Jaki układ zastępczy?

Lampy rtęciowe, sodowe, metalohalogenkowe

Re: Jaki układ zastępczy?

Postprzez MRP200 » 2 września 2012, 21:35

Przy szeregowym połączeniu STS-150 i świetlówkowym LF-4000 wyjdzie 0,3 A, może trochę więcej jak pisze elek. To tak jakby połączyć szeregowo żarówkę 25 i 100 W. Świecić będzie tylko 25, a setka co najwyżej lekko żarzyć.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Jaki układ zastępczy?

Postprzez Volt » 2 września 2012, 22:06

Ja też pisałem wyżej , że STS150 w szeregu z dławikiem 40w da malutki prąd. Podłącz trzy dławiki 40W równolegle! (tak jak napisał wcześniej lumix26). Prąd będzie wynosił około 1,15A.
gg 692361
Avatar użytkownika
Volt
 
Posty: 62
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 czerwca 2012, 23:12

Re: Jaki układ zastępczy?

Postprzez Lampka » 2 września 2012, 22:22

Lekkie przeciążenie dla takie rtęciówki wiele nie zmieni. Z resztą takie lampy są tanie w sprzedaży ;)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Jaki układ zastępczy?

Postprzez KaszeL » 3 września 2012, 18:50

lumix26 napisał(a):Właśnie przed chwilą zrobiłem pomiar na trzech statecznikach świetlówkowych połączonych równolegle
Wyniki wyszły takie
U-135V
I-1.15A
P-120W
Zatem można śmiało takie połączenie robić ;)
Ale lepiej już kupić dedykowany dławik tak jak wspomniał Kaszel


Możesz coś więcej napisać o tym pomiarze? Zobacz co wychodzi u mnie, już trzecią lampę sprawdzam. No nijak nie chce być ponad 1.0A

Obrazek

mariano napisał(a):Ad. Edit 1 Dzięki Kaszel za fatygę i obliczenia. Jak bedzie trochę prądu za mało albo za dużo to nic się nie stanie, spróbuje tak jak wczesniej pisałem statecznik150W plus 40W i nawet jak będzie troche obciążona to żadna strata.


Problem w tym, że jak już koledzy wcześniej napisali, ta lampa w takim układzie _nie świeci_. Właśnie mam na stole odpalony LRF 125W przez STS-150 + FL-4000 połączone szeregowo. Prąd w obwodzie wynosi 0,37A po 5min pracy lampy, a lampa świeci jak kotu oczy. Zatem na szybko: Połączenie _szeregowe_ dwóch takich stateczników nic nie daje - lampa nie świeci. Natomiast połączenie _równoległe_ spowoduje, że prądy obu stateczników się dodadzą, zatem lampa będzie mocniej przeciążona niż w przypadku pracy na samym stateczniku STS-150W.

Obrazek

mariano napisał(a):Ad. Edit 2 Widziałem już ten statecznik, 16 zł statecznik ale przesyłka 20 zł, może jak ktoś zamawia więcej to sie opłaca ale na jeden to nie.


Koszt przesyłki z tej aukcji to 16zł, nie 20zł. Razem za ten statecznik i przesyłkę zapłacisz 32zł, wcześniej pisałeś, że 50zł to za dużo? Teraz piszesz, że 32zł to za dużo, a jeszcze niżej piszesz, że nic nie chcesz kupować.

mariano napisał(a):Ad. Edit 3 Nie chę kupować nowych opraw i źródeł światła, nie dlatego, że szkoda mi pieniędzy, tylko wspomniany wcześniej LRF i stateczniki leżą u mnie latami nie wykorzystane, i dlatego chcę je wykorzystać w garażu, do wjechania do garażu autem i lub sprawdzenia oleju itp. to swiatło mi powinno wystarczyć.


Ostatecznie tak na prawdę to nie wiem czego chcesz. Moim skromny zdaniem wykorzystywanie jakiegokolwiek LRF'a zasilanego jakkolwiek do wjazdu do garażu to po prostu absurd. Te lampy mają czas rozruchu na poziomie 5 minut. Siedem razy zdążysz wjechać i wyjechać autem zanim ta lampa się rozgrzeje. To przecież nie ma absolutnie żadnego sensu. Na dodatek przy połączeniu szeregowym stateczników światła sprawnego auta dadzą więcej światła niż ta lampa!
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8666
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Jaki układ zastępczy?

Postprzez lumix26 » 3 września 2012, 20:08

3 stateczniki o prądzie 0,45A
Lampy polamp
Pomiary odczytane po 10 min.
Pomiar 1 lampy
47668
Pomiar 2 lampy
47669
Wczoraj trochę wyższy prąd był a to dlatego że duże wahania napięć u mnie występują
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9289
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Jaki układ zastępczy?

Postprzez KaszeL » 3 września 2012, 20:14

A co pokazuje ten amperomierz po prawej? Bo ten twój multimetr nie ma True-RMS, może stąd przekłamania. Chociaż swoją drogą, moje stateczniki mają prąd podany jako 0,43 a nie 0,45A :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8666
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Jaki układ zastępczy?

Postprzez Volt » 3 września 2012, 20:26

Mariano! Skoro chcesz używać swojej rtęciówki od czasu do czasu, by dobrze oświetlić pomieszczenie bez dodatkowych kosztów to radzę Ci podłączyć ją pod jeden statecznik STS 150W ! I nic już nie kombinuj.
gg 692361
Avatar użytkownika
Volt
 
Posty: 62
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 czerwca 2012, 23:12

Re: Jaki układ zastępczy?

Postprzez lumix26 » 3 września 2012, 20:28

KaszeL napisał(a):A co pokazuje ten amperomierz po prawej? Bo ten twój multimetr nie ma True-RMS, może stąd przekłamania. Chociaż swoją drogą, moje stateczniki mają prąd podany jako 0,43 a nie 0,45A :)


Wyniki które przedstawiłem wczoraj to amperomierzem właśnie nim robiłem pomiary
Jeżeli chodzi o dzisiejsze pomiary to
multimetr pokazuje 1.10A - amperomierz 1,15A
multimetr 1,09A - amperomierz 1,10A
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9289
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Jaki układ zastępczy?

Postprzez KaszeL » 3 września 2012, 20:37

Widać ja mam jakiś krzywy prąd ;)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8666
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Jaki układ zastępczy?

Postprzez mariano » 3 września 2012, 20:44

Dzieki koledzy za porady, już wiem teraz od was, że nie ma sensu łączyć STS 150 W z tym świetlówkowym bo faktycznie ten mniejszy puści dym.Tak jak koledzy wcześniej pisali najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie jednak połaczenie równolegle trzech FL 40W. W sobotę będę miał wolne to zmontuję ten układ i napisze jak wypali

KaszeL napisał(a):Koszt przesyłki z tej aukcji to 16zł, nie 20zł. Razem za ten statecznik i przesyłkę zapłacisz 32zł, wcześniej pisałeś, że 50zł to za dużo? Teraz piszesz, że 32zł to za dużo, a jeszcze niżej piszesz, że nic nie chcesz kupować.


Kaszel myśle, że nie rozumiesz co piszę i najeżdżasz na mnie. Napisałem że mam takie stateczniki w domu i chcę je wykorzystać, dlatego poprosiłem na tym forum o pomoc żeby ten układ zmontować, gdybym chciał statecznik nowy kupić to bym tego wątku nie rozpoczynał. Niech nawet ten statecznik kosztuje 10 zł ale po co mam ściagać z allegro, kiedy w domu mam inne stateczniki, a przy tym frajda w bawieniu sie w łączenie, nieprawdaż?


KaszeL napisał(a):Ostatecznie tak na prawdę to nie wiem czego chcesz. Moim skromny zdaniem wykorzystywanie jakiegokolwiek LRF'a zasilanego jakkolwiek do wjazdu do garażu to po prostu absurd. Te lampy mają czas rozruchu na poziomie 5 minut. Siedem razy zdążysz wjechać i wyjechać autem zanim ta lampa się rozgrzeje. To przecież nie ma absolutnie żadnego sensu. Na dodatek przy połączeniu szeregowym stateczników światła sprawnego auta dadzą więcej światła niż ta lampa!


Zaraz po włączeniu już będzie dosyć widno, bowiem jest to mały garaż blaszany 5X3 m w dotatku sciany są błyszczące, a po rozgrzaniu lampy swiatła będzie aż nadmiar, więc to dla mnie nie problem. Drugim rozwiązaniem oswietlenia garażu jeżeli ten układ jednak nie wypali, to do belki świetlówkowej którą też posiadam postaram sie poszukać w internecie świetlówki typu CONSTANT, która w mroźne dni ma taki sam strumień świetlny co w dodatnich temperaturach
mariano
 
Posty: 38
Dołączył(a): 22 sierpnia 2007, 16:04

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wysokoprężne lampy wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości