Promienie UV a lampy wysokoprężne

Lampy rtęciowe, sodowe, metalohalogenkowe

Promienie UV a lampy wysokoprężne

Postprzez andrzejlisek » 11 grudnia 2008, 22:27

W swoim pokoju mam monitor LCD, płyty CD i DVD.

Czy włączenie lampy 400W na kilka godzin nieprzerwanego świecenia może spowodować jakieś uszkodzenie (światło pada z lampy bezpośrednio również na wymienione przedmioty, z odległości ok. 1 lub 2 metry), czy wytwarzanie UV jest znikome?
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Promienie UV a lampy wysokoprężne

Postprzez lampawls » 25 grudnia 2008, 22:01

jeszcze zależy jaka. bo jak np LR to coś może być ;)
Powróciłem na lighting-gallery.pl
Avatar użytkownika
lampawls
 
Posty: 1172
Zdjęcia: 591
Dołączył(a): 5 czerwca 2007, 16:20
Lokalizacja: Lublin

Re: Promienie UV a lampy wysokoprężne

Postprzez andrzejlisek » 25 grudnia 2008, 23:14

lampawls napisał(a):jeszcze zależy jaka. bo jak np LR to coś może być ;)

Głównie rtęciowe, sodowe, metalohalogenkowe i LRJ.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Promienie UV a lampy wysokoprężne

Postprzez DocBrown » 25 grudnia 2008, 23:28

A ja uważam, że nie ma co się bać, szklane bańki lamp zatrzymią UVC oraz UVB, a więc to, co najgorsze :)
DocBrown
 

Re: Promienie UV a lampy wysokoprężne

Postprzez artuled » 31 grudnia 2008, 19:45

To ja tam dla bezpieczeństwa oczów :shock: proponował bym okulary słoneczne lub gogle(okulary ochronne).
A najlepiej nie wpatrywać się to co razi w oczy.
Naj lepiej wymieniać zrudła światła nie podłączonego pod napięciem i (wtedy można spać spokojnie).
pozdrawiam:
artuled
 

Re: Promienie UV a lampy wysokoprężne

Postprzez Edziu » 31 grudnia 2008, 19:55

A a mam podobne pytanko na jednej stacji PKP gdzie ostatnio często jestem jest rozbita rtęciówka która świeci czy szkodliwe jeśli spojrzałem sie na nio przez sekundę, i czy przebywanie w jej rejonie jest szkodliwe, świeci na wysokości 1 pietra.
W poszukiwaniu miejsc gdzie występowały bądź występują duże kwiaty opraw oświetleniowych...
Avatar użytkownika
Edziu
 
Posty: 3149
Zdjęcia: 497
Dołączył(a): 24 września 2007, 09:38
Lokalizacja: Toruń

Re: Promienie UV a lampy wysokoprężne

Postprzez Whites86 » 31 grudnia 2008, 20:31

Edziu napisał(a):A a mam podobne pytanko na jednej stacji PKP gdzie ostatnio często jestem jest rozbita rtęciówka która świeci czy szkodliwe jeśli spojrzałem sie na nio przez sekundę, i czy przebywanie w jej rejonie jest szkodliwe, świeci na wysokości 1 pietra.

ja mialem w piwnicy rozbitego LRFa 125W i swiecilem nim przez okolo pół roku , niejednokrotnie sie na niego patrząc , przeszkadzalo mi jedynie intensywne wydzielanie sie ozonu wtedy niewiedzialem ze to jest szkodliwe, dzis nieodczuwam zadnych zmian ze wzrokiem niepogorszyl mi sie ani troche wiec niemasz sie czym przejmowac ;)
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Promienie UV a lampy wysokoprężne

Postprzez lampa123 » 1 stycznia 2009, 21:32

Edziu napisał(a):A a mam podobne pytanko na jednej stacji PKP gdzie ostatnio często jestem jest rozbita rtęciówka która świeci czy szkodliwe jeśli spojrzałem sie na nio przez sekundę, i czy przebywanie w jej rejonie jest szkodliwe, świeci na wysokości 1 pietra.

Popieram Whites'a, ja świeciłem jarznikiem z MIX-F 160W w domu, co prawda nie w oczy ale przebywałem tam i nic złego nie odczuwam.
Avatar użytkownika
lampa123
 
Posty: 963
Zdjęcia: 45
Dołączył(a): 17 grudnia 2007, 17:04

Re: Promienie UV a lampy wysokoprężne

Postprzez KaszeL » 2 stycznia 2009, 01:42

Panowie no bez jaj. Szkodliwość promieniowania UV udowodniono klinicznie. Nie ma do dywagować. To, że wydaje się Wam, że takie światło nie sprawia problemów to tylko wasze subiektywne odczucie.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8669
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Promienie UV a lampy wysokoprężne

Postprzez Whites86 » 2 stycznia 2009, 11:30

KaszeL napisał(a):Panowie no bez jaj. Szkodliwość promieniowania UV udowodniono klinicznie. Nie ma do dywagować. To, że wydaje się Wam, że takie światło nie sprawia problemów to tylko wasze subiektywne odczucie.

ok jest szkodliwe ale niezrobi Ci nic w przeciagu paru sekund ;) nie popadajmy w paranoje
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Następna strona

Powrót do Wysokoprężne lampy wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości