[LRF vs WLS] czyli nostalgia a skuteczność świetlna

Lampy rtęciowe, sodowe, metalohalogenkowe

Re: [LRF vs WLS] czyli nostalgia a skuteczność świetlna

Postprzez KaszeL » 28 lipca 2007, 23:43

Problem w tym, że w domu mamy takich źródeł co najwyżej kilkanaście. Szczęściarze mają ich kilkadziesiąt. Jak jedna się przepali, to ją wymieniamy i koniec. Natomiast w budynkach użyteczności publicznej są setki a nawet tysiące takich źródeł. Co więcej często są objęte programem czasowej wymiany wszystkich punktów świetlnych. Pomyślcie sobie co by się stało, jak by ktoś na śmietnik wywalił naraz 1000 świetlówek.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [LRF vs WLS] czyli nostalgia a skuteczność świetlna

Postprzez pekaes » 29 lipca 2007, 17:15

Szczęściarze mają ich kilkadziesiąt
Jak bym policzył przepalone to był bym szczęściarzem :D
Obrazek
Avatar użytkownika
pekaes
 
Posty: 170
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:29

Re: [LRF vs WLS] czyli nostalgia a skuteczność świetlna

Postprzez multiwattage » 30 lipca 2007, 13:47

andrzejlisek napisał(a):Ciekawe, czy to prawda, że te różne związki chemiczne dodawane do jarznika są drogie, czy droga jest technologia produkcji, która w tych lampach musi gwarantować idealną powtarzalność.

moje przemyślenia odnośnie cen lamp rtęciowych i metalohalogenkowych:
- lampy rtęciowe to bardzo stara technologia - zarówno konstrukcja samej lampy jak i proces produkcyjny jest opanowany do perfekcji przez wielu producentów na świecie - zatem są tanie w produkcji
- koszty komponentów (jarzniki, związki chemiczne etc.) są zapewne bardzo małe w porównaniu do ceny zakupu gotowej lampy (dla lamp MH koszta te są zapewne nieco większe niż dla lamp rtęciowych, jednak na pewno nie na tyle aby uzasadnić różnicę ceny całej lampy)
- lamy rtęciowe produkowane są przez setki (jesli nie tysiące) producentów na świecie - spora konkurencja
- lampy metalohalogenkowe produkowane są przez kilku producentów na świecie (mówię to o lampach o dobrej jakości; wiadomo "chińskich" byle jakich producentów jest o wiele więcej)
- nawet tacy producenci jak philips produkuja rteciówki w chinach, natomiast SON'y czy lampy CDM/MH w europie
- w interesie producentów jest aby lampy "nowych generacji" były jak najdroższe - to na nich robią głównie kasę (a nie na oprawach, statecznikach czy innych rzeczach); zatem nie widać raczej wielkiej wojny cenowej - nie zdziwiłbym się, gdyby były jakieś 'ciche" zmowy między producentami odnośnie cen
- sporym kosztem jest na pewno opracowywanie nowych konstrukcji lamp metalohalogenkowych i sodowych, procesów produkcyjnych (technologie, maszyny) - dla lamp rtęciowych tego typu kosztów producenci nie ponoszą - nikt już raczej nie inwestuje w ich rozwój; miałem kiedys okazję zwiedzać fabrykę i laboratoria jednego z największych producentów lamp - byłem pod ogrooooomnym wrażeniem kasy władowanej w development i badania

zatem powyższe czynniki (i zapewne kilka jeszcze innych) wpływaja na takie a nie inne ceny lamp na rynku........
multiwattage
 

Re: [LRF vs WLS] czyli nostalgia a skuteczność świetlna

Postprzez KaszeL » 30 lipca 2007, 22:44

Wiadomo. Philips czy Osram nie produkuje tych lamp, żeby żyło nam się lepiej. Tylko po to, żeby zarabiać na nich $$
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [LRF vs WLS] czyli nostalgia a skuteczność świetlna

Postprzez Paweł » 31 lipca 2007, 00:16

Ostatnio w parku spotkałem się z oprawami w których ostatnio wymienione LRFy miały bardziej intensywny odcień różowawy niż inne rtęciówki z którymi się do tej pory spotykałem. Fajnie to wyglądało na tle dłużej pracujących rtęciówek :) Niestety ten kolor nie wychodzi na zdjęciach - różowawy wychodzi na biały a biały - na zielonkawy...
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: [LRF vs WLS] czyli nostalgia a skuteczność świetlna

Postprzez mateusz » 31 lipca 2007, 20:31

Pytanko: Co to za lampa, która zapala się najpierw jak zwykła żarówka , to znaczy zaświeca się normalnie bez żadnego rozgrzewania się i świeci sobie tak przez parę minut aż z czasem jej barwa zmienia się na coraz bielszą i w końcu wygląda jak LPF :?: Jej moc to chyba 250 watt
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5011
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [LRF vs WLS] czyli nostalgia a skuteczność świetlna

Postprzez KaszeL » 31 lipca 2007, 20:41

Wydaje mi się, że to MixF
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [LRF vs WLS] czyli nostalgia a skuteczność świetlna

Postprzez andrzejlisek » 1 sierpnia 2007, 12:37

Jeżeli lampa wygląda tak samo jak zwykły LRF, to na pewno będzie to lampa rtęciowo-żarowa.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: [LRF vs WLS] czyli nostalgia a skuteczność świetlna

Postprzez Bartek » 2 sierpnia 2007, 11:49

Wiadomo. Philips czy Osram nie produkuje tych lamp, żeby żyło nam się lepiej. Tylko po to, żeby zarabiać na nich $$


Dlatego kupuję krajowe lampy.
Wysokoprężne rtęciówki są dobre, bo są tanie i DOBRE
Bartek
 
Posty: 456
Zdjęcia: 10
Dołączył(a): 5 czerwca 2007, 13:57
Lokalizacja: Lubliniec

Re: [LRF vs WLS] czyli nostalgia a skuteczność świetlna

Postprzez KaszeL » 2 sierpnia 2007, 14:51

Ja nie mam skrupułów. Kupuję lepsze rozwiązanie. A skoro nie jest produkowane w Polsce, to trudno.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wysokoprężne lampy wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości