Uszkodzone świetlówki, żarówki, rtęciówki i sodówki

A więc wszystko to, co nie specjalnie pasuje powyżej

Re: Uszkodzone świetlówki, żarówki, rtęciówki i sodówki

Postprzez Lampka » 2 stycznia 2021, 01:36

Fakt, że Briluxy też robiły takie akcje, ja kiedyś miałem w domu kompakty Simel (wersja Briluxów robiona dla Tesco) i też kilka razy wywaliło z hukiem bezpiecznik, chociaż zdarzało się, czasem, że wbudowany bezpiecznik załatwiał sprawę :P Generalnie większość bazarexów potrafi reagować podobnie - spotkałem się z kompaktem Neostar (podobne dziadostwo, sprowadzane do Tesco po Simelach), gdzie elektronika paliła się żywym ogniem (obudowa nadtopiona i w jednym miejscu zwęglona). Może mam gdzieś jego zdjęcia to wrzucę przy okazji.
Najgorzej jak elektrolit wyschnie i dostanie zwarcia w kompakcie, wtedy potrafi nawet krążek z rurką odlecieć od reszty obudowy pod wpływem wystrzału.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Uszkodzone świetlówki, żarówki, rtęciówki i sodówki

Postprzez Wojtek26162 » 25 stycznia 2021, 09:00

Uszkodzone niskoprężne lampy sodowe Osram SOX-E 131W - rozszczelnione jarzniki:

Obrazek

Obrazek

Sztuka pierwsza, jedyne co się dzieje to poświata w okolicy trzonka, dzieje się to bez względu czy lampa dostaje impuls z TUZa czy nie (choć z TUZem ta poświata trochę jaśniej świeci):

Obrazek

Obrazek

Druga sztuka, tutaj oprócz okolic gwintu świeci się też rurka, ale słabo i aparat ledwo co jest to w stanie uchwycić. Tutaj bez TUZa nie zachodzą żadne reakcje:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dość unikatowa żarówka choinkowa szyszka. Zdobyta dawno temu, leżała nieodpalana ani raz, niestety jak mnie naszła chęć jej sprawdzenia to okazała się zapowietrzona, środek się zadymił, żarnik przepalił i tyle z zabawy :evil:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I jeszcze jeden przypadek, tym razem wejście po ciemku do pomieszczenia i chęć włączenia światła stała się głośnym hukiem i widocznymi w ciemności latającymi iskrami, a także wybiciem bezpiecznika. W roli głównej chińska żarówka 40W:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Lubię klasyczne oprawy do lamp sodowych.
Avatar użytkownika
Wojtek26162
 
Posty: 1275
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 listopada 2018, 21:59
Lokalizacja: Powiat Nowosądecki

Re: Uszkodzone świetlówki, żarówki, rtęciówki i sodówki

Postprzez Lampka » 26 stycznia 2021, 09:37

Te soxy fajne są, ja bym je zostawił w kolekcji do zabawy :) niestety rozszczelnianie się rury wyładowczej to była w nich praktycznie norma przy zużyciu. Jak kiedyś za dziecka byłem w Wielkiej Brytanii kilka razy, to widywałem na ulicach soxy zużyte w ten sposób właśnie - albo tliły się lekko całe, albo tylko w okolicach elektrod. Wtedy jeszcze nie miałem styczności bezpośredniej z soxami i myslalem, że to takie żółte świetlówki, gdzie po zużyciu świecą w nich po prostu elektrody, jak na zwartym starterze lub po przepaleniu żarnika :P
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Uszkodzone świetlówki, żarówki, rtęciówki i sodówki

Postprzez OUKS340 » 27 stycznia 2021, 01:18

Tylko nie mów, że kupiłeś te SOXy z pewnego portalu aukcyjnego i trafiłeś na nieuczciwego sprzedawcę :(
OUKS340
 
Posty: 1925
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: Uszkodzone świetlówki, żarówki, rtęciówki i sodówki

Postprzez Wojtek26162 » 1 lutego 2021, 11:47

Żarówka Soleo 40W - przepaliła się robiąc wyładowanie wewnątrz bańki i stopiło jeden z drutów doprowadzających:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Lubię klasyczne oprawy do lamp sodowych.
Avatar użytkownika
Wojtek26162
 
Posty: 1275
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 listopada 2018, 21:59
Lokalizacja: Powiat Nowosądecki

Re: Uszkodzone świetlówki, żarówki, rtęciówki i sodówki

Postprzez Michal » 1 lutego 2021, 12:23

Soxa nie odpalisz ze zwykłego TUZa, możesz go jedynie zniszczyć.
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Uszkodzone świetlówki, żarówki, rtęciówki i sodówki

Postprzez Farel03 » 1 lutego 2021, 12:26

Nie zgodzę się w tym. 35W i 55W udało mi się odpalić z 3 przewodowego TUZa. Stawiam, że mniejsze moce w takim razie też będzie się tak dało
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Uszkodzone świetlówki, żarówki, rtęciówki i sodówki

Postprzez Wojtek26162 » 1 lutego 2021, 12:52

Michal napisał(a):Soxa nie odpalisz ze zwykłego TUZa, możesz go jedynie zniszczyć.

Wiem o tym, jednak te 131W były od początku uszkodzone tak więc nawet na dedykowanym osprzęcie by nie odpaliły. Ale to się tyczy chyba tylko SOXów większej mocy, mam sprawne lampy 26W i 55W i odpalam je właśnie z użyciem dławików świetlówkowych i zwykłego TUZ, działają bez problemu, w przypadku tych 55W impuls z TUZ musi być dostarczany aż do momentu rozgrzania się gdyż wcześniejsze odłączenie TUZ spowoduje wygaszenie lampy, 26W potrzebuje tylko do samego zapłonu a później już rozgrzewa się bez niego.
Lubię klasyczne oprawy do lamp sodowych.
Avatar użytkownika
Wojtek26162
 
Posty: 1275
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 listopada 2018, 21:59
Lokalizacja: Powiat Nowosądecki

Re: Uszkodzone świetlówki, żarówki, rtęciówki i sodówki

Postprzez litak1 » 1 lutego 2021, 21:18

Michal napisał(a):Soxa nie odpalisz ze zwykłego TUZa, możesz go jedynie zniszczyć.

Hmm a dlaczego?
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Uszkodzone świetlówki, żarówki, rtęciówki i sodówki

Postprzez Elektroservice » 2 lutego 2021, 00:37

Mnie się udało normalnie odpalić SOXa o mocy 90coś W (nie pamietam dokładnie i nie mam tej lampy pod ręką w tej chwili) na stateczniku od sody zbliżonej mocy i zwykłym 3 przewozowym zapłonniku :)
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Inne rodzaje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości