Barwy światła

Lampy rtęciowe, sodowe, metalohalogenkowe

Re: Plucie na lampy sodowe

Postprzez rtęciówka » 4 lutego 2008, 21:46

DocBrown napisał(a):Ja próbuje sobie skołować LRa, najlepiej 125W, wtedy wkręce go w miejsce HQL125W którym aktualnie oświetlam pokój :)

A nie będzie Ci przeszkadzał brak koloru czerwonego :?:
Pozdrawiam,
Kuba
Avatar użytkownika
rtęciówka
 
Posty: 3154
Zdjęcia: 498
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 22:36
Lokalizacja: Myszków

Re: Plucie na lampy sodowe

Postprzez DocBrown » 4 lutego 2008, 22:11

Ten kolor jest mi niepotrzebny, zupełnie niepotrzebny, więc jego brak to żaden problem dla mnie :)
DocBrown
 

Re: Plucie na lampy sodowe

Postprzez CDM » 4 lutego 2008, 23:33

To ciekawe..Ja słyszałem,że światło chłodne ma stwarzac nastrój pracy, pobudza aktytwność, dlatego jest zalecane m.in w szkołach, wydaje mi się, że jakieś kombinacje ze światłem ciepłobiałym powodują zbytnie odprężenie, prowadzace w sumie do ospałości. Jestem zwolennikiem świetlówek, a tam, gdzie rtęciówka'ę męczyły koszmary, ja czułbym się jak ryba w wodzie.
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Plucie na lampy sodowe

Postprzez DocBrown » 4 lutego 2008, 23:35

Ty CDM dokładnie jak ja :D
Lubisz zimne światło, chyba Ty też jesteś rtęciowy wampir :mrgreen:
DocBrown
 

Re: Barwy światła

Postprzez Paweł » 4 lutego 2008, 23:50

Lampy sodowe są bardzo dobrym źródłem światła: energooszczędne, o wysokiej skuteczności świetlnej i trwałe. Nic dziwnego że są tak masowo stosowane. Właściwie jedyną ich wadą jest barwa światła nie najlepiej oddająca barwy ale nie ma ona znaczenia np. na trasach szybkiego ruchu.
Nie możemy się cofać w rozwoju do rtęciówek, one powoli odchodzą do historii... Fakt, dziś przyjemnie i klimatycznie na ulicach bo jest ich mało ale kilkanaście lat temu większość z nas miała inne zdanie. Gdy królowała rtęć to wielkie wrażenie wywoływały pierwsze ulice oświetlone lampami sodowymi na których było szokująco jasno i świeciło światło o takiej fajnej barwie, prawie zbliżonej do słonecznego :) Kto z Was wtedy nie chciał aby tak oświetlono ulicę przy której mieszkaliście :?: ;) A jak już oświetlono no to narzekamy że za dużo tego pomarańczowego światła... ;)
Teraz liczymy na metalohalogenki :D
WLS jest bardzo dobre ale też nie można w tym źródłem światła przesadzać np. nie nadają się do oświetlenia w miejscach gdzie w nocy powinna być zapewnione światło uwydatniające naturalne barwy np. starówki czy parki.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Barwy światła

Postprzez neon44 » 5 lutego 2008, 00:02

Na metalohalogenki postawił ostatnio Rybnik :D

Autor zdjęć Arbais z FORUM SCC

Obrazek

Obrazek
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Plucie na lampy sodowe

Postprzez CDM » 5 lutego 2008, 09:32

DocBrown napisał(a):Ty CDM dokładnie jak ja :D
Lubisz zimne światło, chyba Ty też jesteś rtęciowy wampir :mrgreen:
Może nie aż w takim stopniu, jak Ty, ale coś w tym jest ;)
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Barwy światła

Postprzez CDM » 5 lutego 2008, 09:49

Paweł ma rację, rzeczywiście jest taki mechanizm w naszej świadomości, jeśli chodzi o odbiór sodówek po latach. Nawet cieszyn pisał, że kiedyś z ciekawością chodził ogladać nowe sodówki. Doceniam ich walory, jak wzrost bezpieczeństwa dzięki jasnemu światłu, rozpraszającemu nawet mgłę i ich ogólnie wysoką skuteczność, ale jakoś już mi się "przejadły" i trochę mnie denerwuje wszechobecna żółć. Nie wyobrazam sobie, gdyby na ulicach znów miały być rteciówki i to jeszcze w starych oprawach, które miały sprawnosć-powiedzmy-średnią, do tego wszystkiego jeszcze zieleniejące lampy po czasem nawet krótkim czasie użytkowania. Wydaje się,że faktycznie najlepszym kompromisem byłyby metalohalogenki i to też nie wszędzie. Rtęciówki mamy w parkach i mam nadzieje, że zawsze tam już będą.
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Barwy światła

Postprzez battery » 5 lutego 2008, 10:59

Coś wspaniałego te metalohalogenki. One są ideale po prostu. Z tej samej mocy więcej światła niż rtęciówki a i oprawy jakieś z sensem. Te fotki są robione z helikoptera? Bo z góry jakoś. Ja na klasyki patrzyłem niestety długo i mi sie po prostu znudziły. Gdzieś było foto z ciepłobiałymi MH na wsi gdzieś. Ma ktoś może?
battery
 

Re: Barwy światła

Postprzez Krzysiek » 5 lutego 2008, 16:50

Swiecenie w domu rtęciówką to chyba jednak szaleństwo.
DocBrown napisał(a):Ja próbuje sobie skołować LRa, najlepiej 125W, wtedy wkręce go w miejsce HQL125W którym aktualnie oświetlam pokój :)
LRa?, chcesz sobie zniszczyś wzrok?
Poczytajcie tutaj http://www.grodno.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=18&Itemid=5 "„Ciepłe białe światło (3000 K) ułatwia relaksację i poprawia ludzkie samopoczucie,
podczas gdy białe światło dnia (5600 K) stymuluje i pobudza organizm ludzki.”
Dr. S. Fleischer, ETH, Instytut Higieny i Fizjologii Pracy, Zurych"
Avatar użytkownika
Krzysiek
 
Posty: 187
Dołączył(a): 21 czerwca 2007, 08:16
Lokalizacja: Kraków

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wysokoprężne lampy wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości