Lampy rtęciowo-żarowe

Lampy rtęciowe, sodowe, metalohalogenkowe

Re: Lampy rtęciowo-żarowe

Postprzez lampa123 » 26 października 2008, 19:00

artuled napisał(a):fajne rtęciówki ,wiem o jakiej są mocy -1.160w .2.250w a 3.400w.
[Przyjmę każdą oprawę uliczną.kontakt:PW].

To są mixy, poza tym w poście jest podana moc :)
Mój MIX-F firmy POLAMP ma wadę, niestety jedna elektroda główna w jarzniku jest pęknięta, i lampa gaśnie :|
Avatar użytkownika
lampa123
 
Posty: 963
Zdjęcia: 45
Dołączył(a): 17 grudnia 2007, 17:04

Re: Lampy rtęciowo-żarowe

Postprzez artuled » 26 października 2008, 20:02

lampa123 napisał(a):
artuled napisał(a):fajne rtęciówki ,wiem o jakiej są mocy -1.160w .2.250w a 3.400w.
[Przyjmę każdą oprawę uliczną.kontakt:PW].

To są mixy, poza tym w poście jest podana moc :)
Mój MIX-F firmy POLAMP ma wadę, niestety jedna elektroda główna w jarzniku jest pęknięta, i lampa gaśnie :|

Ja mam 1 mix-a 160w on świeci na początku kolor jest ciepły a po chwili świeci na biało.
[Przyjmę każdą oprawę uliczną.kontakt:PW]. :D
artuled
 

Re: Lampy rtęciowo-żarowe

Postprzez leon0785 » 20 marca 2010, 16:24

Wnętrze lampy rtęciowo-żarowej Philips ML-250

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zmostkowanie pozostałości po żarniku i zapłon

Obrazek

Obrazek
leon0785
 

Re: Lampy rtęciowo-żarowe

Postprzez max » 20 marca 2010, 23:13

Niezłe fotki. Jak widać ta lampa posiada wo gulę tylko że nie taką kwadratową a jakby połowę tej kwadratowej - taki wąski prostokącik. Pierwszy raz widziałem taką jak (tego słowa się nie używa) stłukł hpl-n 125w. Jarznik jest widzę mniejszy niż w lampie hpl-n 125w. Rezystor widzę identyczny na wygląd - czarny drutowy i druty miedziane. Jak znajdę ten jarznik to wrzucę fotki. Teraz widać czemu ta lampa jest droższa - nie łatwo zrobić to mocowanie żarnika - szklany pręcik z którego wystają jego podpórki. Widzę lampa była dużo używana - do momentu spalenia żarnika pewnie. Aaa i nie patrz na ten jarznik jak świeci. Ta blaszka wyżej nie wo gula tylko koło jarznika to jest jakiś getter? Nie ma pastylki tylko jakby draska naniesiona na blaszkę.
max
 

Re: Lampy rtęciowo-żarowe

Postprzez amisiek » 23 kwietnia 2012, 17:27

Jeśli istnieje "żarówka rtęciowa" to ta lampa zapewne nią jest - jest to lampa żarowo rtęciowa MIXF 500W.

Obrazek
Obrazek
Power on
Obrazek
Najpierw świeci tylko żarnik
Obrazek
ale już chwilę potem załapuje jarznik rtęciowy
Obrazek
I potem jest już tylko gorzej
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ja już nie mam żadnych pytań:
Obrazek
Off
Obrazek
Obrazek
Jakość światła? Podła.
Ilość światła? Słaba. Z grubsza tyle, co LRF 250W, czyli odrobinkę więcej niż MH 150W. Ale MH wydaje się sporo jaśniejszy, bo ma lepszej jakości światło.
Jedyna zaleta, to możliwość zasilenia wprost z sieci 230V.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Lampy rtęciowo-żarowe

Postprzez litak1 » 23 kwietnia 2012, 21:22

No to nam troche obniżyłeś ocenę mixów, a wydawałoby się że mają niezłe światło :shock: a tu masakra nie dość że światło słabej jakości to jeszcze taka mała sprawność lampy :( marność .
Whites ma fajną "żarówkę rtęciową" reflektorową, w której nawet po pełnym rozgrzaniu dominuje światło z żarnika i ona może mieć dobre widmo. Pasowało by ją zbadać
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Lampy rtęciowo-żarowe

Postprzez trojmiejski » 23 kwietnia 2012, 21:27

Jak na tle Mixów wygląda widmo zwykłych LRFów?
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10943
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Lampy rtęciowo-żarowe

Postprzez litak1 » 23 kwietnia 2012, 21:44

trojmiejski napisał(a):Jak na tle Mixów wygląda widmo zwykłych LRFów?

W dużej mierze zależy to od jakości luminoforu i doboru jarznika do mocy żarnika Luminofor może wprowadzać poprawkę do prążkowego widma rtęci, żarnik też ją wprowadza tylko w zależności od mocy żarnika i dobranego do niego jarznika może wprowadzać część światła czerwonego które jest pożądane w lampie rtęciowej, lub tak jak jest to w polskich starych mixach wprowadza dużo podczerwieni która to nie wzbogaca widma światła widzialnego, przez co lampa się bardzo mocno grzeje ma małą sprawność i jest zielona jak zwykła rtęć. Dobór jarznika do żarnika to jest bardzo ciężka wbrew pozorom sprawa. Ale ogólnie mix wygląda lepiej jak LRF bo ma więcej czerwieni z żarnika i też a luminoforu.
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Lampy rtęciowo-żarowe

Postprzez Lampka » 27 kwietnia 2012, 12:13

W mixach stosuje się jarzniki dwukrotnie mniejszej mocy, niż sama lampa. Czyli np. w mixach 100w jest jarznik z LRF 50w, w 160w jest jarznik 80w itd. Tylko w mixach 450w mimo jarznika 250w moc lampy jest nieco mniejsza (może dlatego nie widać go, gdy lampa jest rozgrzana). Żarniki natomiast mają moc mniej więcej samej lampy, czyli dwukrotnie większą od mocy jarznika.
Na zmianę jakości światła wpływa też zużycie samego jarznika. Zmienia się bowiem trochę barwa i jasność, zwłaszcza gdy ścianki jarznika są całe pokryte ciemnym wolframem z elektrod. Mam jednego Philipsa ML-500w, który po włączeniu świeci ładnie na żarówkowo, a po kilku minutach, gdy obciążenie żarnika spada, to i jasność całej lampy znacznie słabnie, a światło żarnika zostaje nadal dominujące.
Przy zużyciu mixów, często przerywa się żarnik, bo mimo mniejszego obciążenia jego trwałość, zwłaszcza w tych współczesnych nie jest zbyt dobra. Jednak jarzniki w tych lampach też równie często się zużywają - mam w domu kilka mixów, które świecą na fioletowo oraz migają, albo nie świecą wcale i można je wzbudzić jedynie zapłonnikiem w oprawie rtęciowej ;) Współczesne mixy Spectrum, albo Natrium, robione z resztą w Chinach, konstrukcyjnie mają jedną elektrodę zapłonową podłączoną bezpośrednio przez rezystor do sieci, więc jak przepali się żarnik, to tli się ona dalej blado na fioletowo ;)
Co ciekawe, takiego mixa można określić, jako "rtęciówkę kompaktową", ma całość układu przy sobie i można ją podłączyć wprost do sieci, jak świetlówki kompaktowe ;)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Lampy rtęciowo-żarowe

Postprzez lumix26 » 6 października 2012, 18:52

Znalazłem jakiej mocy występowały bądź występują moce MIX-ów - nie wiedziałem ze taki szeroki zakres mocy był tych mix-ów
http://www.eyelighting.co.uk/public/images/pdf/MainProducts/p52.pdf
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9282
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wysokoprężne lampy wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron