Lampa sodowa o dwóch jarznikach

Lampy rtęciowe, sodowe, metalohalogenkowe

Lampa sodowa o dwóch jarznikach

Postprzez amisiek » 5 lipca 2011, 22:58

Jak wiadomo taką lampę ma w ofercie m.in. Sylvania, jest to Twinarc. Lampa jest przeznaczona do oświetlenia, od którego wymaga się wysokiej trwałości i niezawodności. Jarzniki zapalają się losowo, zależnie od aktualnych parametrów (temperatura, zużycie).
Obrazek
Trochę szczegółów konstrukcyjnych lampy
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
i teraz off ;)
Obrazek
Wizytówka lampy (sodówka ta pochodzi z kolekcji Whitesa, zdjęcia są moje)
Obrazek
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Lampa sodowa o dwóch jarznikach

Postprzez rtęciówka » 5 lipca 2011, 23:28

Świetne zdjęcia :) Takie sodówki mają dwukrotnie dłuższą żywotność więc nadają się szczególnie do opraw w trudno dostępnych miejscach ale cena pewnie odstrasza ;)
Pozdrawiam,
Kuba
Avatar użytkownika
rtęciówka
 
Posty: 3154
Zdjęcia: 498
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 22:36
Lokalizacja: Myszków

Re: Lampa sodowa o dwóch jarznikach

Postprzez amisiek » 5 lipca 2011, 23:41

Dzięki ;)
Cena nie jest porażająca - w jednym ze sklepów znalazłem taką lampę za 150zł (moc 250W, bańka tubularna). Typowa trwałość do 70% uszkodzeń to nieco poniżej 30 tys h. Myślę, że świetnie sprawdzą się tam, gdzie koszt wymiany liczy się w tysiącach złotych. Ponadto mają jeszcze jedną ciekawą własność - szybki start po chwilowym zaniku napięcia przy niezbyt mocno zużytej lampie - wtedy odpali drugi jarznik. Taki nieco ograniczony odpowiednik hot restrike'a, który mają niektóre metalohalogeny.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Lampa sodowa o dwóch jarznikach

Postprzez rtęciówka » 5 lipca 2011, 23:44

W Polsce świetnie sprawdziłyby się na kolei w oprawach usytuowanych między torami i w innych zakamarkach ale niestety tam kosztów wymiany nie liczy się w tysiącach złotych a takowa lampa w większości przypadków byłaby więcej warta niż oprawa...
Pozdrawiam,
Kuba
Avatar użytkownika
rtęciówka
 
Posty: 3154
Zdjęcia: 498
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 22:36
Lokalizacja: Myszków

Re: Lampa sodowa o dwóch jarznikach

Postprzez cieszyn » 5 lipca 2011, 23:45

No niesamowite są te zdjęcia!

Amisiek robi konkurencję Whitesowi - i nie tylko :D
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lampa sodowa o dwóch jarznikach

Postprzez amisiek » 5 lipca 2011, 23:48

To nie jest konkurencja, to jest współpraca :mrgreen:
Odwiedziłem Whitesa, który pokazał mi kilka lampek, a ponieważ miałem ze sobą aparat... ;)
Żal było tego nie sfocić, naprawdę.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Lampa sodowa o dwóch jarznikach

Postprzez rtęciówka » 5 lipca 2011, 23:50

I to bardzo owocna współpraca :)
Mnie się najbardziej podoba konstrukcja wnętrza lampy która na zdjęciach makro wydaje się być z grubych zespawanych rur :)
Pozdrawiam,
Kuba
Avatar użytkownika
rtęciówka
 
Posty: 3154
Zdjęcia: 498
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 22:36
Lokalizacja: Myszków

Re: Lampa sodowa o dwóch jarznikach

Postprzez amisiek » 6 lipca 2011, 09:55

rtęciówka napisał(a):W Polsce świetnie sprawdziłyby się na kolei w oprawach usytuowanych między torami i w innych zakamarkach [..] a takowa lampa w większości przypadków byłaby więcej warta niż oprawa...


Tak, na kolei, przy oświetleniu zakładów przemysłowych. Zwłaszcza na kolei, przecież specjalnie dla nich opracowano oprawę na dwie lampy sodowe, także może taniej by było założyć taką podwójną sodówę do zwykłej oprawy. Wcale nie jest taka droga, znalazłem po około 90 złotych sztuka (moc 250W), także przypuszczam, że nie jest to tragedia. Wystarczy obsadzić w typowej oprawie stosowanej na PKP i już świeci o wiele dłużej i bezpieczniej. Ale trzeba pomyśleć.
W opisie jednego sklepu napisali, że trzeba sprawdzić czy mieści się do oprawy, to też by wymagało sprawdzenia.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Lampa sodowa o dwóch jarznikach

Postprzez andrzejlisek » 10 lipca 2011, 11:19

Właśnie, te dwujarznikowe są rzadko spotykane.

Ale z drugiej strony, gdyby założyć oprawę na dwie lampy sodowe (przy założeniu, że potrzebna jest jedna) lub dwie oprawy obok siebie i nieco przerobić instalację elektryczną opraw, to można otrzymać to samo, dotyczy to wszystkich typów lamp wysokopreżnych.

Oprawa to inwestycja jednorazowa, przeróbka to żaden problem, więc być może zwróci się koszt i trudność w kupnie tych lamp dwujarznikowych.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Lampa sodowa o dwóch jarznikach

Postprzez Kwazor » 10 lipca 2011, 19:12

A po prostu pod jeden układ stabilizacji i zapłonu podłaczyć 2 oprawki i 2 lampy ? Też mamy twinarc ale trochę "większy" i pasował by np to OUR2250 ourw2250 itd....
Dbajmy o świetlówki kompaktowe - Tylko zapłon na gorąco !
Avatar użytkownika
Kwazor
 
Posty: 514
Zdjęcia: 343
Dołączył(a): 12 kwietnia 2010, 14:42
Lokalizacja: REDA

Następna strona

Powrót do Wysokoprężne lampy wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 25 gości