Dziwne zachowanie lampy sodowej 70w

Lampy rtęciowe, sodowe, metalohalogenkowe

Dziwne zachowanie sodówki

Postprzez qba » 27 sierpnia 2008, 12:57

Dwa razy widziałem, jak sodówka gasła i zapalała się, jednak nie tak, jak przepalone sodówki, tylko mrugała regularnie z częstotliwością kierunkowskazu w samochodzie, mając pełny strumień świetlny. Widziałem kilka razy zwykłe żarówki zachowujące się w ten sposób, ale sodówka mnie zdziwiła wszak to lampa wyładowcza. co mogło byc tego przyczyną?
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8355
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Dziwne zachowanie sodówki

Postprzez Paweł » 27 sierpnia 2008, 17:01

Również widziałem takie zjawisko - 2 razy w kulach OCP :shock: Jedna po kilkudziesięcu mruganiach zaczęła świecić normalnie...
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziwne zachowanie sodówki

Postprzez swietlik » 27 sierpnia 2008, 18:32

To mogła być sodówka Hg-Free -niektóre migają prawie pełna mocą :P
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Dziwne zachowanie sodówki

Postprzez Michal » 27 sierpnia 2008, 22:53

swietlik napisał(a):To mogła być sodówka Hg-Free -niektóre migają prawie pełna mocą :P

Też spotkałem się z takim przypadkiem w lampach typu Hg-Free.
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Dziwne zachowanie sodówki

Postprzez Wysokoprezny » 8 lutego 2009, 18:52

A ja się spotkałem z tym zjawiskiem w przypadku zwykłych sodówek- opisywałem chyba nawet kiedyś na forum- myślę, że mogą to być impulsy układu zapłonowego. Przy zaświeconej w pełni lampie oznaczałoby to oczywiście usterkę układu.
Lampy wysokoprężne w każdym ogrodzie!
Wysokoprezny
 
Posty: 122
Dołączył(a): 4 lutego 2008, 18:36

Dziwne zachowanie lampy sodowej 70w

Postprzez max » 28 sierpnia 2009, 19:16

Zauważyłem, że jedna z sodówek 70w na ulicy w oprawie leda dziwnie się zachowuje. Zapala się zimnoniebieskawym białym światłem i tak słabo świeci jakiś czas. Potem to światło staje się neutralnie zimne białe coraz mocniejsze - dość długo to trwa. W końcu światło nabiera lekko różowej barwy i przechodzi powoli w ciepłobiałą całkiem ciepłą ale jeszcze białą nie sodową i trwa to też długo. Dopiero jak jest całkiem ciepłe dominuje odcień pomarańczowy ale taki jakby rozbielony i staje się coraz ciemniejszy typowo sodowy aż staje się aż za mocno nasycony pomarańczowy - dużo mocniejszy kolor niż pozostałe sodówki i bardziej pomarańczowoczerwony niż żółtopomarańczowy. Lampa daje sporo światła więcej niż OUR125 z LRF czy ORZ3kł 125w. Myślałem że lampy małych mocy tak mają. Świeci tak od nowości. To jakaś wada? Pozostałe 4 ledy które są dalej świecą krótko na biało i od razu kolor sody - szybciej się rozgrzewają niż LRF nawet. Czy ta lampa taka jest - może ktoś widział podobną czy jest wadliwa a może pada?
max
 

Re: Dziwne zachowanie lampy sodowej 70w

Postprzez Utilizer » 28 sierpnia 2009, 20:40

powiem że widziałem w Wągrowcu, pojedyńcze Malagi które zapalają się zimnobiałym światłem i dopiero po prawie minucie, nabieraja pomarańczowy kolor
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6577
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Dziwne zachowanie lampy sodowej 70w

Postprzez max » 29 sierpnia 2009, 10:16

Ale też tak przechodzi przez taki ciepłobiały kolor? Ta to z 5min się rozgrzewa. Co ciekawe ponowny zapłon ma szybszy niż rtęciówki i od razu świeci pomarańczowym światłem. One słabiej świecą niż pozostałe?
max
 

Re: Dziwne zachowanie lampy sodowej 70w

Postprzez Whites86 » 29 sierpnia 2009, 10:37

max napisał(a):Ale też tak przechodzi przez taki ciepłobiały kolor? Ta to z 5min się rozgrzewa. Co ciekawe ponowny zapłon ma szybszy niż rtęciówki i od razu świeci pomarańczowym światłem. One słabiej świecą niż pozostałe?

to wcale niejest dziwne zjawisko, ta lampa juz zdycha...
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Dziwne zachowanie lampy sodowej 70w

Postprzez Edziu » 29 sierpnia 2009, 13:27

to oznaka zuzytej sodówki, taka zresztą podobnie startuje, podczas rozgrzewania świeci bardzo jasnym białym światłem podobnie jak rteciówka, potem prawie natychmiast dostaje swojej własciwej barwy, a jak jest mocno zużyta to po nie długim czasie gasnie, i cyklicznie sie zapala
W poszukiwaniu miejsc gdzie występowały bądź występują duże kwiaty opraw oświetleniowych...
Avatar użytkownika
Edziu
 
Posty: 3149
Zdjęcia: 497
Dołączył(a): 24 września 2007, 09:38
Lokalizacja: Toruń

Następna strona

Powrót do Wysokoprężne lampy wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości