Dziwne zachowanie LRF 80W

Lampy rtęciowe, sodowe, metalohalogenkowe

Dziwne zachowanie LRF 80W

Postprzez Misiumac » 23 marca 2010, 20:27

Ten temat to właściwie zasadnicze pytanie do Was wszystkich. Pytałem już o tą sprawę Whitesa, ale postanowiłem spytać również Was bo możliwe że ktoś już się z taką sytuacją spotkał.
Otóż przy odpalaniu mojej nowej rtęciówki 80W Tesla na dwóch równolegle połączonych ze sobą statecznikach 40W, niecierpliwi mnie zachowanie lampy. Zaczyna migać (może początek nie jest taki zły) tak jak się powinna odpalać ale po jakimś czasie (gdy zaprzestanie migać) różowieje (wręcz czerwienieje) po jakimś czasie widoczny jest jarznik, i w pewnym momencie (tylko odrobine mocniej zaświecając sie) przechodzi w słaby odcień foletowy- i tak cały czas świeci. Przebieg przemian wymienionych przeze mnie powyżej trwa ok. 4/5 min.
I tu narzuca się to nieszczęsne pytanie:
-czy lampa jest już "wydojona"?
-czy może poprostu nie chce się jej pracować?
Drugi przykład pytania brzmi głupio, ale innego nie znalazłem.
Czekam na odpowiedź- co z tym wszystkim jest nie tak. (w razie solidnego zapotrzebowania graficznego prześle foty)
Ostatnio edytowano 23 marca 2010, 20:57 przez Misiumac, łącznie edytowano 1 raz
Misiumac
 

Re: Dziwne zachowanie LRF 80W

Postprzez MRP200 » 23 marca 2010, 20:36

Możliwe, że lampa jest już zużyta. W epoce rtęciowego oświetlenia ulicznego takie tlące na fioletowo LRF-y spotykało się.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Dziwne zachowanie LRF 80W

Postprzez KaszeL » 23 marca 2010, 21:03

Jeśli kupiłeś ją z pewnego źródła jako nowa, to być może jest uszkodzona. Fotki faktycznie by się przydały.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8666
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Dziwne zachowanie LRF 80W

Postprzez Misiumac » 23 marca 2010, 21:16

Tak, kupiłem ją z hurtowni (fakt że była trochę brudna na bańce). Fotki jutro po szkole prześle.
Misiumac
 

Re: Dziwne zachowanie LRF 80W

Postprzez Whites86 » 23 marca 2010, 21:29

moim zdaniem trafiles na bubel, ktory jakims cudem przeszedl testy jakosciowe i trafil do sklepu, niepozostaje nic innego jak wymienic ją na sprawną lub kupic nową
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Dziwne zachowanie LRF 80W

Postprzez XboXC » 25 marca 2010, 10:41

Nie mozesz se skolowac statecznika od 80-ki? Ja kupilem w sklepie osiedlowym lampe, ktora tam kilka lat lezala. Ale dziala.
Soda jest bee, świetlówka jest bee, ale rtęć jest ... po prostu super :)
XboXC
 
Posty: 44
Zdjęcia: 11
Dołączył(a): 13 grudnia 2009, 01:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dziwne zachowanie LRF 80W

Postprzez Misiumac » 25 marca 2010, 16:07

XboXC, ale co to da, jesli dwa stateczniki 40W są odpowiednikiem jednego 80W? :P
Oto obiecane foty (miały być wczoraj, ale niestety nie miałem czasu, przepraszam) :

Tak wygląda całość:
Obrazek

Tak przy zapłonie:
Obrazek

Tak troszeczkę później:
Obrazek

Jeszcze później:
Obrazek

I potem leciuteńko (powtarzam, leciuteńko!) jaśniej świecąc, świeci tak cały czas, a nie przesyłam foty ostatecznej, ponieważ aparat uchwycił ten ostateczny odcień świecenia lampy jako niebieskawą, tak jakby prawidłowo świeciła, ale tak niestety nie jest (jarznik jest lekko widoczny) :|
Ostatnio edytowano 10 kwietnia 2010, 20:14 przez Misiumac, łącznie edytowano 1 raz
Misiumac
 

Re: Dziwne zachowanie LRF 80W

Postprzez DocBrown » 25 marca 2010, 16:28

To mi wygląda na niemożliwość złapania wyładowania na głównych elektrodach, łuk pali się stale na elektrodach zapłonowych i lampa nie osiąga pełnej mocy.
Weź jednak zainwestuj w dławik 80W, bo dwa dławiki od świetlówek 40W to tylko w przybliżeniu ekwiwalent prawdziwego statecznika do rtęciówki 80W.
Spróbuj przy włączonej lampie zewrzeć na chwile styki przy oprawce za pomocą izolowanego przewodu (uważaj, nie dotknij ręką niczego co jest pod napięciem !!) i w momencie gdy będziesz rozwierać styki lampa powinna "załapać" i dalej rozgrzewać się i świecić normalnie.
A jeśli masz zapłonnik do lamp sodowych, to nie baw się w zwieranie styków przy oprawce, po prostu podłącz do tego układu ten zapłonnik i wtedy zobacz co się będzie działo.
DocBrown
 

Re: Dziwne zachowanie LRF 80W

Postprzez elek » 25 marca 2010, 16:43

:arrow: Misiumac a spróbuj połączyć te stateczniki równolegle a nie szeregowo bo teraz to masz koło 20W na lampie :D
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Dziwne zachowanie LRF 80W

Postprzez Whites86 » 25 marca 2010, 16:46

na zdjęciu odrazu widać ze masz zle podlączone stateczniki :) a przeciez i schemat rysowalem i nieraz tlumaczylem jak ma to byc ;) polącz je rownolegle i wtedy lampa będzie dobrze świecic
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Następna strona

Powrót do Wysokoprężne lampy wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości

cron