Rtęciowa zamiast sodowej

Lampy rtęciowe, sodowe, metalohalogenkowe

Rtęciowa zamiast sodowej

Postprzez qba » 19 listopada 2008, 13:23

Jeszcze nikt nie założył tego tematu, ale stosowanie rtęciówek w oprawach sodowych było w Polsce dość powszechne i to nie tylko za komuny. W PRLu sodówki były znacznie drożśze i trudno dostępne, więc monterzy w kwadratówkę, wkręcali LRFa. Pamiętam trasę WZ w Kołobrzegu. Jak w kwiatach na 6 i 10 OUSów było więcej rtęciówek niz sodówek, a na środkowej części tej trasy Postawiono w latach 87-88 maszty ze stradami, to juz w pierwsej połowie lat 90 były tam tylko 2 sodówki. I tak czyniono w całym mieście, do 2004r, kiedy nastąpiła całkowita modernizacja wszystkich opraw. W Szczecinie, mimo, że najczęstszymi oprawami sodowymi są wciąż |Strady i kwadratówki, to ciężko spotkać w nich LRFa, mimo że kilkanaście lat temu było to powszechne. Nawet jak był jakis OUS z rtęciówką, to wkręcono z powrotem sodówki. LRFy w Stradach są na ul. Kolumba, oraz przy pętli tramwajowej na Ludowej w kwadratówkach i krótkich seriach OUS. 9LRF 400W). Widziałem też 2 stacje benzynowe Shella, a przy nich LRF250 w SGS 305 Traffic vision, oraz 2 Elgo Luny z rtęciówkami. W Kostrzynie n. Odrą widziałem rtęciówkę w maladze, jedyną na całą malagową ulicę. Też uważam, że to bezsens wkręcać LRFa do sodowej oprawy, ale ciekawi mnie, ile jeszcze takich miejsc jest w Polsce, zwłaszcza w dużych miastach, czy gdzieś jeszcze są lub były takie praktyki.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8355
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Rtęciowa zamiast sodowej

Postprzez swietlik » 19 listopada 2008, 14:06

U mojego kuzyna we wiosce przed modernizacją były same rtęciówki. Wszędzie były trumienki z wyjątkiem parkingu przy kościele -tam był OUS-250. Odkąd pamiętam zawsze tam świeciła rtęciówka, klosz był brudny i myślałem, że to wersja OUR.
Kiedyś jakimś cudem śniło mi się, że zaświeciła w tej oprawie sodówa :) Byłem bardzo zaskoczony kiedy przyjechałem do kuzyna na święta a tam proszę... sen się spełnił :!: Energetycy wkręcili w końcu do OUSa sodówkę i zdemontowali klosz. Teren był o wiele lepiej oświetlony niż padaką -LRFem :mrgreen:
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Rtęciowa zamiast sodowej

Postprzez qba » 19 listopada 2008, 14:11

też tak było na jednym Parkingu w Kołobrzegu. Stoi tam kilka strad z LRFami i myślałem, że to OUR, ale ponieważ są na niskich słupach odczytałem na pieczątce OUS. Ale chyba nigdy w nich nie było sodówek. Już w 91r świeciły rtęciowo. A we Wrocławiu na terenie hali ludowej, stoi pełno betoniaków z kwadratówkami (już chyba żadna nie ma klosza) i odkąd pamiętam, były w nich LRFy, już w 1987r. Ale niektóre nie mają klapek i widac dokładnie układ do sodówki.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8355
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Rtęciowa zamiast sodowej

Postprzez Edziu » 19 listopada 2008, 18:26

ja pamiętam to samo u mnie w mieście, ale mie było to dość często spotykane, najbardziej się tak robiło na bocznych ulicach, choć na kwiatach na główner arterii też się zdarzało, w bydgoszczy tak bylo jeszcze dwa lata temu na kwiecie 10x SGS201 były w dwóch oprawach rtęciówki, ale w tym roku już ich nie było.
W poszukiwaniu miejsc gdzie występowały bądź występują duże kwiaty opraw oświetleniowych...
Avatar użytkownika
Edziu
 
Posty: 3149
Zdjęcia: 497
Dołączył(a): 24 września 2007, 09:38
Lokalizacja: Toruń

Re: Rtęciowa zamiast sodowej

Postprzez Michal » 19 listopada 2008, 23:39

qba napisał(a):Jeszcze nikt nie założył tego tematu, ale stosowanie rtęciówek w oprawach sodowych było w Polsce dość powszechne i to nie tylko za komuny. W PRLu sodówki były znacznie drożśze i trudno dostępne, więc monterzy w kwadratówkę, wkręcali LRFa. Pamiętam trasę WZ w Kołobrzegu. Jak w kwiatach na 6 i 10 OUSów było więcej rtęciówek niz sodówek, a na środkowej części tej trasy Postawiono w latach 87-88 maszty ze stradami, to juz w pierwsej połowie lat 90 były tam tylko 2 sodówki. I tak czyniono w całym mieście, do 2004r, kiedy nastąpiła całkowita modernizacja wszystkich opraw. W Szczecinie, mimo, że najczęstszymi oprawami sodowymi są wciąż |Strady i kwadratówki, to ciężko spotkać w nich LRFa, mimo że kilkanaście lat temu było to powszechne. Nawet jak był jakis OUS z rtęciówką, to wkręcono z powrotem sodówki. LRFy w Stradach są na ul. Kolumba, oraz przy pętli tramwajowej na Ludowej w kwadratówkach i krótkich seriach OUS. 9LRF 400W). Widziałem też 2 stacje benzynowe Shella, a przy nich LRF250 w SGS 305 Traffic vision, oraz 2 Elgo Luny z rtęciówkami. W Kostrzynie n. Odrą widziałem rtęciówkę w maladze, jedyną na całą malagową ulicę. Też uważam, że to bezsens wkręcać LRFa do sodowej oprawy, ale ciekawi mnie, ile jeszcze takich miejsc jest w Polsce, zwłaszcza w dużych miastach, czy gdzieś jeszcze są lub były takie praktyki.

Głównym powodem wkręcania rtęciówek do opraw sodowych była duża awaryjność tyrystorowych układów zapłonowych powszechnie nazywanych TUZami,lub poprostu lenistwo monterów-przecież o wiele łatwiej i szybciej jest wkęcić LRFa lub Mixa,nie wspominając o tych,którzy nie potrafią TUza wymienić lub zdiagnozować przyczyny nie świecenia lampy.Ostatnio w cenniku Elgo zobaczyłem ile kosztuje IDS 4.1 i włosy stanęły mi dęba: ponad 80 zł netto :!: Wydaje mi się,że to lekkie przegięcie.Jeżeli klient będzie musiał zapłacić za sam podstawowy materiał do uruchomienia oprawy sodowej ok.120zł(lampa sodowa-średnio 40zł+układ zapłonowy 80zł )to nie będę się dziwił,jeżeli zażyczy sobie zamiast tego zestawu LRFa za ok.17-20zł.Ja osobiście nie praktykuję ładowania rtęciówek w oprawy sodowe.P.S Na stacjach Shell montowano oryginalne Trafiki do rtęciówek 250W.
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Rtęciowa zamiast sodowej

Postprzez DocBrown » 20 listopada 2008, 08:26

Michal napisał(a):Na stacjach Shell montowano oryginalne Trafiki do rtęciówek 250W.


Racja, w pobliżu Politechniki jest stacja Shell i na niej oprawa Traffic, z eliptycznym źródłem, które z początku uznałem za eliptycznego WLSa albo metahalogenka, jednak jakiś czas temu widziałem tego Traffica w akcji i jednak jest tam LRF :D
DocBrown
 

Re: Rtęciowa zamiast sodowej

Postprzez swietlik » 20 listopada 2008, 20:24

Michal napisał(a):Ostatnio w cenniku Elgo zobaczyłem ile kosztuje IDS 4.1 i włosy stanęły mi dęba: ponad 80 zł netto :!: Wydaje mi się,że to lekkie przegięcie.


Jasne :!: Szczególnie, że IDS nie jest układem dobrej jakości. Często siada w nim transformator impulsowy WN.
Chyba mniej awaryjne są układy ZS-400/1. Przynajmniej ja jeszcze nie wymieniałem takich ;)
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Rtęciowa zamiast sodowej

Postprzez Wysokoprezny » 22 stycznia 2009, 19:15

A właśnie!- czy jest jakiś tańszy TUZ od Elgo IDS? I czy to będzie coś krajowego czy może pozory mylą?:-)
Lampy wysokoprężne w każdym ogrodzie!
Wysokoprezny
 
Posty: 122
Dołączył(a): 4 lutego 2008, 18:36

Re: Rtęciowa zamiast sodowej

Postprzez andrzejlisek » 23 stycznia 2009, 22:50

Elgo jakiś czas temu znacznie podśrubowało ceny wszystkich dławików i zapłonników.

Ja kupiłem kiedyś dwa IDSy po jednym w odstępie chyba pół roku, czy rok, w sklepie płacąc za jeden 40-50 zł.

Statecznik rtęciowy STR-125 kosztował 40 zł, a dzisiaj ten sam statecznik kosztuje już chyba 70 zł.

swietlik napisał(a):
Michal napisał(a):Ostatnio w cenniku Elgo zobaczyłem ile kosztuje IDS 4.1 i włosy stanęły mi dęba: ponad 80 zł netto :!: Wydaje mi się,że to lekkie przegięcie.


Jasne :!: Szczególnie, że IDS nie jest układem dobrej jakości. Często siada w nim transformator impulsowy WN.
Chyba mniej awaryjne są układy ZS-400/1. Przynajmniej ja jeszcze nie wymieniałem takich ;)


Czy te transformatorki WN są powszechne, czy jakieś nietypowe? Wiem, że mozna taki transformatorek kupić, stosuje się np. w stroboskopie lub lampie błyskowej do aparatu fotograficznego.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Rtęciowa zamiast sodowej

Postprzez Wysokoprezny » 26 stycznia 2009, 10:36

Czy te transformatorki WN są powszechne, czy jakieś nietypowe? Wiem, że mozna taki transformatorek kupić, stosuje się np. w stroboskopie lub lampie błyskowej do aparatu fotograficznego.[/quote]
Coś mi nie pasuje- chyba, że to lampa błyskowa, tzw. sieciowa, bo w bateryjnych lampach błyskowych są przetwornice wysokiego napięcia, no chyba że transformator występuje tam razem z falownikiem...
Lampy wysokoprężne w każdym ogrodzie!
Wysokoprezny
 
Posty: 122
Dołączył(a): 4 lutego 2008, 18:36

Następna strona

Powrót do Wysokoprężne lampy wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości