Lampa rtęciowa na 120V.

Lampy rtęciowe, sodowe, metalohalogenkowe

Lampa rtęciowa na 120V.

Postprzez andrzejlisek » 15 czerwca 2007, 16:06

Wiem, że żeby lampa rtęciowa mogła świecić, musi być przyłożone napięcie minimum 180V, a tak naprawdę wyższe ze względu na odkładanie się pewnej różnicy potencjałów na dławiku..

Amerykanie mają 120V. W jaki sposób można odpalić rtęciówkę? A może oni nigdy nie mieli lamp rtęciowych?
Trudno, żeby w każdej oprawie było trafo podwyższające napięcie.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Lampa rtęciowa na 120V.

Postprzez OURW » 15 czerwca 2007, 16:34

Dobre pytanie. Może stosowali transfromatory o w miarę dużej reaktancji rozproszenia, które podnosiły napięcie do żądanej wartości i jednocześnie ograniczały prąd lampy?
Avatar użytkownika
OURW
 
Posty: 233
Zdjęcia: 20
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 12:20
Lokalizacja: Wro

Re: Lampa rtęciowa na 120V.

Postprzez KaszeL » 15 czerwca 2007, 21:30

Stateczniki lamp na 120V są budowane zupełnie inaczej. Dokładnie tak jak powiedział OURW, jak transformatory. To samo zresztą mamy w przypadku lampy 2000W, zasilanej z sieci 230V. Spadek napięcia na jarzniku jest bliski napięciu sieci, i dlatego trzeba stosować takie triki. Niestety schematu połączeń tego dławika Ci nie jestem w stanie podać. Chociaż w wolnej chwili chętnie się doszkolę w tym temacie :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Lampa rtęciowa na 120V.

Postprzez multiwattage » 25 lipca 2007, 13:18

KaszeL napisał(a):Stateczniki lamp na 120V są budowane zupełnie inaczej. Dokładnie tak jak powiedział OURW, jak transformatory. To samo zresztą mamy w przypadku lampy 2000W, zasilanej z sieci 230V. Spadek napięcia na jarzniku jest bliski napięciu sieci, i dlatego trzeba stosować takie triki. Niestety schematu połączeń tego dławika Ci nie jestem w stanie podać. Chociaż w wolnej chwili chętnie się doszkolę w tym temacie :)


mój pierwszy post na tym forum - zatem witam wszystkich serdecznie :D

KaszeL - jest dokładnie tak jak piszesz - w Stanach (bo tam występuje głównie napięcie 120V) najbardziej popularne są stateczniki typu "Constant Wattage" działające mniej więcej na zasadzie transformatora; są one popularne głównie ze względu na utrzymywanie w miarę stałej mocy lampy niezależnie od wahań napięcia sieci, ich wadą są większe rozmiary (a zatem i cena) oraz większe straty mocy w porównaniu do tradycyjnych "europejskich" stateczników
innym sposobem rozwiązania problemu niskiego napięcia (a więc np. 120V) jest używanie lamp o napięciu nominalnym pracy ok. ~50V; w Europie popularne są lampy o napięciu nominalnym ok. ~100V-130V (w zależności od typu i mocy), wiem że w Stanach spotykane są także lampy właśnie na ok.~50V - pozwala to na zastosowanie "zwykłego" statecznika dla napięcia sieci 120V (wiadomo - musi być on specjalnie zaprojektowany do tego typu aplikacji), wtedy zapewne na lampie mamy 50V, na stateczniku ok. 100V i wszystko gra
sporo ciekawych informacji technicznych (rówież schematy) można znaleźć na stronie amerykańskiej firmy Advance:
http://www.advancetransformer.com/
multiwattage
 

Re: Lampa rtęciowa na 120V.

Postprzez neon44 » 25 lipca 2007, 19:40

multiwattage witamy na forum
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Lampa rtęciowa na 120V.

Postprzez KaszeL » 26 lipca 2007, 21:21

Dzięki za potwierdzenie. Odnośnie tych lamp na 50V to przyznam szczerze, że nigdy się z taką nie spotkałem, ani nawet nie czytałem o takich. Jażniki lamp rtęciowych musiały by być odpowiednio krótsze. Ciekawe, jak to jest rozwiązane.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Lampa rtęciowa na 120V.

Postprzez elek » 27 lipca 2007, 16:26

Co do zasilania lamp rtęciowych 2000W to przecież nie trzeba bawić się w produkcję specjalnych stateczników, można przecież użyć zwykłego i zasilić lampę z napięcia międzyfazowego, może amerykanie też tak robili

były produkowane dwie wersje lamp rtęciowych o mocy 2kW, jedna z krótkim łukiem przystosowana do normalnego napięcia 220-230V i druga z długim łukiem zasilana właśnie z napięcia międzyfazowego.
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Lampa rtęciowa na 120V.

Postprzez KaszeL » 27 lipca 2007, 16:41

Swoją drogą ciekawe, czy techniczne te lampy czymś się różniły. Trwałość? Wydajność? Teraz pewnie trudno będzie powiedzieć.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Lampa rtęciowa na 120V.

Postprzez multiwattage » 30 lipca 2007, 14:42

KaszeL napisał(a):Dzięki za potwierdzenie. Odnośnie tych lamp na 50V to przyznam szczerze, że nigdy się z taką nie spotkałem, ani nawet nie czytałem o takich. Jażniki lamp rtęciowych musiały by być odpowiednio krótsze. Ciekawe, jak to jest rozwiązane.


jednym z przykładów jest lampa HPS 50W o kodzie ANSI S68 (napięcie znamionowe lampy to 52V), poniżej link do takiej lampy produkcji GE:
http://genet.gelighting.com/LightProduc ... dCode=null

DocBrown napisał(a):Co do zasilania lamp rtęciowych 2000W to przecież nie trzeba bawić się w produkcję specjalnych stateczników, można przecież użyć zwykłego i zasilić lampę z napięcia międzyfazowego, może amerykanie też tak robili


jeśli chodzi o układy zasilane z napięcia między międzyfazowego to tego typu układy są w Europie popularne, np. HPS'y przeznaczone do szklarni czy też profesjonalne metalohalogeny do aplikacji sportowych (np. lampy typu MHN-LA 2000W 400V Philipsa), lampy tego typu mają napięcie znamionowe rzędu ~220-230V
multiwattage
 

Re: Lampa rtęciowa na 120V.

Postprzez KaszeL » 30 lipca 2007, 22:39

Nie do końca chodziło mi o źródła niskich mocy. Tam siłą rzeczy napięcie wyładowania jest niższe. Pytanie kto produkuje np. wersję 250W o takim napięciu pracy.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Następna strona

Powrót do Wysokoprężne lampy wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości