Niskoprężne lampy sodowe czyli SOXy

A więc wszystko to, co nie specjalnie pasuje powyżej

Re: Niskoprężne lampy sodowe czyli SOXy

Postprzez Elda » 20 września 2015, 17:03

Po 3-miesięcznym pobycie w Wielkiej Brytanii zakochałem się w SOX'ach, oprawy przypominają świetlówki, a samo światło mimo, że nie należy do szczególnie przyjemnych tworzy niesamowity klimat - mało tego, tam w SOXach jest prawie wszystko(w Anglii, w Szkocji dominują nowe LEDy Philipsa).
Dodatkowo przy tym świetle bardzo dobrze się jeździ co przeżyłem dwukrotnie w Belgii, jadąc bardzo równomiernie oświetloną autostradą gdzie SOXy oświetlały mi drogę bez przerwy przez 21km!
Niestety to już nie ta Belgia co kiedyś, teraz 2/3 oświetlenia jest wyłączone, widać tylko wygaszone wielkie betonowe słupy.
Avatar użytkownika
Elda
 
Posty: 260
Zdjęcia: 6
Dołączył(a): 17 stycznia 2009, 00:24
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Niskoprężne lampy sodowe czyli SOXy

Postprzez Whites86 » 20 września 2015, 18:27

heh miałem okazje jechać przez pare ulic oświetlonymi soxami i dla mnie to byłą jakaś tragedia, jak wjeżdzalem w ulice oświetloną normalną soda to miałem wrażenie że to ciepłe MH
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Niskoprężne lampy sodowe czyli SOXy

Postprzez Lampka » 20 września 2015, 20:21

Dla mnie soxy też mają swój klimat mimo ich barwy. Pierwszy raz widziałem je gdy w Anglii byłem w 2004 roku, myślałem najpierw że to takie żółte świetlówki. Obserwowałem jak działały i jak rozświecały się od różowego koloru. Miejscami nawet najmniejsze uliczki były nimi oświetlone, chyba we wszystkich możliwych mocach.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Niskoprężne lampy sodowe czyli SOXy

Postprzez qba » 20 września 2015, 21:12

Na zachodzie ludzie mają sentyment do SOXów taki jak my do rtęciówek. Rzeczywiście w Belgii są niemal same soxy i trochę szkoda, że na autostradach są wyłączane, chociaż widziałem, że t stare, betonowe słupy są w niektórych miejscach wymienione na ocynkowane. ja też mam sentyment do tych opraw, bo kształtem przypominają oprawy na świetlówki i tak też swego czasu myślałem. Po raz pierwszy zobaczyłem je we Wrześni w 1996r. Byłem zaskoczony, co oprawy świetlówkowe robią na całkiem nowych, ocynkowanych słupach, gdyż nie miałem wtedy przyjemności widzieć ich nocą. Rok później ujrzałem kwiat za Piłą. Również w dzień i również byłem zaskoczony obecnością takich opraw na nim, a dopiero 4 lata później zobaczyłem jak on świeci na zgniło żółty kolor i całkiem dobrze oświetla.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Niskoprężne lampy sodowe czyli SOXy

Postprzez Elda » 20 września 2015, 22:07

Będąc w UK widziałem także, oprawę niemalże identyczną jak SGS203 tylko z SOXem, podobnie 204.
Avatar użytkownika
Elda
 
Posty: 260
Zdjęcia: 6
Dołączył(a): 17 stycznia 2009, 00:24
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Niskoprężne lampy sodowe czyli SOXy

Postprzez trojmiejski » 20 września 2015, 22:48

203 na SOXy ma oznaczenie XGS203.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Niskoprężne lampy sodowe czyli SOXy

Postprzez amisiek » 24 lutego 2017, 20:20

Oto jedna z najstarszych takich lamp w naszych kolekcjach - przedwojenna, jeszcze na trzonku E40
Obrazek
Obrazek
start
Obrazek

Bardzo skomplikowana konstrukcja lampy:
Obrazek
Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek




Obie konstrukcje dzieli STO LAT
Obrazek


Pełna moc
Obrazek

Tu nie ma żadnych barw. Są tylko szaropomarańczowe kontury i plamy. Reszta - czarna:
Obrazek

A naprawdę barwy są takie:
Obrazek

Pragnę przypomnieć, że całkiem niedawno pożegnaliśmy lampy sodowe niskociśnieniowe z oświetlenia ulicy Pułkowej w Warszawie. Nadal pojedyncze sztuki można spotkać w Poznaniu. Obecnie lampy SOX w oświetleniu ulicznym są najrzadszym w ogóle źródłem światła. O wiele rzadszym od lamp rtęciowych.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Niskoprężne lampy sodowe czyli SOXy

Postprzez OUSF » 24 lutego 2017, 20:27

A kiedy ona została zrobiona?
OUSF
 

Re: Niskoprężne lampy sodowe czyli SOXy

Postprzez Michal » 24 lutego 2017, 21:21

Mam nadzieje ,że nadal jest i będzie w kolekcji u jednego z użytkowników naszego forum ;)
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Niskoprężne lampy sodowe czyli SOXy

Postprzez amisiek » 24 lutego 2017, 21:23

Jest i nadal będzie. My ją tylko zaświeciliśmy do zdjęcia. Monochromatyczne światło robi swoiste wrażenie.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Inne rodzaje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości