Kolor rtęciówki.

Lampy rtęciowe, sodowe, metalohalogenkowe

Kolor rtęciówki.

Postprzez jacekk » 3 listopada 2015, 02:16

Jak to z tym jest? Nowa, zwykła świeci (powiedzmy) biało, zużyta jest zielonkawa. Z czego więc wynika niebieskawo-błękitna barwa z grubsza podobna do światła starej 765 kiedy obserwuje się świecące oprawy z dalszej odległości? Czy przy pewnym zużyciu LRF ma etap niebieskiego światła czy to tylko takie złudzenie optyczne? Mam tylko nowe i kompletnie wydojone.. Ale takiej ze środkowego etapu życia jeszcze się nie dorobilem ;)
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Kolor rtęciówki.

Postprzez Lampka » 27 listopada 2015, 15:23

Barwa światła stopniowo przechodzi w tą zielonkawą ;) Czasem też zamiast zielonkawej zaczyna świecić coraz cieplejszą barwą.
Z tym niebieskim to wiele zależy od luminoforu. Lampy LR świecą na niebieskawy kolor, a zastosowany luminofor ma za zadanie ubogacać światło o czerwień, stąd nowsze lampy mają poprawioną nieco barwę. Jeżeli luminofor jest kiepskiej jakości, to lampa będzie świecić światłem zbliżonym do niebieskawego.

Jak potrzebujesz to Ci wyślę rozmaite rtęciówki o różnych stopniach zużycia.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Kolor rtęciówki.

Postprzez litak1 » 27 listopada 2015, 22:16

jacekk napisał(a):Jak to z tym jest? Nowa, zwykła świeci (powiedzmy) biało, zużyta jest zielonkawa. Z czego więc wynika niebieskawo-błękitna barwa z grubsza podobna do światła starej 765 kiedy obserwuje się świecące oprawy z dalszej odległości? Czy przy pewnym zużyciu LRF ma etap niebieskiego światła czy to tylko takie złudzenie optyczne? Mam tylko nowe i kompletnie wydojone.. Ale takiej ze środkowego etapu życia jeszcze się nie dorobilem ;)

Dość ciekawe zjawisko poruszyłeś, którego nigdy wcześniej nie opisywałem. Otóż z dalszej odległośći (około 50-100 lub dalej metrów) rtęć świeci na kolor rtęciowy :lol:. lecz owe zjawisko to pewnego rodzaju widoczne fioletowe "halo" jako pierścień wokół punktu świetlnego pochodzącego z rtęci, i to jest złudzenie optyczne, lub raczej niedoskonałość oka ludzkiego. Trzeba pamiętać że lampa rtęciowa, oprócz mocnych pików świetlnych w zakresie widzialnym, ma również bardzo mocne w pobliżu 400nm (tak zwane czarne światło czyli bliski UV ,widzialne UVV ),światło to, jest mniej lub bardziej pochłaniane przez szkło i luminofor, niemniej jednak dość sporo wydostaje się jeszcze na zewnątrz (ta długość fali nie jest specjalnie szkodliwa) Światło widzialne nasze oko ogniskuje poprawnie, lecz z widzialnym na granicy ma już problem i stąd bierze się owy pierścień barwy rzekłbym "ultrafioletowej" Jest on widoczny tym szerzej im dalej jest lampa i nie można poprawnie go zakomodować. Najlepiej jest to widoczne w lampach światła czarnego (świetlówkach lub rtęciowych z czarną bańką) gdzie z odległości już paru metrów źródło światła mocno się rozmazuje, gdy spojrzymy na taką lampę z dużej odległości zobaczymy tylko rozmazany pierścień, jednak punktu świetlnego w środku nie zauważymy, gdyż jest odfiltrowany filtrem wooda.
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Kolor rtęciówki.

Postprzez jacekk » 27 listopada 2015, 22:32

No w sumie to jest bardzo logiczne wyjaśnienie, bo im bliżej do takiej rtęci się podchodzi tym barwa staje się bardziej ciepła co w zasadzie wyklucza zmianę w lampie, chociaż trochę zużyta ma nieco inny, bardziej fioletowy odcień. Akurat HPL-N zaczyna mieć ciemny jażnik i widzę delikatną zmianę.


W sumie zjawisko braku akomodacji wiele osób dostrzega już na niebieskiej barwie np. wyświetlaczy LED które sporadycznie można spotkać jako reklamę, z bliska ok, z większej odległości stają się niebieską plamą światła.
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Kolor rtęciówki.

Postprzez Lampka » 29 listopada 2015, 17:07

jacekk napisał(a):W sumie zjawisko braku akomodacji wiele osób dostrzega już na niebieskiej barwie np. wyświetlaczy LED które sporadycznie można spotkać jako reklamę, z bliska ok, z większej odległości stają się niebieską plamą światła.


To prawda, sam zwróciłem na to uwagę już dość dawno i nie mogłem znaleźć wytłumaczenia, dlaczego tak się dzieje ;) Rzecz dotyczy głównie niebieskiego światła, nie tylko wśród wyświetlaczy LED, ale też np. wśród lampek choinkowych.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Kolor rtęciówki.

Postprzez litak1 » 30 listopada 2015, 18:59

A najgorsze dla oka jest połączenie niebieskich odcieni o których piszecie z czerwonymi np kontrolkami bądź przyciskami , oko nie wie co ma zrobić ;), o tym zjawisku na niebieskich wyświetlaczach pisałem już na Naszym Forum jakiś czas temu...
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Kolor rtęciówki.

Postprzez matit1 » 30 listopada 2015, 20:01

Dla mnie strasznie niewygodne jest i mało czytelne podświetlenie właśnie w kolorze niebieskim zegarów i wyświetlaczy w Volkswagenach, szczególnie w passacie B6
Avatar użytkownika
matit1
 
Posty: 3128
Zdjęcia: 1394
Dołączył(a): 13 października 2008, 16:08
Lokalizacja: Białystok

Re: Kolor rtęciówki.

Postprzez Elektroservice » 21 lutego 2016, 00:49

Ja tam jak jeździłem jakiś czas VW z niebiesko czerwonym podświetleniem to złego słowa na to podświetlenie powiedzieć nie mogłem :)
W moim Passacie w defaulcie było podświetlenie zielone, jednak jak go kupiłem to zegary nie świeciły w ogóle bo ktoś coś strasznie pomodził z ich podświetleniem (żarówki za dużej mocy bezpośrednio lutowane do taśmy z ścieżkami przewodzącymi w taki sposób, że te ścieżki szlag trafił tak samo jak zieloną plexi która rozpraszała światło) więc zastąpiłem to taśmą białych LEDów 6500K i efekt tak mi się spodobał, że całość podświetlenia przerobiłem na białe 6500K. Świeci to jasno, o wiele jaśniej niż oryginał i jaśniej niż podświetlenie w nowszych VW ale co ciekawe w ogóle nie męczy wzroku nawet podczas długiej nocnej trasy :D
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Kolor rtęciówki.

Postprzez jacekk » 21 lutego 2016, 02:39

Tyle że 6500k jeszcze można nazwać białym światłem i wiele samochodów ma tak właśnie podświetlone zegary (biało-błękitne światło, wyraźne i w moim odczuciu wnoszące jakąś taką świeżość w zegary zwłaszcza jeśli jest połączone z innymi kolorami które nie wala po oczach). A podświetlenie w typowo niebieskiej barwie jak policyjny kogut to porażka kompletna. W matki golfie są niebiesko podświetlane zegary ( i czerwone przyciski żeby było śmieszniej, nie wiem czy ori czy nie) i ni w ząb mi to nie pasuje. Mimo że na tablicy przy badaniu wzroku czytam najniższy rząd bez problemu to w tym volksdojczwagenie muszę się przyglądać chwilę dłużej.
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Kolor rtęciówki.

Postprzez Elektroservice » 21 lutego 2016, 03:19

Golf MK IV ? Jeśli tak to to jest jak najbardziej ori i uważam, że nie jest złe :)
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Następna strona

Powrót do Wysokoprężne lampy wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości