LRF i emisja UV

Lampy rtęciowe, sodowe, metalohalogenkowe

Re: LRF i emisja UV

Postprzez arw » 10 września 2012, 01:33

Volt napisał(a):Czyli podsumowując , LRF-y przepuszczają UVA i częściowo UVB. A co z UVC ? Też częściowo go przepuszczają?


Mysle, ze UVC jest imo bardzo małe, bo najkrótsze fale w pasmie to bodaj 220nm. Mimo wszystko mam niesmak po odpaleniu LRF-a i spoglądaniu na fioletowe firanki i gniazdka na scianach.

HQI-T250W/D -mam taką, ona jest przeznaczona do opraw zamkniętych ale w katalogu u mnie pisze, że ma filtr UV ta lampa

Ma filtr i to widać, bo wprawdzie też lekko podbarwia [BLB], ale znaaaaacznie mniej.
Poza tym, dalej mozna sie doczytać w specyfikacjach tych MH, że owy filtr _REDUKUJE_ UV do poziomów wg pewnych norm IEC, wiec zdanie to nie wyklucza calkowicie promieni UV

EDIT:
Ok, HQI-E 400W już do mnie jadą ;)
arw
 
Posty: 373
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 3 lutego 2010, 20:45

Re: LRF i emisja UV

Postprzez Volt » 11 września 2012, 12:02

A jak byście porównali świetlówki, których używamy w domach do LRF-ów pod kątem promieniowania UV? Czy one również sieją UVA i UVB?
gg 692361
Avatar użytkownika
Volt
 
Posty: 62
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 czerwca 2012, 23:12

Re: LRF i emisja UV

Postprzez arw » 11 września 2012, 13:37

Volt napisał(a):A jak byście porównali świetlówki, których używamy w domach do LRF-ów pod kątem promieniowania UV? Czy one również sieją UVA i UVB?


Już napisałem 2 posty wczesniej "PS2", że efektu BLB nie zauwazylem na wrazliwym materiale. Testowane Philips de-luxe 950 36W.
Troszke zabarwia HQI 250/D, ale tylko troszke, a LRF o mocy tylko 125W zabarwia już baaaardzo, jednoczesnie np. sufit i ściany są białe, więc to nei jest widzialny odcień emitowany przez lampe

PS. Są tez takie świetlowki ktore maja bardzo małą emisje UVA i UVB, ale to naprawdę znikomą, porównywalną do emisji zza dnia. Są to Narvy Bio-vital i służą te rury w terapii światłem, m.in. zapobiegają depresji zimą i ponoć ta niewielka dawka wystarcza do produkcji wit. D.
arw
 
Posty: 373
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 3 lutego 2010, 20:45

Re: LRF i emisja UV

Postprzez trojmiejski » 11 września 2012, 14:03

Ciekawe jak jest z emisją UV w świetlówkach сделано в СССР? W końcu dużo rtęci do nich pakowano.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: LRF i emisja UV

Postprzez arw » 12 września 2012, 18:42

Ok, więc testuję HQI-E 400W/D

Barwa ta sama co HQI-T 250W, większa moc i... UWAGA... brak charakterystycznego zafarbu na niektórych wrażliwych białych przedmiotach (w tym firanek!)
Tu już mam pewność, że mleczny metalohalogenik nie zapodaje UV. Niestety HQI-T troszkę zabarwia, ale tylko troszke.


Fotki z akcji:
Obrazek Obrazek
arw
 
Posty: 373
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 3 lutego 2010, 20:45

Re: LRF i emisja UV

Postprzez Lampka » 14 września 2012, 18:37

Jeśli chodzi o tanie kompakty, to ponoć też trochę UV przepuszczają (ale generalnie te niegroźne długości fal). Przynajmniej te tanie, chińskie.

Natomiast kwestia radzieckich rur i emisji UV z nich jest rzeczywiście interesująca. Do nich rzeczywiście rtęci ładowano sporo, jak do LRF. Ich zaletą było jedynie to, że łatwo odpalały, często w ogóle nie potrzebny był zapłonnik (rtęć obniża napięcie zapłonu).
Ja jednak radzieckie rury lubię, one są takie specyficzne, a także dobre, do podglądania elektrod ;)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: LRF i emisja UV

Postprzez litak1 » 14 września 2012, 21:51

Lampka napisał(a):Jeśli chodzi o tanie kompakty, to ponoć też trochę UV przepuszczają (ale generalnie te niegroźne długości fal). Przynajmniej te tanie, chińskie.

Natomiast kwestia radzieckich rur i emisji UV z nich jest rzeczywiście interesująca. Do nich rzeczywiście rtęci ładowano sporo, jak do LRF. Ich zaletą było jedynie to, że łatwo odpalały, często w ogóle nie potrzebny był zapłonnik (rtęć obniża napięcie zapłonu).
Ja jednak radzieckie rury lubię, one są takie specyficzne, a także dobre, do podglądania elektrod ;)

Stare rury T12 miały niższe ciśnienie gazu zapłonowego, dlatego ułatwiało to zapłon w niskich temperaturach a większy dodatek rtęci kompensował ciśnienie po rozgrzaniu tych rur. Teraz minimalizuje się ilość użytej rtęci a więc podnosi się ciśnienie gazu zapłonowego(buforowego) a rtęci dodaje się tyle aby w danej temperturze parowała do końca(prawie). A czy rtęć obniża napięcie zapłonu w stosunku do argonu używanego w świetlówkach T12 lub mieszaniny argonowo kryptonowej stosowanej w T8 to sprawa do przedyskutowania ponieważ świetlówka z wchłoniętą rtęcią (różowa) ma dużo niższy spadek napięcia niż sprawna (z rtęcią)
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: LRF i emisja UV

Postprzez Lampka » 14 września 2012, 23:25

Świetlówki z wchłoniętą rtęcią mają o wiele wyższy prąd pracy, niż te, działające normalnie. Tak więc spadek napięcia jest niższy, ale impuls zapłonowy jest potrzebny o wyższym napięciu, aby przebić przestrzeń wyładowczą. Poza tym rtęć ułatwia zapłon i obniża jego napięcie, co jest stwierdzone i co z resztą sam też obadałem. Zróżowiała rura nie zapali np. dotknięta ręką. A w radzieckich świetlówkach i ogólnie w np. Polamach z tamtych czasów argon tak samo był wpuszczany w konkretnej ilości, co widać po sytuacjach, gdy różowiały. Radzieckim rurom zdarzało się to rzadziej, ale Polamy często różowiały, także w wersji T12. Obecnie są odpowiednie normy, których wtedy nie było, przez co dąży się do minimalizacji ilości rtęci w rurze, ale bardzo mało świetlówek ma odpowiednią ochronę, zabezpieczającą przez wchłonięciem rtęci przez szkło (różowieniem).
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: LRF i emisja UV

Postprzez litak1 » 15 września 2012, 09:41

Świetlówki z wchłoniętą rtęcią mają o wiele wyższy prąd pracy, niż te, działające normalnie. Tak więc spadek napięcia jest niższy, ale impuls zapłonowy jest potrzebny o wyższym napięciu, aby przebić przestrzeń wyładowczą. Poza tym rtęć ułatwia zapłon i obniża jego napięcie, co jest stwierdzone i co z resztą sam też obadałem

Tutaj może masz rację nie sprawdzałem napięcia zapłonu przy rtęci i bez niej ale na pewno spadek napięcia przy pracy jest o wiele niższy bez rtęci :shock: Moim zdaniem trochę dziwna zależność .
A w radzieckich świetlówkach i ogólnie w np. Polamach z tamtych czasów argon tak samo był wpuszczany w konkretnej ilości, co widać po sytuacjach, gdy różowiały.

Tutaj nie widzę zależności między różowieniem a ciśnieniem argonu. W T12 ciśnienie gazu zapłonowego było niższe dlatego m.in. miały większą średnicę niż T8 W T8 dodatkowo mamy mieszaninę argonowo kryptonową aby zwiększyć wydajność lampy. W nowych świetlówkach T5 jest jeszcze wyższe ciśnienie (to oczywiście wszystko brane jest w stosunku do długości lampy). Radzieckie lampy rzadziej różowiały gdyż rtęci tam było bardzo dużo ;)
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: LRF i emisja UV

Postprzez Lampka » 16 września 2012, 12:23

Przy końcu zużycia, gdy elektroda rozgrzewa się w takim stopniu, że się topi, to radzieckie rury także różowiały. Taka temperatura powoduje, że szkło chłonie nawet taką ilość rtęci, jaka jest w radzieckich ;)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Poprzednia strona

Powrót do Wysokoprężne lampy wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości