Czarne końcówki jarznika w lampie sodowej

Lampy rtęciowe, sodowe, metalohalogenkowe

Czarne końcówki jarznika w lampie sodowej

Postprzez andrzejlisek » 11 listopada 2007, 22:22

Od niedawna mam lampę sodową 70W z odpowiednim dławikiem. Zauważyłem rzecz następującą:
Jak się włączy lampę na kilka-kilkanaście sekund (np. celem sprawdzenia, czy wszystko działa), to po wyłączeniu końcówki jarznika się zaczerniły i nie było widać elektrod. Następnie, jak włączyłem tą samą lampę na kilka minut, żeby się rozgrzała do końca a potem wyłączyłem, to zaczernienie zniknęło i widać elektrody w jarzniku.

Czy to zaczernienie to był sód, który osadza sie na końcach jarznika zaraz po zapłonie?
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Czarne końcówki jarznika w lampie sodowej

Postprzez swietlik » 16 listopada 2007, 15:42

Może to byc rozpylony wolfram z elektrod. Identycznie jest z rtęciówką. Gdy ją zapale na 5 sekund i wyłącze to jarznik przy elektrodach jest zaciemniony.
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Czarne końcówki jarznika w lampie sodowej

Postprzez elek » 17 listopada 2007, 18:21

Amalgamat sodu osadza sie zwykle na elektrodach i w okolicy elektrod na rurce jażnika, jak włączysz lampe to elektrody bardzo szybko osiągaja temperature pracy, a jest ona bardzo wysoka, amalgamat paruje i osadza się na rurce jażnika która jeszcze nie zdążyła się rozgrzać, takie samo zjawisko wystepuje w lampach rtęciowych i MH.
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie


Powrót do Wysokoprężne lampy wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości