ksenony

A więc wszystko to, co nie specjalnie pasuje powyżej

Re: ksenony

Postprzez bartek380V » 3 maja 2011, 06:56

Tak. :o
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: ksenony

Postprzez Volt » 8 marca 2013, 16:37

Hej koledzy. Chciałem się was zapytać o pozycję pracy takiej lampy ksenonowej samochodowej. Jej normalna pozycja pracy to pozioma a czy można używać jej w pozycji pionowej? Ktoś napisał, że ksenony mają Ra około 60. Widziałem rozkład widmowy takiej lampy i wcale nie jest on taki zły.

Zainstalowałem niedawno lampę ksenonową (samochodowy HID) 6000K w kuchni. Jakość tego światła bardziej mi odpowiada od świetlówki. Zdecydowałem się na ksenon zamiast MH z tego względu, że ksenon można włączyć praktycznie zawsze , nawet jak jest jeszcze gorący i do tego o wiele szybciej się rozgrzewa. Lampę mam umieszczoną na szafce więc nie razi w oczy. Oświetlony jest sufit i górne ściany więc cała kuchnia jest ładnie oświetlona przez światło odbite nie dając cienia. Niedługo przetestuję ksenon o temperaturze barwowej 12000K.
gg 692361
Avatar użytkownika
Volt
 
Posty: 62
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 czerwca 2012, 23:12

Re: ksenony

Postprzez litak1 » 8 marca 2013, 22:15

Moim zdaniem przy tak krótkim łuku można używać w pozycji pionowej z powodzeniem, gdyż nie wystąpi tutaj typowe rozwarstwienie par halogenkowych, ani też przegrzewanie górnej elektrody (duży spłaszcz w stosunku do jarznika). Zastanawia mnie tylko czy lubisz tak zimne światło 12000K ono nie jest zbyt przyjemne dla oka
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: ksenony

Postprzez KaszeL » 8 marca 2013, 22:32

12000K będzie po prostu niebieskie. A przynajmniej powinno :) Inny problem z ksenonkami, to niestety ogromne ilości UV jakie ta lampa generuje :\
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: ksenony

Postprzez litak1 » 8 marca 2013, 22:36

KaszeL napisał(a):12000K będzie po prostu niebieskie. A przynajmniej powinno :) Inny problem z ksenonkami, to niestety ogromne ilości UV jakie ta lampa generuje :\

Ksenony mają filtr UV w innym przypadku żywotność klosza PC lub odbłyśnika byłaby na poziomie kilku godzin ;)
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: ksenony

Postprzez KaszeL » 8 marca 2013, 22:52

Gdyby miały, to by nie wypalały nie przystosowanych kloszy ;)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: ksenony

Postprzez amisiek » 9 marca 2013, 00:36

Nawet jeśli mają, to beznadziejny. Dlatego Hella przy reflektorach dla Mitsubishi i Toyoty wyraźnie ostrzegała, że należy wymienić wszystkie elementy z wykazu przy montażu zestawu. Nawet plastikowe dystansówki szlag trafiał, też to przerabiałem, wymieniłem odbłyśniki (klosz szklany zostawał ten sam) ale dystansów mi się nie chciało wymieniać, zostawiłem te, co były. Nie pamiętam juz jak prędko, ale jeszcze tego samego roku musiałem wymienić oryginalny plastik na ten od Helli.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: ksenony

Postprzez bartek380V » 9 marca 2013, 09:52

Taka prawda.
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: ksenony

Postprzez Volt » 9 marca 2013, 15:18

Wiecie co się okazało? Ksenon w pozycji pionowej (stojącej) często nieregularnie miga. Poza tym zauważyłem, że jarznik jest ciemny, tak jakby okopcony. Gdy odwróciłem lampę do poziomu już nie migocze a szkło jarznika jest już przejrzyste. Z tego wynika, że jednak należy używać jej poziomo.

A co do temperatury barwowej to najlepsza była by jednak 5000K (jak do kuchni). W porównaniu ze światłem dziennym te 6000K jest troszeczkę za zimne. A 12000K chce tylko przetestować i zobaczyć jakie ono w ogóle jest. Nigdy z takim bardzo zimnym światłem nie miałem do czynienia.
gg 692361
Avatar użytkownika
Volt
 
Posty: 62
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 czerwca 2012, 23:12

Re: ksenony

Postprzez amisiek » 9 marca 2013, 16:57

Szkoda oczu na samochodowego HIDa do kuchni. Słabe Ra, duża jaskrawość źródła, do tego konieczna ochrona przed UV. Naprawdę szkoda oczu.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Inne rodzaje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości