LRF i emisja UV

Lampy rtęciowe, sodowe, metalohalogenkowe

LRF i emisja UV

Postprzez arw » 6 września 2012, 20:59

No i stało się - mam i ja. LRF 125W ;)
Nie wiem co jest w tych rtęciówkach, bo światło mają podłe, niby świeci gorzej niż MH N/SI, ale jednak coś je przyciąga, by sobie je odpalić :)
Uzależniłem się, dobra, mniejsza z tym.

Ciekawi mnie emisja UV, bo tak, LRF-a odpaliłem sobie w kuchni, ściane mam białą i ściana powiedzmy, że jest podświetlana na biało, natomiast gniazdka plastikowe na ścianie, już zabarwiają się specyficznie na fioletowo.
Inne niektóre białe elementy również, czyli efekt bardzo podobny do efektu światła świetlówek BLB.

Wiec pytanie, czy banka LRF-a całkowicie chłonie UV, czy tylko redukuje do pewnego poziomu, co oczywiscie nie jest jednoznaczne z brakiem emisji UV?
Czy moze uzywać LRF-ów wyłącznie w zamknietych oszklonych oprawach?


Fotki nowego nabytku za grosze dosłownie:
Obrazek
(fotka oświetlona lampką CDM-T 930 Elite)
arw
 
Posty: 373
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 3 lutego 2010, 20:45

Re: LRF i emisja UV

Postprzez litak1 » 6 września 2012, 22:23

UV to jak wiesz szerokie pojęcie, w lampach rtęciowych jak i w innych część UV jest przepuszczana a najwięcej bardzo bliskiego UV które jest praktycznie nieszkodliwe (mówię tu o 380-400nm które można jeszcze dostrzec za sprawą fluorescencji soczewki oka) Ono ma dobre właściwości jeśli chodzi o fluorescencje różnych materiałów (plastyki, tkaniny, białka) i ono właśnie jest podstawą świecenia lamp z filtrem wooda czyli wszystkich "czarnych" lamp. Poza tym na pewno lampy rtęciowe zwłaszcza stare mają większy współczynnik przenikania UV innych zakresów, bardziej niebezpiecznych, gdyż nie mają filtra UV a szkło sodowe nie zatrzymuje całkowicie tego promieniowania. W nowych MH często stosuje się już filtry
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: LRF i emisja UV

Postprzez Volt » 6 września 2012, 22:25

Luminofor wewnątrz lampy zamienia UV na światło widzialne (czerwone) a bańka LRF-a całkowicie zatrzymuje szkodliwe promieniowanie UV które nie zostało przetworzone na światło widzialne. Nie musisz zamykać jej dodatkowo w szklanej oprawie. Co do koloru fioletowego - rtęciówki zawierają w swoim widmie linię koloru fioletowego. Też miałem kiedyś rtęciówkę w kuchni i dodatkowo w pokoiku. Ale przerzuciłem się na MH, ze względu na lepszą jakość światła i większą wydajność.
gg 692361
Avatar użytkownika
Volt
 
Posty: 62
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 czerwca 2012, 23:12

Re: LRF i emisja UV

Postprzez arw » 7 września 2012, 10:40

Też mam już całe mieszkanie praktycznie obsadzone ceramikami philipsa jako zwolennik wyłącznie źródeł o wysokim CRI , a LRF to czysta ciekawość.
Docelowo ten statecznik bedzie zasilał białą sodę SDW-T 100W, więc LRF będzie zbierał kurz.

Czyli dobrze przypuszczałem z tym UV, bo nie kazdy biały element łapie ten specyficzny kolor, dokladnie tak samo jak przy lampach BLB.
Spora część tej wiązki zakłocona jest przez swiatlo widzialne emitowane przez LRF'a i myśle ze jakbym to widmo odfiltrował zostawiając bliski nadfiolet, to miałbym efekt typowy lampy BLB (tak spekuluję)
arw
 
Posty: 373
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 3 lutego 2010, 20:45

Re: LRF i emisja UV

Postprzez Volt » 7 września 2012, 11:54

Tak. Są też rtęciówki z czarnym szkłem, które przepuszczają tylko linię 405nm (kolor fioletowy) i bardzo niewielką linię 365nm (bliski ultrafiolet UVA1, który jest nieszkodliwy). Powodują one fluorescencję niektórych materiałów. Lampy BLB mają zakres fal od 420nm do 350nm. Czyli jakbyś odseparował wszystkie górne linie swojej rtęciówki powyżej 420nm miałbyś lampę BLB :)
gg 692361
Avatar użytkownika
Volt
 
Posty: 62
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 czerwca 2012, 23:12

Re: LRF i emisja UV

Postprzez arw » 7 września 2012, 12:08

a rtęciówka typowo BLB jest powszechnie dostępna?

Aha, MH poza jakością i wydajnością, góruje jeszcze szybszym czasem rozgrzewania, a już ceramiki 8xx rozgrzewają się naprawdę błyskawicznie
arw
 
Posty: 373
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 3 lutego 2010, 20:45

Re: LRF i emisja UV

Postprzez matit1 » 7 września 2012, 14:18

arw napisał(a):a rtęciówka typowo BLB jest powszechnie dostępna?



Tak, tu masz przykłady tylko cena nie zbyt przystępna ale czasami trafiają się dużo taniej

250W
http://allegro.pl/oryginalna-omnilux-za ... 29375.html

125W
http://allegro.pl/lampa-zarowka-uv-e-27 ... 36462.html

400W
http://allegro.pl/lampa-omnilux-okazja- ... 96703.html

i jako świetlówka kompaktowa 15W
http://allegro.pl/zarowka-swietlowkaene ... 34033.html

generalnie tu są
http://allegro.pl/swiatlo-i-efekty-uv-1 ... =1&order=p
Avatar użytkownika
matit1
 
Posty: 3129
Zdjęcia: 1394
Dołączył(a): 13 października 2008, 16:08
Lokalizacja: Białystok

Re: LRF i emisja UV

Postprzez lumix26 » 7 września 2012, 14:41

Rtęciówki BLB można dostać na stronie
http://www.plejadalight.pl/app,node,n,256,pn,4,uv.asp
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9284
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: LRF i emisja UV

Postprzez Volt » 7 września 2012, 15:03

Arw! Ceramiki rozgrzewają się jeszcze szybciej jeśli posiadasz do nich elektroniczny statecznik.
gg 692361
Avatar użytkownika
Volt
 
Posty: 62
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 czerwca 2012, 23:12

Re: LRF i emisja UV

Postprzez bartek380V » 7 września 2012, 22:04

Kazde zrodlo swiatla ma swoja specyfikacje czy moze pracowac w oprawach otwartych czy nie ale to raczej ze wzgledu na opcje wybuchu itd. Fakt podswietlania bialych elementow na niebiesko to raczej sklad widma jaki lampa produkuje. Co do UV to sprawa jest taka ze banka chroni przed UV C ktore jest najniebezpieczniejsze ,za to przepuszcza troche UV B i UV A ktore sa mniej niebezpieczne dla czlowieka. Nikt tez chyba nie ma zamiaru siedziec i patrzec sie w rteciowke z odleglosci 1m. ;)
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Następna strona

Powrót do Wysokoprężne lampy wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości