Moc oprawy a moc i rodzaj źródła światła

Lampy rtęciowe, sodowe, metalohalogenkowe

Moc oprawy a moc i rodzaj źródła światła

Postprzez neon44 » 19 lipca 2007, 00:00

Witam

Dwaniej bardzo często do opraw sodowych wkręcano lampy rtęciowe. Działo się tak z wielu powodów, między innymi z powodu braku odpowiedniej ilości źródeł światła na rynku. Poza tym oprawą najniższej mocy w PRLu była oprawa sodowa o mocy 250W i tego typu zabiegi można było stosować także w ciągu kilku lat ulica oświetlona sodówkami była cała oświetlona LRFami :mrgreen: :mrgreen:

W dzisiejszych czasach lampy sodowe są bardzo popularne i pojawiły się oprawy o mocach niższych niż 250. Najnizsza moc oprawy sodowej wynosi 50W. Nie stosuje się już dziś w oprawach sodowych LRFów

Czy jest technicznie możliwym odpalenie LRFa 125W w oprawie sodowej o mocy 150W :?:
lub LRFa 80W w oprawie sodowej 100W :?:

Czy w ciągu najbliższych kilkunastu lat wymiennie zacznie się stosować lampy metalohalogenkowe zamienniki sodówek :?:
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Moc oprawy a moc i rodzaj źródła światła

Postprzez mirek » 19 lipca 2007, 09:24

neon44 napisał(a):Czy jest technicznie możliwym odpalenie LRFa 125W w oprawie sodowej o mocy 150W s:?: s:?: lub LRFa 80W w oprawie sodowej 100W s:?: s:?:

W tych przypadkach problem będzie z trzonkiem, jeszcze w pierwszym przypadku możesz dorwać HPL-N'a na E40 ale w drugim już będzie gorzej. Moim zdaniem jak TUZ ich nie przepali to powinny działać, nie wiadomo tylko jak długo.

neon44 napisał(a):Czy w ciągu najbliższych kilkunastu lat wymiennie zacznie się stosować lampy metalohalogenkowe zamienniki sodówek

Wątpię. Metalohalogenki są droższe i to właśnie cena może w tym wypadku odegrać dużą rolę.
Obrazek
Nie wszystko żarówka, co się świeci.
Avatar użytkownika
mirek
 
Posty: 552
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:27
Lokalizacja: Kraków

Re: Moc oprawy a moc i rodzaj źródła światła

Postprzez KaszeL » 19 lipca 2007, 18:31

No właśnie Mirek mnie uprzedził. Podstawowym problemem są różnice w trzonku. Wszystkie sodówki o mocy większej niż 70W używają trzonków E40, wyjątkiem jest WLSP 110W. Natomiast LRF'y jak wiadomo mają trzonki E27. Co prawda gdzieś w jakimś katalogu widziałem reduktor, no ale to już zbyt dużo kombinowania.

Nie zgadzam się natomiast z Mirkiem, że metatalohalogenki się nie upowszechnią. Moim zdaniem będzie ich coraz więcej. Ludzie powoli zaczynają zalety tych lamp, a cena nie jest już aż tak znacząco wyższa.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Moc oprawy a moc i rodzaj źródła światła

Postprzez mirek » 19 lipca 2007, 20:20

KaszeL napisał(a):Nie zgadzam się natomiast z Mirkiem, że metatalohalogenki się nie upowszechnią. Moim zdaniem będzie ich coraz więcej. Ludzie powoli zaczynają zalety tych lamp, a cena nie jest już aż tak znacząco wyższa.

No nie wiadomo. Trudno tutaj spekulować, ale jakoś nie wyobrażam sobie sytuacji, że na ulicy w jednakowych oprawach świecą na przemian sodówki i metalohalogenki.
Obrazek
Nie wszystko żarówka, co się świeci.
Avatar użytkownika
mirek
 
Posty: 552
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:27
Lokalizacja: Kraków

Re: Moc oprawy a moc i rodzaj źródła światła

Postprzez neon44 » 19 lipca 2007, 20:35

mirek napisał(a):W tych przypadkach problem będzie z trzonkiem, jeszcze w pierwszym przypadku możesz dorwać HPL-N'a na E40 ale w drugim już będzie gorzej. Moim zdaniem jak TUZ ich nie przepali to powinny działać, nie wiadomo tylko jak długo.


Tak nie uwzględniłem rzeczy podstawowej - oprawki

Co do metalohalogenków to widziałem jeden w oprawie OUS-400 na obwodnicy Krakowa i na Drogowej Trasie Średnicowej w Chorzowie dlatego też Mirku metalohalogenki będą coraz częściej stosowane
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Moc oprawy a moc i rodzaj źródła światła

Postprzez pekaes » 19 lipca 2007, 20:40

Na terenach prywatnych są stosowane lampy MH w oprawach sodowych, spotkałem np stradę z chłodnobiałym metalohalogenkiem, czy nawet kwadratówkę. Ale na drogach lamp MH w oprawch sodowych nie widziałem (wyjątki to stacje benzynowe i parkingi)
Obrazek
Avatar użytkownika
pekaes
 
Posty: 170
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:29

Re: Moc oprawy a moc i rodzaj źródła światła

Postprzez KaszeL » 20 lipca 2007, 00:11

Na początek na pewno zaczną je stosować na w największych miastach. Na trasach pewnie pojawią się (jeśli wogole) to na końcu.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Moc oprawy a moc i rodzaj źródła światła

Postprzez mirek » 20 lipca 2007, 07:15

neon44 napisał(a):Co do metalohalogenków to widziałem jeden w oprawie OUS-400 na obwodnicy Krakowa

Gdzie dokładnie :?:
Obrazek
Nie wszystko żarówka, co się świeci.
Avatar użytkownika
mirek
 
Posty: 552
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:27
Lokalizacja: Kraków

Re: Moc oprawy a moc i rodzaj źródła światła

Postprzez neon44 » 20 lipca 2007, 09:05

mirek napisał(a):
neon44 napisał(a):Co do metalohalogenków to widziałem jeden w oprawie OUS-400 na obwodnicy Krakowa

Gdzie dokładnie :?:


w okolicach węzła "Mirowskiego"
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Moc oprawy a moc i rodzaj źródła światła

Postprzez mirek » 20 lipca 2007, 11:43

neon44 napisał(a):
mirek napisał(a):
neon44 napisał(a):Co do metalohalogenków to widziałem jeden w oprawie OUS-400 na obwodnicy Krakowa

Gdzie dokładnie :?:


w okolicach węzła "Mirowskiego"

Na węźle Mirowskim zdaje się wymieniają oświetlenie. Ta oprawa oświetlała drogę czy była to czyjaś prywatna ?
Obrazek
Nie wszystko żarówka, co się świeci.
Avatar użytkownika
mirek
 
Posty: 552
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:27
Lokalizacja: Kraków

Następna strona

Powrót do Wysokoprężne lampy wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 25 gości