Rtęć i soda - pomiary luksomierzem, a wyszły 3 sprawy

Lampy rtęciowe, sodowe, metalohalogenkowe

Rtęć i soda - pomiary luksomierzem, a wyszły 3 sprawy

Postprzez andrzejlisek » 16 października 2008, 20:03

Dzisiaj chciałem luksomierzem sprawdzić, czy lampa sodowa rzeczywiście daje więcej światła niż rtęciowa, tak, jak zapewnia producent i jest powszechnie przyjęte, chociaż wynik eksperymentu był łatwy do przewidzenia.

Ponieważ nie mam pary, czyli lampy rtęciowej i sodowej tej samej mocy z dedykowanymi dławikami. W eksperymencie udział wzięły:
- Lampa rtęciowa 125W Osram Deluxe
- Lampy sodowe: 70W, 100W, 150W

Ponieważ do lampy sodowej 100W nie mam odpowiedniego dławika, więc odpaliłem ją dwa razy, na dławiku do sodówek 70W oraz rtęciówek 125W. Do pozostałych lamp wykorzystywałem dławik przewidziany dla danej lampy.

Pomiary wykonywałem w całkowitej ciemności, a luksomierz był w odległości 130cm od lampy.

Wyniki pomiarów, w kolejności odpalania lamp:
WLS 150W: 1100lx
WLS 70W: 420lx
WLS 100W na STS-70: 330lx
LRF 125W - 470lx
WLS 100W na STR-125: 600lx

Jak widać, pomiary potwierdziły fakt, że lampa sodowa ma większą skuteczność świetlną.

Przy tym przypadkowo zauważyłem dwie inne ciekawe sprawy:

Jeżeli mamy dany dławik, i znamy strumień świetlny lampy, do której ten dławik jest przewidziany, to jak odpalimy na tym samym dławiku lampę większej mocy, to strumień świetlny będzie mniejszy niż na tej lampie mniejszej mocy, co widać porównując natężenie oświetlenia lampy 70W i 100W na tym samym dławiku.

Ostatnia sprawa wyszła przy odpalaniu sodówki 70W. Chodzi tu o to, że w czasie nagrzewania się lampy, jak dawała ostre żółte światło, które zdawało się być monochromatyczne, widziałem takie jakby prążki równoległe do jarznika. Wokół lampy była taka jakby poświata i w tej poświacie widziałem prążki. Nie jest to, że popatrzy się na jarznik i nieco przesunie się oko i widać jakby ślad jarznika. Jak sie przechyla głowę, to te prążki zostają równolegle do jarznika i nie podążają za ruchem oczu. Po całkowitym rozgrzaniu lampy prążki były nieco mniej widoczne. Zamieszczam zdjęcie widoku lampy, na którym widać było prążki. Niestety, nie da się zrobić zdjęcia tak, żeby te prążki były widoczne tak, jak oko widzi. Jednak one trochę wyszły, jednak bardzo słabiutko. Obserwowałem z odległości ok. 2,3-2,5 metra. Luksomierz mierzył natężenie światła na białej ścianie.

ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Rtęć i soda - pomiary luksomierzem, a wyszły 3 sprawy

Postprzez swietlik » 18 października 2008, 17:00

Co do pierwszej ciekawostki to już kiedyś się o tym przekonałem. Poza tym lampa sodowa na dławiku "mniejszym" niż dedykowany jej ma bardziej pomarańczową barwę. Wskaźnik oddawania barw jest chyba również mniejszy. W moim mieście jest kilka malag o mocy 100W z lampami 150 :evil: Nie wygląda to zbyt pięknie :evil:

A jeśli mowa o tych "prążkach" w przestrzeni przy lampie to rzeczywiście jest coś takiego :)
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań


Powrót do Wysokoprężne lampy wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości