125W chciałem uderzyć z boku młotkiem, ale wydaje mi się, że w takiej wersji doświadczenia prędzej pęknie bańka niż lampa zgaśnie lub zmieni kolor.

Zmiana barwy najlepiej wychodzi mi na rozgrzanej 250tce wkręconej do trumienki :mrgreen: Wystarczy uderzyć oprawą o cokolwiek ;)

Myślę, że przy wstrząsie do wyładowania łukowego między elektrodami dostaje się odrobina rtęci, która nie wyparowała. Powoduje to na chwilę zmianę barwy.

Przy bardzo silnym wstrząsie wyładowanie łukowe między elektrodami, które ma małą bezwładność odrywa sie od jednej z elektrod i lampa gaśnie.
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Wszystko o wysokoprężnej lampie rtęciowej

Postprzez CDM » 4 stycznia 2009, 00:24

:arrow: Michał, odnośnie dyskusji o rzekomych rtęciówkach w USA..czy przypadkiem nie sa mylone z lampami , które u nas są używane do oświetlenia reklam w Cityboard media?? Te oprawy sa tez amerykańskie, pamiętasz,że żródło światła ma nietypowy gwint, nieedisonowski?? Moze o te chodzi??
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Wszystko o wysokoprężnej lampie rtęciowej

Postprzez Michal » 4 stycznia 2009, 00:39

CDM napisał(a)::arrow: Michał, odnośnie dyskusji o rzekomych rtęciówkach w USA..czy przypadkiem nie sa mylone z lampami , które u nas są używane do oświetlenia reklam w Cityboard media?? Te oprawy sa tez amerykańskie, pamiętasz,że żródło światła ma nietypowy gwint, nieedisonowski?? Moze o te chodzi??

Dobrze,że mi przypomniałeś o tych oprawach,miałem nawet założyć o nich wątek,bo to dosyć ciekawa oprawa,myślę,że może w przyszłym tygodniu się uda.To są oprawy amerykańskie - Halophane do lamp MH 250 lub 400W i nie posiadają tradycyjnego TUZa tylko autotransformator.Co do gwintu to pasuje zwykły E 40 kiedyś zamiast MH wkręciłem polskie LRFy 400W i świecą już ponad 4 lata.
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Poprzednia strona

Powrót do Wysokoprężne lampy wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość