Wszystko o lampach - z zagranicy (UK)

Lampy rtęciowe, sodowe, metalohalogenkowe

Re: Wszystko o lampach - z zagranicy (UK)

Postprzez KaszeL » 7 lutego 2009, 19:46

qba napisał(a):Z tego co się doczytałem, miały być stosowane w oprawach świetlówkowych jako zamienniki, ale wystąpił jakiś problem i na pewno nie chodzi tu o barwę światła. Swoja droga chciałbym zobaczyć jak świeci OUSF lub OUKS z niskoprężną sodówką. :P


Gdzie się doczytałeś czegoś takiego? Te lampy nigdy nie były projektowane i nigdy nie miały pracować jako zamienniki świetlówek. Żadna z nich nie pasuje do opraw na świetlówki. Liniowe soxy mają inną długość i zupełnie inną moc. Ta, która pokazał Doc ma o ile dobrze pamiętam 60W.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8669
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Wszystko o lampach - z zagranicy (UK)

Postprzez KaszeL » 7 lutego 2009, 19:48

Whites86 napisał(a):gdzie sa tam te liniowe soxy ? ja szukalem na tej stronie ale niemoge znalesc :/


Coś kiepsko szukasz :P Menu główne -> Sodium Vapour -> SLI Linear Sodium.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8669
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Wszystko o lampach - z zagranicy (UK)

Postprzez DocBrown » 7 lutego 2009, 20:05

KaszeL napisał(a):
qba napisał(a):Z tego co się doczytałem, miały być stosowane w oprawach świetlówkowych jako zamienniki, ale wystąpił jakiś problem i na pewno nie chodzi tu o barwę światła. Swoja droga chciałbym zobaczyć jak świeci OUSF lub OUKS z niskoprężną sodówką. :P


Gdzie się doczytałeś czegoś takiego? Te lampy nigdy nie były projektowane i nigdy nie miały pracować jako zamienniki świetlówek. Żadna z nich nie pasuje do opraw na świetlówki. Liniowe soxy mają inną długość i zupełnie inną moc. Ta, która pokazał Doc ma o ile dobrze pamiętam 60W.


Tak, ta akurat ma 60W, może i by szło któregoś z tych SOXów zamontować w oprawie świetlówkowej, ale i tak by nie odpalił najprawdopodobniej, no chyba, żeby zmienić osprzęt :D
DocBrown
 

Re: Wszystko o lampach - z zagranicy (UK)

Postprzez andrzejlisek » 7 lutego 2009, 21:52

DocBrown napisał(a):
KaszeL napisał(a):
qba napisał(a):Z tego co się doczytałem, miały być stosowane w oprawach świetlówkowych jako zamienniki, ale wystąpił jakiś problem i na pewno nie chodzi tu o barwę światła. Swoja droga chciałbym zobaczyć jak świeci OUSF lub OUKS z niskoprężną sodówką. :P


Gdzie się doczytałeś czegoś takiego? Te lampy nigdy nie były projektowane i nigdy nie miały pracować jako zamienniki świetlówek. Żadna z nich nie pasuje do opraw na świetlówki. Liniowe soxy mają inną długość i zupełnie inną moc. Ta, która pokazał Doc ma o ile dobrze pamiętam 60W.


Tak, ta akurat ma 60W, może i by szło któregoś z tych SOXów zamontować w oprawie świetlówkowej, ale i tak by nie odpalił najprawdopodobniej, no chyba, żeby zmienić osprzęt :D


SOXa na pewno nie odpalisz na zwykłym dławiku. Tu musi być specjalny transformator rozproszeniowy.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Wszystko o lampach - z zagranicy (UK)

Postprzez cieszyn » 7 lutego 2009, 22:21

SOXa na pewno nie odpalisz na zwykłym dławiku. Tu musi być specjalny transformator rozproszeniowy.


Tak mnie zaciekawił ten "transformator rozproszeniowy" że zaGooglowałem w sieci i m.in. znalazłem to:

http://www.lighting.pl/index.php?s_id=10&akcja=artykul&a_id=201&typ=5
Nie robię tu żadnej reklamy tej stronie (wiemy o jaką chodzi), jednak zauwazyłem , że można tam doczytać dużo ciekawych spraw związanych z oświetleniem i zasilaniem lamp

Transformator rozproszeniowy jest jednocześnie stabilizatorem prądu np. dla świetlówki

W górnictwie, w 1958 opatentowano lampę przenośną, którą podłączało się bezprzewodowo do linii zasilającej poprzez "zawieszenie, nałożenie" tegoż trafka nalinię, wówczas poprzez indukcję otrzymywała ona zasilanie.

Zacytuję fragment z tego patentu, bo to mnie bardzo zaciekawiło:

przenośna fluoryzująca lampa górnicza, przeznaczona do oświetlania przodków roboczych w kopalniach węgla, a zasilana indukcyjnie z sieci prądu zmiennego poprzez transformator rozproszeniowy, będący jednocześnie stabilizatorem prądu dla świetlówki, przy czym rdzeń tego transformatora jest zaopatrzony w otwieraną zworę, umożliwiającą zamknięcie obwodu magnetycznego i tym samym zaświecenie lampy po jej zawieszeniu na przewodzie, wygaszanie zaś
tej lampy przez otwarcie tego obwodu i zdjęcie lampy z przewodu.


zauważyłem tam mały błąd, otóż napisano tam "sieci prądu zmiennego ", gdy tymczasem powinno być: "sieci prądu przemiennego "
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wszystko o lampach - z zagranicy (UK)

Postprzez DocBrown » 7 lutego 2009, 23:07

Co do błędu, to masz racje Cieszyn :)
A co do SOXa, to ciekawe, czy by odpalił na moim generatorze HV o mocy 160W :twisted:
DocBrown
 

Re: Wszystko o lampach - z zagranicy (UK)

Postprzez qba » 7 lutego 2009, 23:11

Tutaj są świetlówki firm Atlas o mocy 140w oraz GE o mocy 160w. Musiały byc wymiarów świetlówki T12/40 albo i dłuższe. Pewnie konieczność montażu osprzętu do opraw świetlówkowych sprawiła, że nie stały się popularne.
Załączniki
t GEC SLI160.jpg
t GEC SLI160.jpg (6.06 KiB) Przeglądane 989 razy
t Atlas SLI140.jpg
t Atlas SLI140.jpg (6.38 KiB) Przeglądane 989 razy
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8357
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Wszystko o lampach - z zagranicy (UK)

Postprzez KaszeL » 7 lutego 2009, 23:51

Qba wypisujesz bzdury. Jeszcze raz powtarzam, te lampy nigdy nie miały być zamiennikami świetlówek liniowych. Nie pasują do opraw przystosowanych do świetlówek liniowych. Zerknij na długość lamp: 427mm dla 60W i 909mm dla 140, 160, 200W. Sprawdź sobie długość świetlówek 30W ma 895mm, a 36W 1200mm. Nie pasują i koniec.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8669
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia strona

Powrót do Wysokoprężne lampy wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości