HCI - różowe rozbłyski

Lampy rtęciowe, sodowe, metalohalogenkowe

HCI - różowe rozbłyski

Postprzez arw » 7 maja 2014, 07:50

Hej.
Temat dotyczy lampek HCI-T 70W/942.
Wprawdzie nie chodzi o rozbłyski, tylko o chwilowe świecenie na różowo i przy tym zauważalne jaśniejsze świecenie. Czy to normalne?
Szczególnie, że zdarza się to nie tyle przy rozgrzewaniu, co podczas już długiej pracy, np. po 2...3h stałego swiecenia nagle światło zmienia kolor na różowy przez ok 2-3sek, mając wrażenie, że zaraz posypie się szkło :|

Do tej pory mialem do czynienia z lampkami CDM, tam blyskało TYLKO przy rozgrzewaniu i znacznie krócej rozblysk trwał.
arw
 
Posty: 373
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 3 lutego 2010, 20:45

Re: HCI - różowe rozbłyski

Postprzez lukaszlbn » 7 maja 2014, 09:23

Witam! Mam to samo i też za pierwszym razem myślałem gdzie się chować :). Zauważyłem, że takie coś dotyczy tylko żarników kwarcowych nie ceramicznych - ale to może przypadek. Bo jeden mój kwarcowy tak się zachowuje, a drugi ceramiczny - świeci pięknie i nic się nie dzieje. Co to może być? moim zdaniem jakieś resztki soli które nie odparowały do końca z jakiejś przyczyny, nagle odparowywują i mamy to co mamy.
Avatar użytkownika
lukaszlbn
 
Posty: 111
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2013, 22:56
Lokalizacja: Lublin

Re: HCI - różowe rozbłyski

Postprzez MRP200 » 7 maja 2014, 11:25

Mam taką lampkę tj. HCI-T 70 W / 942 i też daje różowawe rozbłyski, ale tylko w trakcie rozgrzewania. Potem świeci stabilnie nawet przez kilka godzin. Wynika, że to niejako naturalne zjawisko. Gdyby faktycznie miał strzelić, to na kilka sekund przed zmienia wyraźnie barwę świecenia bardziej na pomarańczowo, tyle, że było to obserwowane na HCI-T odpowiednio przeciążonych.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: HCI - różowe rozbłyski

Postprzez arw » 7 maja 2014, 11:58

w trakcie rozgrzewania jest zrozumiałe, ale po 2 godzinach swiecenia znowu?

Sprobuje zmienic polozenie lampy, ale przeciez te lampy mogą pracowac w dowolnej? Czy moze mam trefne lampy?
arw
 
Posty: 373
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 3 lutego 2010, 20:45

Re: HCI - różowe rozbłyski

Postprzez litak1 » 7 maja 2014, 12:22

Takie rozbłyski to normalna rzecz u mnie również występują. Lampa nawet przy długiej pracy i ustalonych parametrach (pełne rozgrzanie) pracuje w parze nasyconej czyli część soli pozostaje w stanie płynnym, w postaci ciekłej znajduje sobie miejsca najzimniejsze, czyli różne zakamarki, w przypadku HCI są to rurki doprowadzające elektrodę, i po pewnym czasie może taka kropelka wypłynąć na elektrodę i nagle gwałtownie odparować zmieniając kolor i jasność lampy. Jest to zupełnie bezpieczne, i nie powoduje zagrożenia eksplozji jarznika, gdyż różowy kolor nie pochodzi z przegrzania jarznika tylko ze zwiększonej emisji soli przy nagłym odparowaniu. Najczęściej zdarza się to w pionowym ustawieniu lampy a sól wypływa z górnej rurki za sprawą siły ciążenia. Można również to zauważyć przy potrząsaniu dowolnej lampy MH lub obróceniu jej, wtedy analogicznie płynna sól zmienia miejsce i część trafia w bardzo gorące miejsca następuje bardzo szybkie odparowanie i rozbłysk. Można zauważyć to również w lampie rtęciowej która jeszcze nie w pełni się rozgrzała, gdy się ją potrząśnie to rozbłyśnie (w tym przypadku paruje rtęć)
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: HCI - różowe rozbłyski

Postprzez arw » 7 maja 2014, 13:07

dzieki serdeczne. Czyli nie ma stresu


Tak BTW, HCI 942 rządzą bezdyskusyjnie
arw
 
Posty: 373
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 3 lutego 2010, 20:45

Re: HCI - różowe rozbłyski

Postprzez KaszeL » 7 maja 2014, 17:59

Też mam takiego osrama w codziennej eksploatacji i też tak sobie od czasu do czasu pomiguje na różowo. Strasznie mnie to wpienia szczerze mówiąc :\
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: HCI - różowe rozbłyski

Postprzez amisiek » 7 maja 2014, 18:03

Też mam, mi miga bardzo rzadko, ale być może dlatego, że nie ma pionowej pozycji pracy - jest zainstalowana ukośnie.

arw napisał(a):Tak BTW, HCI 942 rządzą bezdyskusyjnie

Bezdyskusyjnie. Przy większej mocy przydałoby się jeszcze 950 z tak dobrym Ra.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: HCI - różowe rozbłyski

Postprzez arw » 8 maja 2014, 06:12

Dokładnie też mam ukośnie do góry, druga oprawa jest skierowana prawie pionowo i tu znacznie rzadziej zauwazam rozbłyski - więc chyba nie ma reguły.
Początkowo myslalem, ze to wina stateczników, bo mialem Philipsa z polskiej produkcji, ale zmieniłem na Osram Powertronic i jest to samo.

PS. Wczesniej mialem jakieś trefne 150/942 i troche bylem nimi zrazony, bo miały różowo-fioletową poświatę.
Teraz mam 4x 70/942 i swieca wszystkie mlecznie biało. Nie znalazłem osoby której sie to swiatlo nie podobało, nawet przeciwnikom zimnego swietlowkowego swiatla
arw
 
Posty: 373
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 3 lutego 2010, 20:45


Powrót do Wysokoprężne lampy wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości