Jak świecą różne MH - venture lighting

Lampy rtęciowe, sodowe, metalohalogenkowe

Jak świecą różne MH - venture lighting

Postprzez amisiek » 7 lipca 2010, 12:52

Dzisiaj przyszła paczka z lampą, jest to metalohalogen Venture Lighting model MH-DE 70W/UVS/4K, temperatura barwowa 4200K. Jest to lampa kwarcowa z okrągłą bańką. Katalog lamp kwarcowych tej firmy jest tu, plik PDF.
Założyłem do oprawy i włączyłem zasilanie:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
łuk już się rozpala, lampa nagrzewa się bardzo szybko, już po 30 sekundach świeci jasno, w odróżnieniu od ceramików, bardzo prędko zyskuje ostateczną barwę. Nie ma charakterystycznych błysków kolorowych, gdy sole odparowują.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Bardzo porządnie świeci.
Obrazek
Teraz wrażenia subiektywne.
W tym samym pomieszczeniu widać światło słoneczne zza okna, MH HCI-Ts 70W 942 firmy Osram, CDM-TD 75W 942 oraz CDM-TM 35W 930 firmy Philips.
Najbliższy barwie bezpośredniego światła słonecznego jest ceramiczny MH Osram 942, jest bardzo wyrównany ale wymaga sporo czasu by barwa się ustabilizowała. Venture jest minimalnie żółtozielony, ale zadziwiająco dobrze oddaje czerwienie jak na lampę o kwarcowym jarzniku. Wg mnie z powodzeniem może posłużyć do oświetlenia pomieszczeń, chociaż widać, że nie jest to ideał. Być może lampa jeszcze nie osiągnęła swoich nominalnych parametrów barwy, gdyż jest to nówka sztuka.
Philips 942 jest bardziej różowy, jeszcze większy zafarb daje barwa 930. Porównanie barwy 930 z halogenem 50W G9 pokazuje, że halogen w świetle dziennym jest żółty, CDM-TM 930 jest wyraźnie różowa.
Wieczorem przyniosę jeszcze jedną oprawę i obsadzę kwarcowym MH HQI-Ts firmy Osram, wtedy będzie można porównać jednocześnie HCi-Ts, HQI-Ts, trzy lampy Philipsa oraz nową Venture. W kuchni będzie na pewno bardzo jasno :)
Próba obejmie MH: 4x70W 942 (dwa ceramiczne, dwa kwarcowe, Philips, Osram i Venture Lighting) + 35W /930 Philips + 4x50W halogen Osram do porównania barwy).
Pierwsze wrażenie odnośnie do kwarcowego MH firmy Venture jest pozytywne.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: MH venture lighting

Postprzez max » 7 lipca 2010, 12:55

Pewnie ten venture niema wysokiego CRI. Nawet nie podali. Pewnie jak philipsy HPI.
max
 

Re: MH venture lighting

Postprzez amisiek » 7 lipca 2010, 12:57

Pod tym względem jest słaby, niestety do fotografii się nie nadaje. Tutaj tylko ceramiki. Ale do oświetlenia zewnętrznego jest bardzo OK, wg mnie jest o kilka klas lepszy od chińszczyzny z Allegro a cena jest dość konkurencyjna. Od pewnego praktyka oświetleniowego wiem, że MH Venture Lighting są trwalsze od ceramików Osram czy Philips przy typowej codziennej eksploatacji.

Oto zestaw zdjęć z testów. Po lewej stronie ceramik Philipsa 70W 942 dość mocno używany, po prawej Venture 70W kwarcowy. Wszystkie zdjęcia na tych samych nastawach balansu bieli, CCT=4200K. Obiektyw 100mm, lustrzanka ustawiona na ISO 100.
Włączam:
Obrazek
Lampy się rozgrzewają
Obrazek
Obrazek
ceramik świeci tak
Obrazek
kwarc Venture tak:
Obrazek
Widać różnicę w ilości światła, ceramik Philipsa świecił rok w sklepie i jest dość konkretnie czarny
Obrazek
Barwa też jest nieco inna, kwarcowy Venture jest bardziej żółtozielony.
Obrazek
Obrazek
Gdy obie świecą dłużej, pełną mocą, różnica jest dość duża na korzyść nowej lampy.
Obrazek
Tak to wygląda.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: MH venture lighting

Postprzez swietlik » 7 lipca 2010, 20:31

Ale masz tych metalohalogenków ;)
Venture są ponoć jedne z lepszych lamp.
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: MH venture lighting

Postprzez amisiek » 7 lipca 2010, 21:45

Mam trochę, bo to bardzo dobre źródła światła. Gdyby tylko w jednej z tych opraw statecznik nie brzęczał. Robi bzzzzzz;)
Oto wieczorna próba. Nie odpaliłem wszystkiego co mam, ale i tak jasno jest :)
W oprawie HQI-Ts NDL (842). Zaniebieszczenia na ścianie to światło HCI-Ts, które ma wyraźnie wyższą temperaturę barwową, jest także bardziej wyrównane, najbliższe światłu słonecznemu ze wszystkich lamp, które mam.
Obrazek
W czarnej oprawie na sufit świeci HCI-Ts 942, w białej na dole Venture 4200K, z tyłu na sufit Lival Mini z Philipsem CDM-Tm 35W /930.
Obrazek
jak widać Venture jest lekko zielonkawa, 930 różowa (naprawdę wydaje się bardziej różowa, niż żółta). Ta 930 świeci głównie późniejszym wieczorem.
Obrazek
przy takiej ilości światła halogeny 50W zmieniają tylko trochę. Wydają się żółte, MH 930 jest różowawy
Obrazek
HQI wydaje się fioletowawy
Obrazek

Wbrew temu co widać, w kuchni jest naprawdę jasno:) Świeci się 3x70W MH 4200K + 35W MH 930 + 8x50W halogen G9, czyli wchodzi tam co najmniej 27 tys lm, co odpowiada ok 10 rurom T8 Lumilux Deluxe 36W 940 po 2900 lm każda.
Zdjęcia robione lustrzanką, obiektyw 29mm, ISO 100, balans bieli manualny CCT=4200K.

Na dokładkę jeszcze jedno zdjęcie, kieszonkowym aparatem sprzed kilku lat
Obrazek
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: MH venture lighting

Postprzez max » 7 lipca 2010, 22:09

CRI 70 więc to jest bele co. Było kupić HQI 842. Świeciłaby lepiej. A mieli 6500K z CRI 90 z tej serii?
max
 

Re: MH venture lighting

Postprzez amisiek » 7 lipca 2010, 22:14

Nie mieli, przynajmniej jeszcze nie mieli. Jeśli się wszystko uda, to zamówię ceramika, który ma Ra>90 (w barwie 942). 965 w katalogu jest, ale dla mnie to za zimne światło. HQI mam kilka sztuk.
Do zewnętrznego oświetlenia, iluminacji, do naświetlaczy na podwórko, CRI=70 to aż nadto.
W tych miejscach, gdzie potrzebne jest lepsze światło, to zdecydowanie MH ceramiczny, moim zdaniem w tej kolejności (od najlepszej do najgorszej) - Osram HCI-Ts 942 - Philips CDM 942 - Osram Shoplight 930 - Philips CDM 930 -Philips CDM-TC 830 - Osram HCI 830. Gdy zobaczę Venturę ceramiczną, to porównamy.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: MH venture lighting

Postprzez mosfetkiler » 8 lipca 2010, 12:25

Wygląda dość ciekawie:
HCI-E/P 70/942 NDL PB clear (OSRAM)
Dane świetlne:
Nominal luminous flux 6600 lm
Strumień świetlny [ lm ] 6600 lm
Wskaźnik oddawania barw Ra 96
Rated LLMF at 2000h 0.87
Rated LLMF at 4000h 0.80
Rated LLMF at 6000h 0.77
Rated LLMF at 8000h 0.76
Rated lamp surviv.factor 2000h 0.99
Rated lamp surviv.factor 4000h 0.99
Rated lamp surviv.factor 6000h 0.99
Rated lamp surviv. factor 8000h 0.96
Rated lamp surviv.factor 12000h 0.62
Temperatura barwowa [ K ] 4200 K
Stopień oddawania barw 1A
Skuteczność świetlna [ lm/ W ] 89 lm/W
Barwa światła 942
mosfetkiler
 
Posty: 266
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 1 lipca 2010, 07:45

Re: MH venture lighting

Postprzez amisiek » 8 lipca 2010, 13:10

mosfetkiler napisał(a):Wygląda dość ciekawie: HCI-E/P 70/942 NDL PB clear (OSRAM)

Masz rację. Te ceramiczne MH to najlepsze znane mi źródła światła w tej klasie - jednocześnie łączą wysokie Ra, dobrą barwę i wysoką skuteczność. Lampa taka w trzonku Rx7s 70W (HCI-Ts) kosztuje około 80 zł. Właśnie taką lampę obsadziłem do popularnego naświetlacza Apollo w kuchni (ta czarna oprawa, która świeci na sufit). Niestety tylko 942 jest godna uwagi, 830 jest taka sobie.

Edit - oto dzienne testy.
Zza okna dostaje się bezpośrednie światło słoneczne oraz rozproszone przez chmury. Widać różnicę w temperaturze barwowej. Na szafce u góry kwarcowy HQI 842 70W na stateczniku elektromagnetycznym. Na blacie dolnej szafki Philips CDM-TC 70W 942 w oprawie Philips Unicone. Statecznik elektroniczny.
Obrazek
W porównaniu do światła słonecznego, HQI jest bardziej fioletowy, Philips jest różowy. Na dalszych zdjęciach będzie to lepiej widać.
W czarnej oprawie jest ceramik HCI-Ts 942, na suficie puszczony "zajączek" z bezpośredniego światła słonecznego. Jak widać światło HCI jest bardzo podobne do słonecznego, niebieski zafarb na przednim planie (m.in. na kuchence mikrofalowej) pochodzi od światła nieba, ma ono wyzszą temperaturę barwową. Światło Ventury (na szafce) jest wyraźnie zielonkawe. Fioletowy zafarb na bocznej ściance kuchenki i na dole pionowej ściany pochodzi od Philipsa 942, który świecił z szafki poza kadrem.
Obrazek
Trochę przestawiłem profil w aparacie (podkręciłem nasycenie) i różnica ta jest znacznie bardziej widoczna. Słońce się schowało za chmury i nie ma zajączka na suficie.
Obrazek
Balans bieli w aparacie ustawiony tak samo, na 4200K, ISO 100, obiektyw ten sam, ta sama lustrzanka. Jedyna zmiana dotyczy podkręcenia nasycenia na dwóch ostatnich zdjęciach, by różnice barw były znacznie bardziej widoczne dla przeglądającego.

Mam nadzieję, że testy te dość uczciwie pokazują jak świecą różne lampy MH w praktyce.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Jak świecą różne MH - venture lighting

Postprzez slaweklampy » 8 lipca 2010, 20:21

Ceramiczne lampy pracują przy wyższym ciśnieniu, stąd różnica w jakości światła. Nie pasują mi tubularne lampy tego typu w małych pomieszczeniach domowych z powodu wysokiej luminancji.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Następna strona

Powrót do Wysokoprężne lampy wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości