Uszkodzone świetlówki, żarówki, rtęciówki i sodówki

A więc wszystko to, co nie specjalnie pasuje powyżej

Re: Uszkodzone świetlówki, żarówki, rtęciówki i sodówki

Postprzez Whites86 » 1 grudnia 2008, 15:43

mnie tylko ciekawi co jest tego powodem ??
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Uszkodzone świetlówki, żarówki, rtęciówki i sodówki

Postprzez andrzejlisek » 4 grudnia 2008, 20:14

Mnie też ciekawi ta sprawa.

Przypominam sobie, że jak się widziało świetlówkę świecącą do połowy, to ta ciemna strona świeciła się na fioletowo.

Zdarzały się tramwaje, w których dużo świetlówek jest tak uszkodzonych. Raz zdarzyło się widzieć taki, że w jednym wagonie wszystkie świetlówki świeciły się do połowy. Co ciekawe, we wszystkich lampach ta świeca strona była skierowana w tą samą stronę, do motorniczego.

Czy jest to możliwe, że przetwornice stosowane w tramwajach zasilają świetlówki prądem stałym (lub impulsami o tej samej polaryzacji) i po pewnym czasie coś się psuje, bo świetlówki nie przewidziano do takiego zasilania?
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Uszkodzone świetlówki, żarówki, rtęciówki i sodówki

Postprzez mateusz » 10 grudnia 2008, 19:57

Wyjątkowo uciążliwe zjawisko w oprawie chyba BN. Pamiętam - w poprzedniej szkole często przez migającą świetlówkę trzeba było siedzieć po ciemku na lekcji, bo często temu towarzyszą też efekty dzwiękowe :D
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5005
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Uszkodzone świetlówki, żarówki, rtęciówki i sodówki

Postprzez CDM » 10 grudnia 2008, 22:39

Nie znam wytłumaczenia tego zjawiska, choć spotkałem się z nim nieraz, przeważnie dotyczyło to jednak świetlówki "pulsującej", w końcu jej życia. Co do ostatniej fotki, to rura uszkodziła się prawdopodobnie przez długotrwały stan zwarcia w statrerze, ja też miałem kilka takich przypadków,że po odłączeniu zablokowanego zapłonnika, następowało takie właśnie świecenie.
Mam jeszcze pytanie do forumowiczów związane z tym tematem..Powiedzcie mi jak wytłumaczyć następujące zjawisko: Jest ciąg świetlówek w oprawach BN, rury tworzą pionową listwę świetlną. Najniższa z opraw to OKJ, świetlówka jest więc w kloszu. Dlaczego ta rura w kloszu przez bardzo długi czas nie może dojść do pełnej jasności, podczas, gdy inne, gołe świetlówki już po krótkim czasie osiągają pełny strumień światła?? Uszkodzenie rury odpada, bo takich listew jest 4 i w każdej dolna rura zachowuje się podobnie
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Uszkodzone świetlówki, żarówki, rtęciówki i sodówki

Postprzez KaszeL » 10 grudnia 2008, 23:55

No to wytłumaczenie pozostaje jedno. Lampa ma problem z ogrzaniem powietrza pod kloszem, przez co nie osiąga właściwej temperatury i świeci ciemniej.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8651
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Uszkodzone świetlówki, żarówki, rtęciówki i sodówki

Postprzez Piotr1245 » 23 grudnia 2009, 00:36

Witajcie Szanowni Forumowicze! Żałuję że dopiero teraz dowiedziałem się o tym forum lecz jak to mawiają lepiej późno niż wcale.W kilku słowach nakreślę coś o sobie,obecnie mam 26 lat jestem elektrykiem od 7 lat zajmującym się oświetleniem i wszystkim co jest z nim związane,działam w Łodzi i okolicach.Od dzieciństwa jestem pasjonatem oświetlenia,źródeł światła, a szczególnie świetlówek wszelakiego rodzaju tych ostatnich udało mi się zebrać nawet ciekawą kolekcję którą jak się uda powoli będe prezentował na ramach tego forum.Przedewszystkim pragnę podziękować koledze forumowiczowi Filipowi piszącemu jako Xboxc to właśnie On zaprosił mnie do forum.A wracając do tematu o uszkodzonych i zużytych świetlówkach to zostałem ostatnio poproszony przez jedną z firm o zajęcie się ciekawym znaleziskiem w postaci hałdy świetlówek znajdujących się w zapomnianych pomieszczeniach piwnicznych jednego z zakładów niegdyś włókienniczych.Obecnie po znalezisku zostało puste pomieszczenie i kilka zachowanych w mojej kolekcji jeszcze sprawnych swietlówek z czasów PRLu niestety cała reszta okazała się zużyta {każdą przeglądałem osobno}.Cała reszta czyli dokładnie 1938 sztuk bezpiecznie przetransportowałem do firmy zajmującej się przetwórstwem.Poniżej zamieszcze kilka fotek z dokumentacji w/w zakładu{wtedy jeszcze nie wiedziałem o istnieniu forum więc nie fociłem specjalnie stąd harakter fotek czysto poglądowy}.
Tungsram made in Hungary.
Piotr1245
 
Posty: 67
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 22 grudnia 2009, 23:53

Re: Uszkodzone świetlówki, żarówki, rtęciówki i sodówki

Postprzez KaszeL » 23 grudnia 2009, 05:42

Witamy na forum i czekamy na fotki :) Ja szczególnie, ponieważ świetlówki to moje ulubione źródła światła :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8651
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Uszkodzone świetlówki, żarówki, rtęciówki i sodówki

Postprzez Utilizer » 23 grudnia 2009, 11:39

Ja tam sam bym nie wszedł do takich miejsc. Jak byłem mały pamiętam bałem się wejść do piwnicy warsztatu samochodowego który miałem obok nosa. Było tam trochę żarówek i świetlówek - pamiętam tą pomarańczową barwę starych POLAMP i głośne buczenie dławika :mrgreen:
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6573
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Uszkodzone świetlówki, żarówki, rtęciówki i sodówki

Postprzez Whites86 » 23 grudnia 2009, 12:49

Piotr1245 napisał(a):Witajcie Szanowni Forumowicze! Żałuję że dopiero teraz dowiedziałem się o tym forum lecz jak to mawiają lepiej późno niż wcale.W kilku słowach nakreślę coś o sobie,obecnie mam 26 lat jestem elektrykiem od 7 lat zajmującym się oświetleniem i wszystkim co jest z nim związane,działam w Łodzi i okolicach.Od dzieciństwa jestem pasjonatem oświetlenia,źródeł światła, a szczególnie świetlówek wszelakiego rodzaju tych ostatnich udało mi się zebrać nawet ciekawą kolekcję którą jak się uda powoli będe prezentował na ramach tego forum.Przedewszystkim pragnę podziękować koledze forumowiczowi Filipowi piszącemu jako Xboxc to właśnie On zaprosił mnie do forum.A wracając do tematu o uszkodzonych i zużytych świetlówkach to zostałem ostatnio poproszony przez jedną z firm o zajęcie się ciekawym znaleziskiem w postaci hałdy świetlówek znajdujących się w zapomnianych pomieszczeniach piwnicznych jednego z zakładów niegdyś włókienniczych.Obecnie po znalezisku zostało puste pomieszczenie i kilka zachowanych w mojej kolekcji jeszcze sprawnych swietlówek z czasów PRLu niestety cała reszta okazała się zużyta {każdą przeglądałem osobno}.Cała reszta czyli dokładnie 1938 sztuk bezpiecznie przetransportowałem do firmy zajmującej się przetwórstwem.Poniżej zamieszcze kilka fotek z dokumentacji w/w zakładu{wtedy jeszcze nie wiedziałem o istnieniu forum więc nie fociłem specjalnie stąd harakter fotek czysto poglądowy}.

Witamy serdecznie na forum :) i z niecierpliwoscią czekamy na zdjęcia tych świetlowek :)
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Uszkodzone świetlówki, żarówki, rtęciówki i sodówki

Postprzez slaweklampy » 24 grudnia 2009, 12:59

Żarówka w kinkiecie przepaliła się w ten sposób, że odpadł wewnętrzny spłaszcz.

Obrazek
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Inne rodzaje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron