Lampy do zastosowań specjalnych

Lampy rtęciowe, sodowe, metalohalogenkowe

Re: Lampy do zastosowań specjalnych

Postprzez Whites86 » 14 marca 2012, 07:35

troche jasno tam miales :)
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Lampy do zastosowań specjalnych

Postprzez arw » 14 marca 2012, 10:54

Ta pewnie też ładnie zapodaje UV
arw
 
Posty: 373
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 3 lutego 2010, 20:45

Re: Lampy do zastosowań specjalnych

Postprzez matit1 » 14 marca 2012, 11:18

Kolor pewnie podobny do lampy MH niebieskiej.
Avatar użytkownika
matit1
 
Posty: 3128
Zdjęcia: 1394
Dołączył(a): 13 października 2008, 16:08
Lokalizacja: Białystok

Re: Lampy do zastosowań specjalnych

Postprzez amisiek » 14 marca 2012, 15:28

Taka niebieskofioletowa. Myślę, że razem z białą o odpowiedniej mocy byłaby świetna dla akwarystów do dużych akwariów.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Lampy do zastosowań specjalnych

Postprzez litak1 » 14 marca 2012, 16:24

Jestem ciekaw czy lampa LRJP 2000w cobr-a też była do zastosowań specjalnych bo świeci bardzo podobnym światłem do tej czyli mocno niebieskim. Zdjęcia bez filtrów.
Obrazek
Obrazek
Tutaj lampka zasilana jest mniej więcej 50% mocy i napięciem z sieci 230V (oczywiście przez dławiki) przy tym stopniu rozgrzania jeszcze nie gaśnie napięcie na lampie około 180V
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Lampy do zastosowań specjalnych

Postprzez KaszeL » 14 marca 2012, 21:18

A jak z UV? Mocno sieje w takim stanie? Ozon jest wyczuwalny?
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8651
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Lampy do zastosowań specjalnych

Postprzez amisiek » 14 marca 2012, 22:30

U mnie nie było w ogóle czuć ozonu - nic dziwnego, lampka ta ma z zewnątrz normalny balon ze szkła, które wytnie w cholerę tę część UV. Nie wiem jak jest z ozonem w LRJP, ale niewątpliwie jest to lampka do zadań specjalnych, bo nie służyła do ogólnego oświetlenia ;)
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Lampy do zastosowań specjalnych

Postprzez litak1 » 14 marca 2012, 23:35

W LRJP również nie było czuć ozonu . Ale musimy pamiętać , że ozon produkowany jest przez UV o długości fali poniżej 200nm czyli dalekie UVC Bliższe UV już nie produkuje ozonu , a nadal jest bardzo niebezpieczne. Lampa ma bańkę z normalnego "twardego " szkła . Ta literka "P" chyba znaczy że to lampa stosowana w poligrafii ale nie jestem pewien . Dziwne jest to że lampka w "fazie rtęciowej" świeci dużo mocniej niż gdy jest rozgrzana na tyle że emituje niebieskie światło, wtedy łuk jest dużo słabszy i podejrzewam że może emitować dużo bliskiego UV, które jednak już przez szkło zwykłe przechodzi, podobnie jak w świetlówkach bakteriobójczych, które również nie są wykonane ze szkła kwarcowego . Jakiś powód musiał być że dodali taki składnik, który po jonizacji powoduje słabsze świecenie lampy, i lampa ta napewno nie służyła do oświetlania- takie są moje wnioski. Jednak z drugiej strony główny szereg lamp rtęciowo halogenkowych LRJ był produkowany w przedziale 400 do 2000w i były to lampy do oświetlania. Niestety nie znam i nie słyszałem o lampie LRJ 2000W, bez żadnej dodatkowej litery przy LRJ tak jak to jest w innych lampach mniejszej mocy, poza tym te lampy mają temp. barwową 4000-6000K a LRJP ma chyba 10000 lub nawet 12000K na moje oko :?
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Lampy do zastosowań specjalnych

Postprzez KaszeL » 14 marca 2012, 23:44

Cześć.

Jeśli chodzi o LRJP, to mamy informacje bezpośrednio od producenta, razem z kartą katalogową i rozkładem widomowym:

Obrazek

LRJP to halogenkowy promiennik UV dla poligrafii. Stosowany był w procesie wykonywania form drukowych tzw. matryc w technice druku offsetowego. Kwarcowy jarznik lampy czyli wewnętrzna bańka wyładowcza wypełniony jest monojodkiem indu InI, rtęcią i argonem jako gazem zapłonowym. Ind jako podstawowy metal emituje głównie dwie linie rezonansowe o długości fali 410,2 nm oraz 451,1 nm. Rtęć stanowi tzw. gaz buforowy zapewniający odpowiednie ciśnienie wewnątrz jarznika i chroniący przed nadmiernym odprowadzaniem ciepła z kanału wyładowczego. Rtęć emituje dodatkowo sporo linii widmowych zarówno w krótkim nadfiolecie UV-C jak i dłuższym UV-A. Bańka zewnętrzna ze szkła boro-krzemowego odcina jednak promieniowanie poniżej 320 nm. Tak więc na zewnątrz wydostaje się w zasadzie tylko UV-A z dominującą linią 365,5 nm. Oprócz linii indowych w zakresie widzialnym powyżej 400 nm występują dłuższe linie rtęci 435,8 nm, 546,1 nm, 577 nm i 579 nm.

Jeśli chodzi o lampy inne niż specjalistyczne z tej rodziny, to oczywiście produkowana LRJ 2000W jak i LRJD (dzienna) 2000W. Obie w bańkach podobnych jak ta LRJP (poligraficzna).
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8651
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Lampy do zastosowań specjalnych

Postprzez litak1 » 14 marca 2012, 23:57

Dzięki Kolego KASZEL za informację moje przypuszczenia się sprawdziły, a lampka z mojej analizy widma z tych danych jest raczej bezpieczna w użytku, chociaż ma nieprzyjemną barwę światła, szkoda że nie mam oświetleniowej LRJ lub LRJD :cry:
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wysokoprężne lampy wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości