Wszystko o wysokoprężnej lampie rtęciowej

Lampy rtęciowe, sodowe, metalohalogenkowe

Wszystko o wysokoprężnej lampie rtęciowej

Postprzez rtęciówka » 4 lipca 2007, 20:57

Wysokoprężna lampa rtęciowa
Obrazek
Rtęciówka budowa i układ połączeń:
1-bańka szklana pokryta luminoforem od wewnątrz,
2-elektrody główne,
3-rezystor,
4-elektroda pomocnicza,
5-jarznik kwarcowy,
6-kropla rtęci.
Dł-dławik, C-kondensator.

Lampa rtęciowa z luminoforem (LRF, rtęciówka), a właściwie wysokoprężna lampa rtęciowa, jest to źródło światła w którym powstaje ono dzięki wyładowaniu elektrycznemu w parach rtęci. Zbudowana jest z zewnętrznej bańki szklanej najczęściej pokrytej luminoforem w której umieszczona jest mniejsza rurka - jarznik. Jest on wypełniony argonem, zawiera niewielką ilość rtęci oraz elektrody pomiędzy którymi następuje wyładowanie. Do działania lampy rtęciowej konieczny jest statecznik. Wykonuje się również lampy rtęciowo-żarowe nie wymagające statecznika, zamiast niego posiadają one żarnik podobny do tego w tradycyjnej żarówce włączony szeregowo z jarznikiem. Lampy rtęciowe ustępują skutecznością świetlną jedynie lampom sodowym i metalohalogenkowym, które są nowocześniejszą odmianą lamp rtęciowych. Stosuje się je w oświetleniu zewnętrznym, hal przemysłowych oraz magazynów. Produkuje się lampy rtęciowe o mocach od 50 W do 1000 W a dawniej nawet 2000 W.
Obrazek
Widmo światła wytwarzanego przez lampę rtęciową

Źródło: Wikipedia
_______________________________________________________________________________________________________________________________________

Czy ktoś ma podobne informacje na temat tych lamp :?: Jeśli tak to niech zamieści je w tym wątku, bądź popisze się własną wiedzą na ich temat :)
Ostatnio edytowano 3 lutego 2008, 15:57 przez rtęciówka, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam,
Kuba
Avatar użytkownika
rtęciówka
 
Posty: 3154
Zdjęcia: 498
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 22:36
Lokalizacja: Myszków

Re: Wszystko o wysokoprężnej lampie rtęciowej

Postprzez KaszeL » 5 lipca 2007, 02:27

Rewelacyjny "artykuł" zachęcam innych do publikowania podobnych. Szkoda, że nie mogę Cię w jakiś sposób wyróżnić rtęciówko.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8669
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Wszystko o wysokoprężnej lampie rtęciowej

Postprzez CDM » 30 grudnia 2008, 18:08

Wydawałoby się,że rtęciówki nas już niczym nie zaskoczą... Wyobraźcie sobie,że Philips produkuje już lampy HPL o mocy 125W z gwintem..E-40 ( a moze już o tym pisałem?) Ciekawe tylko po co...
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Wszystko o wysokoprężnej lampie rtęciowej

Postprzez KaszeL » 30 grudnia 2008, 20:06

Tak, widziałem tu i ówdzie takowe. Za oceanem z gwintem E39 (ichni odpowiednik E40) robią także lampy o mocy 100W. Niemniej tam jest nieco inny typoszereg.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8669
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Wszystko o wysokoprężnej lampie rtęciowej

Postprzez Michal » 31 grudnia 2008, 00:24

CDM napisał(a):Wydawałoby się,że rtęciówki nas już niczym nie zaskoczą... Wyobraźcie sobie,że Philips produkuje już lampy HPL o mocy 125W z gwintem..E-40 ( a moze już o tym pisałem?) Ciekawe tylko po co...

:shock: Mam katalogi Philipsa z różnych lat i rzeczywście są HPL-N 125W z gwintem E 40 i nawet bagnetowym B 22.(są w katalogu z 1990 roku i z 2002 też)Te bagnetowe,wiem,że stosuje się min.w miejscach narażonych na wstrząsy,a te z E 40 to nie wiem do czego,może na rynek amerykański :?:
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Wszystko o wysokoprężnej lampie rtęciowej

Postprzez mateusz » 31 grudnia 2008, 15:38

To w Stanach są rtęciówki ? Stosuje się je tam jeszcze ?? :o :shock:
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5019
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Wszystko o wysokoprężnej lampie rtęciowej

Postprzez artuled » 31 grudnia 2008, 15:54

No ładny shemat ,taki można znaleść na wikipedji.pozdrawiam.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Wszystkiego dobrego w nowym roku,oraz spełnienia marzeń życzy:Artur . :P .
artuled
 

Re: Wszystko o wysokoprężnej lampie rtęciowej

Postprzez Whites86 » 31 grudnia 2008, 16:47

mateusz napisał(a):To w Stanach są rtęciówki ? Stosuje się je tam jeszcze ?? :o :shock:

w stanach rtęciówki to okolo 70% oswietlenia :roll: sodówki mozna spotkac tylko w wielkich miastach reszta to rtęc i to przewaznie 250 - 400W
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Wszystko o wysokoprężnej lampie rtęciowej

Postprzez andrzejlisek » 31 grudnia 2008, 17:00

Whites86 napisał(a):
mateusz napisał(a):To w Stanach są rtęciówki ? Stosuje się je tam jeszcze ?? :o :shock:

w stanach rtęciówki to okolo 70% oswietlenia :roll: sodówki mozna spotkac tylko w wielkich miastach reszta to rtęc i to przewaznie 250 - 400W

Na pewno? A może metalohalogenki?
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Wszystko o wysokoprężnej lampie rtęciowej

Postprzez Whites86 » 31 grudnia 2008, 17:10

andrzejlisek napisał(a):
Whites86 napisał(a):
mateusz napisał(a):To w Stanach są rtęciówki ? Stosuje się je tam jeszcze ?? :o :shock:

w stanach rtęciówki to okolo 70% oswietlenia :roll: sodówki mozna spotkac tylko w wielkich miastach reszta to rtęc i to przewaznie 250 - 400W

Na pewno? A może metalohalogenki?

gadalem z jakims gosciem z USA i tak mi powiedzial ile w tym prawdy sam niewiem
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Następna strona

Powrót do Wysokoprężne lampy wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość