Zasilanie lamp HQI prądem stałym

Lampy rtęciowe, sodowe, metalohalogenkowe

Zasilanie lamp HQI prądem stałym

Postprzez grendel123 » 15 maja 2008, 19:23

Witam,
Postanowiłem przerobić projektor multimedialny w taki sposób, aby można było stosować do niego lampy HQI. Od razu piszę, że stosowanie klasycznego układu zasilania HQI z dławikiem odpada ze względu na to że mój projektor jest typu DPL z kołem kolorów - lampa nie może migać z częstotliwością sieciową. Balast zasila lampę impulsowym prądem stałym ze zmiennym wypełnieniem impulsów (w ten sposób jest stabilizowany prąd).
W rozwiązaniu oryginalnym jest lampa z krótkim łukiem na prąd stały 270W (jedna elektroda większa). Chciałbym zastosować tam standardowy, tani metalohalogen o mniejszej mocy niż oryginalny.

Zrobiłem tak: założyłem lampę OSRAM POWERSTAR HQI-TS 70W, rozrysowałem część prądową balastu i poprzez zmianę rezystancji równoległej do przekładnika prądowego mierzącego prąd lampy zmniejszyłem go do wartości 1A (mierzona miernikiem prądu stałego wartość po rozgrzaniu lampy). Przy prądzie 1A wartość napięcia na lampie wynosiła około 80V (również miernik prądu stałego). Lampa świeciła prawidłową barwą. Po wygaszeniu zauważyłem dużą deformację jednej elektrody. Przełożyłem lampę odwrotnie. Zapalałem wielokrotnie do prób. Wszystko było OK. Deformacja elektrod postępowała. W końcu po jakiejś godzinie świecenia i wygaszeniu nie da się już jej odpalić.

Skoro lampa pracowała przy prądzie znamionowym, to dlaczego tak szybko padła?
Proszę o pomoc. Wiem, że niektórzy robią takie przeróbki i lampy działają. Gdzie popełniłem błąd?
Czytałem, że lampy CDM mogą pracować przy prądzie stałym. Może macie jakieś doświadczenia i coś podpowiecie. Czy CDM-y mają elektrody podobne jak lampy kwarcowe? Rozbijał ktoś CDM'a?
Pozdrawiam
grendel123
 

Re: Zasilanie lamp HQI prądem stałym

Postprzez swietlik » 16 maja 2008, 16:39

Raz zbiłem jarznik CDMa 35W. Elektrody są maleńkie.
Najlepiej kupić oryginalny elektroniczny statecznik do zasilania tego metalohalogenka. Wtedy ponad to pracuje on na wysokiej częstotliwości.
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Zasilanie lamp HQI prądem stałym

Postprzez grendel123 » 16 maja 2008, 18:45

A czy są owinięte drucikiem wolframowym, tak jak w lampach z jarznikiem kwarcowym? U mnie ten drucik się stopił i zrobiły się kuleczki na końcach elektrod. Jeśli są maleńkie i bez wolframu to może się nie będą topić?
grendel123
 

Re: Zasilanie lamp HQI prądem stałym

Postprzez elek » 16 maja 2008, 20:18

Żadna lampa przystosowana tylko do AC nie będzie długo działać na DC, przy prądzie AC na obu elektrodach odkłada się taka sama ilośc ciepła bo elektrody zmieniają polaryzacje 100 x na sekunde, przy DC na anodzie odkłada się ciągle około 70-80% ciepła i jesli elektroda nie jest przystosowana do tego to się stopi, lampy MH do oświetlenia pracują na AC i elektrody są bardzo małe, na tyle małe że przy starcie na normalnym obciażeniu zbliżają się do punktu topnienia wolframu.
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Zasilanie lamp HQI prądem stałym

Postprzez grendel123 » 16 maja 2008, 21:49

Ok. Jaką maksymalnie powinienem uzyskać żywotność takiej lampy? Czy zmniejszenie mocy przedłuży jej los. U nas raczej trudno o lampy metalohalogenkowe DC. Potrzebuje żywotność powiedzmy 500 godzin. Czy to jest to do zrobienia w lampie AC zasilanej z DC?
grendel123
 

Re: Zasilanie lamp HQI prądem stałym

Postprzez andrzejlisek » 16 maja 2008, 22:07

Z tego, co słyszałem, projektory z kołem barw wyświetlają obraz z częstotliwością 60 Hz, czyli jeden kolor jest wyświetlany z częstotliwością 180Hz. W takim razie, obraz zostaje wyświetlony w czasie nieco krótszym od dwóch wyładowań w lampie zasilanej z częstotliwością 50Hz. Czy fakt, że lampa migocze i powstaje nieprawidłowy obraz jest tylko teorią, czy próbowałeś?

Dobra lampa metalohalogenkowa oświetleniowa na prąd przemienny prawidłowo zasilana wytrzymuje ok. 6000-10000 godzin.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Zasilanie lamp HQI prądem stałym

Postprzez grendel123 » 17 maja 2008, 10:58

Osobiście nie zakładałem bo nie mam zewnętrznego zapłonnika. Konsultowałem się z kolegą z forum elektroda.pl który zakładał do DPL lampę z klasycznym zasilaniem i uzyskał migający obraz.
Zależało by mi na wykorzystaniu oryginalnego balastu DC.
grendel123
 

Re: Zasilanie lamp HQI prądem stałym

Postprzez andrzejlisek » 18 maja 2008, 20:07

Słyszałem, że istnieją elektroniczne stateczniki do niektórych lamp metalohalogenkowych, jednak nie wiem, do jakich moc i jaka będzie cena i czy warto zakup takiego statecznika i zwykłej lampy rozważać.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Zasilanie lamp HQI prądem stałym

Postprzez grendel123 » 20 maja 2008, 20:32

Owszem istnieją, da się je podłączyć do większości standardowych lamp. Koszty przy mocach 70-150 W od około 200 zł (produkty Brilux'a).

Podjąłem decyzje o przerobieniu balastu z DC na AC. Jestem elektronikiem, myśle że dam rade przeprojektować przetwornicę. Mam jeszcze jedno pytanie. Czy mogę zapalać lampę typu CDM impulsami o większym napięciu niż znamionowe? Balast od projektora ma impulsy rzędu 10kV. Czy nie zniszczy to elektrod w krótkim czasie?
grendel123
 

Re: Zasilanie lamp HQI prądem stałym

Postprzez andrzejlisek » 22 maja 2008, 15:10

Ale te impulsy 10KV są tylko przy zapłonie czy przez całą pracę lampy?
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Następna strona

Powrót do Wysokoprężne lampy wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości