UNITRA, jest nazwą dla lamp?

Lampy rtęciowe, sodowe, metalohalogenkowe

UNITRA, jest nazwą dla lamp?

Postprzez Olav » 21 lutego 2017, 21:28

Witam polscy koledzy,

mam pytanie o nazwie UNITRA. Kupiłam dwie lampy LRF 80 i LRF 125 w oryginalnym opakowaniu.

Obrazek

Lampa w oryginalnym opakowaniu.


Obrazek

LRF 125 przez Telam. W 1966 roku, wyprodukowany w maju. Ta lampa Kupiłem kilka tygodni temu w Niemczech. Został on wywieziony z Polski do NRD.


Obrazek

Lampa w oryginalnym opakowaniu.


Obrazek

Etykieta na opakowaniu.


Obrazek

LRF Eu 80 z POLAM. Wyprodukowany w 1974 roku w marcu. Ta lampa kupiłem we Francji. To był eksportowany do Francji.

Moje pytanie: czy nazwa "UNITRA" zostały wykorzystane do produkcji eksportowej? Czy te lampy z nazwą "UNITRA" w Polsce kupić?


Było Polam Katalog w języku niemieckim na eksport. Oto dwa boki lampami typu LR, LRF, LRF-Eu, LRR i LRFR:

Obrazek


Obrazek

Dlaczego zakończyła produkcję typu lamp LRF-Eu i tylko wyprodukował typ lampy LR, LRF, LRR i LRFR?


Pozdrowienia z Hamburga

Olav



Przepraszam za błędy w tłumaczeniu na język polski. Jest wykonana z Google.
Avatar użytkownika
Olav
 
Posty: 116
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 29 kwietnia 2015, 00:01
Lokalizacja: Hamburg

Re: UNITRA, jest nazwą dla lamp?

Postprzez MRP200 » 21 lutego 2017, 21:42

Jeżeli już można je kupić to wyłącznie na portalach aukcyjnych, w wtórnej sprzedaży.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Postprzez Farel03 » 21 lutego 2017, 21:44

UNITRA była swojego rodzaju zjednoczeniem. Produkowali lampy (Telam) , kondensatory (Telpod) , radia i wiele , wiele innych. W starych polskich oprawach można znaleźć kondensatory marki Telpod-UNITRA .

Też chciałbym wiedzieć , dlaczego zaprzestano produkcji lamp LRFEu . Istniały jeszcze takie o oznaczeniu LRFM.

UNITRA was a kind of unification. They made lamps (Telam) , capacitors (Telpod) , FM radios and many many more.

I wish I know , why they decided to stop making LRFEu lamps. There were olso lamps called LRFM.
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: UNITRA, jest nazwą dla lamp?

Postprzez OUSF » 21 lutego 2017, 22:07

Witaj Olav!
Według mnie, lamp LR nie produkuje się ze względu na niską skuteczność oraz Ra. Lampy Typu LRR(reflektorowe niepokryte) miały większą wydajność(poprzez odbłyśnik zastosowany w balonie lampy), ale taką samą barwę i Ra jak LR'y. Lampy typu LRFR(reflektorowe z luminoforem/pokryte powłoką rozpraszającą) lepiej świeciły, niż zwykłe LRF'y, gdyż wysyłały większą strugę światła(pod siebie, nie na boki). A tradycyjne LRF'y - dalej są produkowane przez Polamp Warszawa, lecz nie w Róży, tylko w Ożarowie(bo Róża nieczynna od 1994 r., a zburzona w 2011 ;) )
LRF Eu - myślę, że ze względu na kryzys surowców - tak samo jak świetlóki - im starsze tym lepsze, prawda ? ;)
Mam nadzieję, że wszystko dobrze napisałem, jak nie, proszę o EDIT z wyszczególnionymi błędami, gdyż też mnie zaciekawił temat, a sam nie jestem aż tak dobry w te klocki.
Pozdrawiam ;)
OUSF
 

Re: UNITRA, jest nazwą dla lamp?

Postprzez Olav » 14 października 2021, 07:14

Witam polscy koledzy,

dzięki za odpowiedzi.
Kupiłem kolejną lampę LRF Eu 125W we Francji.
Ta lampa posiada również „luksusowe opakowanie”.

Obrazek

Obrazek

Podejrzewam, że te lampy przyszły z tym opakowaniem tylko na eksport do Europy Zachodniej.


Pozdrowienia z Hamburga

Olav
Avatar użytkownika
Olav
 
Posty: 116
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 29 kwietnia 2015, 00:01
Lokalizacja: Hamburg


Powrót do Wysokoprężne lampy wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości