Pomiary lamp (napięcie, natężenie, moc)

Lampy rtęciowe, sodowe, metalohalogenkowe

Re: Pomiary lamp (napięcie, natężenie, moc)

Postprzez Volt » 5 listopada 2013, 12:39

Wysłałem Ci na PW Kaszel. A ja ponawiam moją prośbę z pomiarem.
gg 692361
Avatar użytkownika
Volt
 
Posty: 62
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 czerwca 2012, 23:12

Re: Pomiary lamp (napięcie, natężenie, moc)

Postprzez lumix26 » 5 listopada 2013, 21:00

Volt napisał(a): A ja ponawiam moją prośbę z pomiarem.

Moje tak wyszły ;)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9281
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Pomiary lamp (napięcie, natężenie, moc)

Postprzez Volt » 17 listopada 2013, 12:46

Dzięki za pomiar. Ja również porobiłem pomiary innych MH różnych mocy i zawsze miały prądy ciut mniejsze niż dedykowane. Ja jednak zdecydowałem się ustawić swój dławik na te ciut więcej - lampa daje wtedy bardziej nasycone kolory.
A oto pomiar
Obrazek
Obrazek
Obrazek
gg 692361
Avatar użytkownika
Volt
 
Posty: 62
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 czerwca 2012, 23:12

Re: Pomiary lamp (napięcie, natężenie, moc)

Postprzez Elektroservice » 17 listopada 2013, 21:51

Wykonanie dławika profeska - nie ma się do czego przyczepić, jedyne co bym zmienił to zamontowanie jakiejś złączki śrubowej zamiast lutowanych gołych zacisków.

P.S. Mimo wszystko lepiej by było gdyby był "ustawiony" na prąd taki jak fabryczne dławiki :)
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Pomiary lamp (napięcie, natężenie, moc)

Postprzez bartek380V » 27 listopada 2013, 19:35

Volt ,skád miales pomysl na zrobienie dlawika ? Wyglada fajnie ale wzorowales sie na fabrycznym dlawiku ?
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Pomiary lamp (napięcie, natężenie, moc)

Postprzez Volt » 27 listopada 2013, 23:59

Nie wzorowałem się na fabrycznym dławiku, bo nie miałem takiego. Stąd zrodził się pomysł żeby go zrobić - tym bardziej , że już kiedyś zrobiłem dwa i działają do tej pory. Duża zaleta takiego dławika jest taka, że nie grzeje się tak bardzo jak te fabryczne.
gg 692361
Avatar użytkownika
Volt
 
Posty: 62
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 czerwca 2012, 23:12

Re: Pomiary lamp (napięcie, natężenie, moc)

Postprzez Whites86 » 28 listopada 2013, 12:06

Volt napisał(a):Nie wzorowałem się na fabrycznym dławiku, bo nie miałem takiego. Stąd zrodził się pomysł żeby go zrobić - tym bardziej , że już kiedyś zrobiłem dwa i działają do tej pory. Duża zaleta takiego dławika jest taka, że nie grzeje się tak bardzo jak te fabryczne.

no ale nie masz wtedy w 100% nominalnych parametrów ;)
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Pomiary lamp (napięcie, natężenie, moc)

Postprzez Volt » 28 listopada 2013, 13:31

Dlaczego nie mam nominalnych parametrów? Prąd rozruchu to około 1,3A a prąd pracy to 1A.W tym przypadku ustawiłem naprawdę odrobinkę więcej, bo napięcie w sieci mam troszkę mniejsze od 230V ( przy 220V prąd wynosi 0,970A). Napięcie na nowej lampie to 94V. Za to dwa dławiki (które zrobiłem jakieś trzy lata temu) mają identyczne parametry co oryginalne. Kwestia ustawień.

Tutaj pokazuje prąd dławika 70W przy zasilaniu 220V.
Obrazek

Kiedyś bardzo mnie interesowały dławiki a dokładniej ich budowa i zasada działania. Zastanawiałem się czy można samemu coś takiego nawinąć i czy będzie działać. Stąd też głównie zrodził się ten pomysł, żeby samemu coś stworzyć. Eksperymentując znalazłem odpowiedzi na moje pytania, jedna z tych odpowiedzi brzmi - jest możliwe zrobienie tego w domu.
Pracochłonna robota. Ale warto.
gg 692361
Avatar użytkownika
Volt
 
Posty: 62
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 czerwca 2012, 23:12

Re: Pomiary lamp (napięcie, natężenie, moc)

Postprzez KaszeL » 28 listopada 2013, 14:43

Tak swoją drogą, ja mam wrażenie, że nie ma czegoś takiego jak nominalne parametry. Lampa lampie nierówna. Na dodatek ze zmienną w czasie charakterystyką - to jak w końcu dobierać ten prąd? Jest "około" i tyle wystarczy :)
Mnie zastanawia co innego. Czy można łatwo nawinąć dławik z "odczepami" na różne moce. Np. na cały zakres sodowy. Domyślam się, że taki dławik musiałby być większy niż zwykły sodowy największej mocy - ale w porównaniu do całego ich kompletu zajmował by na pewno mniej miejsca.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Pomiary lamp (napięcie, natężenie, moc)

Postprzez toomm40 » 28 listopada 2013, 17:39

hm.. ciekawy pomysł na "kilka w jednym " .było by to bardzo praktyczne ,zamiast trzymać pod stołem 10 ciężkich klamotów-można by trzymać jeden.
:arrow: Volt, może przed Tobą stoi zatem nowe wyzwanie :)
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wysokoprężne lampy wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość