OSRAM HQI-T250 - nie odpala :/

Lampy rtęciowe, sodowe, metalohalogenkowe

OSRAM HQI-T250 - nie odpala :/

Postprzez DocBrown » 10 sierpnia 2008, 18:43

Witam wszystkich, mam problem z moim metahalogenkiem OSRAM HQI-T250, dostałem go od znajomego, lampa jest używana, ale podobno sprawna, próbowałem odpalić ją na stateczniku SR1/250 (nie mam sodowego 250) najpierw za pomocą układu EUZ400, później tak jak radził mi KaszeL użyłem IDSa 4-2, który daje napięcie zapłonu nawet 5kV, poniżej kilka fotek tego co się działo gdy odpalałem lampę IDSem

Dwie pierwsze fotki przedstawiają jarznik lampy niepodłączonej do zasilania

Obrazek
Obrazek
[url=http://www.fotosik.pl]

Tutaj lampa podłączona do zasilania, statecznik SR1/250 zapłonnik IDS4-2 Elgo
Obrazek[/url]

Tak sie dzieje przez cały czas, czekałem 5 minut aż lampa odpali i nic z tego, dłużej nie experymentowałem żeby nie uszkodzić dławika, który nie jest przystosowany do pracy z układem zapłonowym, czy takie zachowanie lampy jednoznacznie świadczy o tym, że ona nie żyje ?
DocBrown
 

Re: OSRAM HQI-T250 - nie odpala :/

Postprzez andrzejlisek » 10 sierpnia 2008, 20:39

Czy zapłonnik brzęczał przez te 5 minut?
Czy w lampie czasem są błyski?
Czy czasem w lampie jest widoczna lekka iskra między elektrodami (trudno jest sfotografować taką iskrę)?

Czy próbowałsś "na wszystkie sposoby" jeśli chodzi o fazę i zero?
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: OSRAM HQI-T250 - nie odpala :/

Postprzez DocBrown » 10 sierpnia 2008, 20:41

Iskrę w jarzniku widać układ stale brzęczy i jarznik świeci jak na jednej z fotek przez cały czas, próbowałem też podpinać fazę i zero na różne sposoby jak widać niestety bez żadnego efektu :(
DocBrown
 

Re: OSRAM HQI-T250 - nie odpala :/

Postprzez andrzejlisek » 10 sierpnia 2008, 20:49

Czy Twoja lampa powinna być zamontowana poziomo, czy pionowo trzonkiem do góry? Inna pozycja niz przewidziana przez producenta może utrudnić lub uniemożliwić zapłon.
Czy posiadasz autotransformator (czasem chwilowe podniesienie napięcia może pomóc), szczególnie, jak masz "nieodpowiedni" statecznik?
Czy wypróbowałeś wszystkie zapłonniki ze swoich zbiorów, którymi przewidziano odpalanie metalohalogenków? Z IDSem nawet przy sodówkach zdarzają się cyrki.

Podczas "iskrzenia" spróbuj przechylać lampę, może "zaskoczy" (tak mialem ze swoim LRJem).
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: OSRAM HQI-T250 - nie odpala :/

Postprzez DocBrown » 10 sierpnia 2008, 21:49

IDS jest nowy, mam drugi taki sam i kilka innych układów, będę próbował z nimi, mój IDS na bank działa dobrze, bo bez problemu odpala nawet sodówki Hg Free
DocBrown
 

Re: OSRAM HQI-T250 - nie odpala :/

Postprzez KaszeL » 10 sierpnia 2008, 22:11

Lampa ma czarny jarznik. Obawiam się, że jest martwa ;)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8669
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: OSRAM HQI-T250 - nie odpala :/

Postprzez DocBrown » 10 sierpnia 2008, 22:58

O nie :cry:
DocBrown
 

Re: OSRAM HQI-T250 - nie odpala :/

Postprzez Michal » 10 sierpnia 2008, 23:05

DocBrown napisał(a):O nie :cry:

Metalohalogeny Osram są bardzo wybredne jeżeli chodzi o układy zapłonowe.Miałem też kilka takich przypadków,że nowa lampa nie chciała odpalać na oryginalnych układach ,nawet na nowych IDS .
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: OSRAM HQI-T250 - nie odpala :/

Postprzez DocBrown » 10 sierpnia 2008, 23:12

Ciekawe dlaczego tak jest, jutro podłączę gada pod przetwornicę od xenonów samochodowych, albo pod mój generator wysokiego napięcia :twisted:
DocBrown
 

Re: OSRAM HQI-T250 - nie odpala :/

Postprzez Bartek » 11 sierpnia 2008, 08:41

Metalohalogeny Osram są bardzo wybredne jeżeli chodzi o układy zapłonowe.Miałem też kilka takich przypadków,że nowa lampa nie chciała odpalać na oryginalnych układach ,nawet na nowych IDS .


To fakt. Mój metalohalogenek jest nowy, a dostał się w moje ręce, bo nie chciał odpalać w oprawach na jakiejś hali. Mi się go udało odpalić zapłonnikami produkcji Polam Pułtusk(obecnie ETI). OSRAMy padały,z ZEXTem ani błysku,wkurzony odłączyłem zapłonnik przyłożyłem nożyczki do zacisków oprawki, zwierałem je i rozwierałem generując w ten sposób wysokie napięcie i podziałało :mrgreen:
A z Pułtuskimi zapłonnikami "miganie" trwało góra 2 minuty ;)
Wysokoprężne rtęciówki są dobre, bo są tanie i DOBRE
Bartek
 
Posty: 456
Zdjęcia: 10
Dołączył(a): 5 czerwca 2007, 13:57
Lokalizacja: Lubliniec

Następna strona

Powrót do Wysokoprężne lampy wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości