[LRF vs WLS] czyli nostalgia a skuteczność świetlna

Lampy rtęciowe, sodowe, metalohalogenkowe

Re: [LRF vs WLS] czyli nostalgia a skuteczność świetlna

Postprzez KaszeL » 23 czerwca 2007, 23:58

Rozumiem, że nie doceniasz aspektu ekologicznego? :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8669
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [LRF vs WLS] czyli nostalgia a skuteczność świetlna

Postprzez CDM » 24 czerwca 2007, 08:39

KaszeL napisał(a):Rozumiem, że nie doceniasz aspektu ekologicznego? :)

A wiesz, nawet chciałem już ten aspekt ekologiczny do tego dodać, ale jakoś mi się zdanie nie ułożyło jak chciałem i w końcu je wymazałem :mrgreen: . Znam trochę czasu już te źródła i jesli cokolwiek się na przestrzeni lat w nich zmieniło, to raczej na gorsze :cry:
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: [LRF vs WLS] czyli nostalgia a skuteczność świetlna

Postprzez pekaes » 15 lipca 2007, 22:49

Sorry za lekki offtop ale nostalgię za światłem rtęciówek widać dopiero gdy źródła te znikają i są zastępowane lampami MH i Sodowymi, A za kilka (lub kilkanaście) lat gdy ulicę będą oświetlały diody led, a sodówki zaczną znikać, na pewno ktoś będzie tęsknił za tym żółto-pomarańczowym światłem lamp sodowych
Obrazek
Avatar użytkownika
pekaes
 
Posty: 170
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:29

Re: [LRF vs WLS] czyli nostalgia a skuteczność świetlna

Postprzez neon44 » 15 lipca 2007, 22:51

pekaes napisał(a):Sorry za lekki offtop ale nostalgię za światłem rtęciówek widać dopiero gdy źródła te znikają i są zastępowane lampami MH i Sodowymi, A za kilka (lub kilkanaście) lat gdy ulicę będą oświetlały diody led, a sodówki zaczną znikać, na pewno ktoś będzie tęsknił za tym żółto-pomarańczowym światłem lamp sodowych


Zgadzam się. Nie zatęskni tylko DocBrown :mrgreen:
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11128
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [LRF vs WLS] czyli nostalgia a skuteczność świetlna

Postprzez mirek » 16 lipca 2007, 08:47

pekaes napisał(a):A za kilka (lub kilkanaście) lat gdy ulicę będą oświetlały diody led

Zgodzę się z Tobą, że w momencie wyparcia lamp sodowych przez inne źródło światła zaczniemy za nimi tęsknić. Jednak nie wróżę zarówno im jak i lampą metalohalogenkowym zbyt szybkiego końca. Przecież na dobrą sprawę dopiero od ok 15 lat stają się on popularne. Co będzie za kilka lub kilkanaście lat nie wiem, ale jestem pewien, że za kilka lat spotkanie oprawy z pracującą rtęciówką nie będzie niczym wielkim.
Obrazek
Nie wszystko żarówka, co się świeci.
Avatar użytkownika
mirek
 
Posty: 552
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:27
Lokalizacja: Kraków

Re: [LRF vs WLS] czyli nostalgia a skuteczność świetlna

Postprzez neon44 » 16 lipca 2007, 11:18

Za kilka lat tereny wschodnie Polski zrezygnują z lamp typu WLSP i powrócą do LRFów a gimny tych terenów będzie stać coraz częściej na kompleksową wymianę opraw na sodowe
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11128
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [LRF vs WLS] czyli nostalgia a skuteczność świetlna

Postprzez pekaes » 16 lipca 2007, 12:06

Oczywiście nie nastąpi to tak szybko (całkowite wyparcie lamp sodowych) ale już teraz można kupić diody led o skuteczności świetlnej dochodzącej do 80lm/W
Obrazek
Avatar użytkownika
pekaes
 
Posty: 170
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:29

Re: [LRF vs WLS] czyli nostalgia a skuteczność świetlna

Postprzez KaszeL » 16 lipca 2007, 13:33

Tylko w przypadku diód niskiej mocy. Natomiast te silniejsze, 5-20W mają skuteczność na poziomie połowy tego, co podałeś.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8669
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [LRF vs WLS] czyli nostalgia a skuteczność świetlna

Postprzez pekaes » 16 lipca 2007, 14:55

No masz rację, diody 5W do 20W mają gorszą skuteczność, ale wydaje mi się że stosowane będzie kilkanaście lub kilkaset diod mniejszej mocy niż kilka diod o dużej mocy, bo te o największej mocy 10W, 20W się bardzo nagrzewają, i jeszcze jedno światło WLSów też ma swój urok , pięknie wyglądają te lampy podczas zachodu słońca
Obrazek
Avatar użytkownika
pekaes
 
Posty: 170
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:29

Re: [LRF vs WLS] czyli nostalgia a skuteczność świetlna

Postprzez mateusz » 17 lipca 2007, 19:45

neon44 napisał(a):Za kilka lat tereny wschodnie Polski zrezygnują z lamp typu WLSP i powrócą do LRFów a gimny tych terenów będzie stać coraz częściej na kompleksową wymianę opraw na sodowe



Ja mieszkam prawie, że na terenie Polski wschodniej a dokładniej Północno wschodniej i jest tu bardzo dużo ,,trumienkowych wsi" Można też oczywiście spotkać ,,malagowe wsie" ale starych ,rteciowych opraw jest sporo. Wiec pewnie najpierw te rtęciowe oprawy wymienią na sodowe albo same żródła światła na WLSP a póżniej EWENTUALNIE powrócą do rtęciówek np. jadąc z OLSZTYNA do MORĄGA w zasadzie w prawie każdej wsi wiszą trumienki ;)


Ja też pamiętam jak wracając ze szkoły w grudniu i styczniu obserwowałem zapalające się lampy w OURW2250 na ulicy, przy której mieszkam .Świeciły one najpierw na czerwono ,potem stwały się coraz bardziej różowe, potem jakby troche bieliły :shock: aż stawały się pomarańczowe cały ten proces zapalania trwał może ze trzy minuty
Miało to swój klimat
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5019
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wysokoprężne lampy wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość