Koniec wysokoprężnych lamp wyładowczych w oświetleniu

Lampy rtęciowe, sodowe, metalohalogenkowe

Koniec wysokoprężnych lamp wyładowczych w oświetleniu

Postprzez strike241 » 2 czerwca 2014, 12:04

Dzisiaj przy załatwianiu formalności związanych z robota. Wszedłem w kontakt z przedstawicielem firmy Philips Lighting Poland S.A. panem Mariuszem Steinke. Po załatwieniu spraw związanych z zamówieniami. Wszedłem z panem Mariuszem w luźną rozmowę na temat oświetlenia. Sytuacja wygląda tak ze wszystkie wysokoprężne lampy rtęciowe przestaną być produkowane w kwietniu 2015roku. Jest to całkowity zakaz narzucony przez unie europejska. Po tej dacie producenci mogą sprzedawać wysokoprężne lampy rtęciowe będące na magazynach aż do wyczerpania zapasów. Poza tym kierunek Philips Lighting Poland S.A. jest taki a właściwie założenie że do końca 2015 roku w ofercie będą mieli ok 60% źródeł światła opartych na technologii LED , a do końca 2016 roku już ok 90-95% źródeł światła oferowanych przez Philips Lighting będzie to technologia LED. Niskoprężne lampy wyładowcze świetlówki maja być dalej produkowane ale w mniejszym stopniu tak jak oświetlenie kompaktowe. Wydaje się że nadchodzi powoli kres wysokoprężnych lamp wyładowczych wiele firm przechodzi na technologie LED. Pobieżnie interesowałem się ofertą firmy Osram i tam tendencja idzie w tym samym kierunku ale szczegółowych danych nie posiadam. Teraz się mówi że cyt. ,, wstrętna Malaga wisi na słupie" ale za 10 lat jak na słupach będą w większości deski do prasowania LED zatęsknimy jeszcze za malagami które miały w sobie wysokoprężną lampę wyładowcza sodowa..........
Resztę przemyśleń pozostawiam wam
Pozdrawiam Dominik
Avatar użytkownika
strike241
 
Posty: 432
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 kwietnia 2014, 13:05
Lokalizacja: Wrocław

Re: Koniec wysokoprężnych lamp wyładowczych w oświetleniu

Postprzez toomm40 » 2 czerwca 2014, 13:33

można sie było tego spodziewać , i w sumie nie dziwi fakt wycofania lamp rtęciowych , to źródło jest już archaiczne przy dzisiejszych wynalazkach typu Mh , czy LED, juz głupia soda zjada rtęć skutecznością -abstrachując od barwy światła , którą nie wszyscy lubią .
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5022
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Koniec wysokoprężnych lamp wyładowczych w oświetleniu

Postprzez Kondziu » 2 czerwca 2014, 16:04

w sumie to jesli chodzi o rteciówki to mi sie podobały najbardziej mix bo nie trzeba w tedy dławika dopasowywac ale mix to juz prawie epoka kamienna ja mam tylko jeden okaz mix 160 w e-27 POLAM WARSZAWA :|
Kondziu
 
Posty: 133
Zdjęcia: 5
Dołączył(a): 24 września 2011, 12:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Koniec wysokoprężnych lamp wyładowczych w oświetleniu

Postprzez arw » 2 czerwca 2014, 17:07

rtęciowe owszem, nie dziwi mnie z uwagi na skuteczność swiatła.
Wątpie, ze zrezygnują z MH, z których można otrzymać po 90-100lm/W, nie wspominając o jakości..
arw
 
Posty: 373
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 3 lutego 2010, 20:45

Re: Koniec wysokoprężnych lamp wyładowczych w oświetleniu

Postprzez strike241 » 2 czerwca 2014, 17:13

Według przedstawiciela na rok 2016, 95% produkcji to ma być technologia LED więc MH będzie w tych 5% wraz ze świetlówkami i innymi źródłami. To są informacje otrzymane dzisiaj.
Pozdrawiam Dominik
Avatar użytkownika
strike241
 
Posty: 432
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 kwietnia 2014, 13:05
Lokalizacja: Wrocław

Re: Koniec wysokoprężnych lamp wyładowczych w oświetleniu

Postprzez Elektroservice » 2 czerwca 2014, 18:15

Mam nadzieje że Philips w końcu zbankrutuje :evil:
Za sodą na pewno nie zatęsknie, ani za malagami, jedyny plus tych diodek to ładna barwa światła :roll:
Ostatnio edytowano 2 czerwca 2014, 23:42 przez Elektroservice, łącznie edytowano 1 raz
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Koniec wysokoprężnych lamp wyładowczych w oświetleniu

Postprzez amisiek » 2 czerwca 2014, 21:19

Na terenach prywatnych to JUŻ widać. Oto przykład z okolic Garwolina:
Obrazek
Obrazek
Reszta relacji jest tu.
Niestety kierunek jest taki, że lampy wysokoprężne z wyjątkiem najmocniejszych MH (250W, 400W) i bardzo sprawnej sody (czytaj 400W) są już skazane na wymarcie. Odkąd rozwiązano problem trwałości diodek, ich chłodzenia i niezawodnego sterowania, to już będzie tylko kwestia spadku cen... Gmina Legionowo zdecydowała się inwestować wyłącznie w diody LED w nowych instalacjach.
We wnętrzach również diody - w supermarkecie Kaufland w Garwolinie, 100% oświetlenia stanowią LED, w niektórych miejscach stosowane są diody o CRI>90 (wziąłem spektroskop i obejrzałem, praktycznie ciągłe i wyrównane widmo). Dużo punktów o małej mocy, także rozproszenie jest odpowiednie, w sklepie jest jasno, a jakość światła o wiele lepsza niż przy pospolitych T5 840 stosowanych w pobliskim Tesco, nie mówiąc o kijach T8 840 z Biedronki...
Za sodą przy autostradach przemawia wyższy kontrast we mgle, prawdopodobnie w niektórych miejscach będzie nadal stosowana jako oświetlenie specjalistyczne. To samo widać w ofercie Schredera.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Koniec wysokoprężnych lamp wyładowczych w oświetleniu

Postprzez strike241 » 3 czerwca 2014, 06:16

We Wrocławiu oświetlenie LED pojawia się coraz częściej na ulicach. Wyjazd z Wrocławia na miękinie cała ulica, ul. Bolesława Prusa, osiedle na ul. Wojnowskiej. itp
Nie pobierałem żadnych katalogów szczegółowych ofert bo LED to nie jest moja bajka. Ale oprawy nad którymi pracuje Philips część wejdzie w 2015 roku a druga część w 2016 roku maja być to oprawy LED całkowicie bez obsługowe nie posiadające żadnego klosza żadnego czyszczenia, Wydajność świetlna ma być znacznie zwiększona a trwałość życia LED wydłużona do 100000 godzin !! Na taka oprawę będzie gwarancja 5 lat bez awaryjnej pracy i bez straty strumienia świetlnego. Tyle co wiem ze sprawdzonych wiadomości.
Pozdrawiam Dominik
Avatar użytkownika
strike241
 
Posty: 432
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 kwietnia 2014, 13:05
Lokalizacja: Wrocław

Re: Koniec wysokoprężnych lamp wyładowczych w oświetleniu

Postprzez MRP200 » 3 czerwca 2014, 07:06

W Olsztynie będzie podobnie. Przy budowie nowej trasy tramwajowej zostanie również przebudowanie oświetlenie na projektowanej trasie. Nowe oprawy mają być wyłącznie LED.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Koniec wysokoprężnych lamp wyładowczych w oświetleniu

Postprzez amisiek » 3 czerwca 2014, 07:19

W to, że nie trzeba będzie takiej oprawy nigdy czyścić to nie wierzę. Syf się zawsze zbiera na zewnątrz klosza, także i tak trzeba podjechać zwyżką i tak, fakt, że będzie można to zrobić rzadziej.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Następna strona

Powrót do Wysokoprężne lampy wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości