Poszukiwania światłem UV

A więc wszystko to, co nie specjalnie pasuje powyżej

Poszukiwania światłem UV

Postprzez strike241 » 3 lutego 2018, 20:25

Mając do dyspozycji źródło światła które emituje UV możemy w domu zrobic poszukiwania. Chodzi o wyroby ze szkła które zawiera ......... :D . Kto zna odpowiedź niech pisze. Owe szkło wystawione na ekspozycje UV świeci pieknym zielonym kolorem, jak fluoroscencyjne. Takie wyroby były produkowane w latach 50 i 60. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy co ma w domu, zaznaczam ze to szkło nie jest szkodliwe. Podejrzewam że Whites86 zna na bank odpowiedź :mrgreen:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Życze udanych poszukiwań :geek: :geek:
Pozdrawiam Dominik
Avatar użytkownika
strike241
 
Posty: 432
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 kwietnia 2014, 13:05
Lokalizacja: Wrocław

Re: Poszukiwania światłem UV

Postprzez matit1 » 3 lutego 2018, 20:36

Trochę radioaktywne :)
Avatar użytkownika
matit1
 
Posty: 3128
Zdjęcia: 1394
Dołączył(a): 13 października 2008, 16:08
Lokalizacja: Białystok

Re: Poszukiwania światłem UV

Postprzez strike241 » 3 lutego 2018, 20:40

Ale jak ktoś lubi antyki i światło, to mozna zrobic gablotke podswietlana taką świetlówka. Efekt piękny :D
Radioaktywnosc minimalna :)
Pozdrawiam Dominik
Avatar użytkownika
strike241
 
Posty: 432
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 kwietnia 2014, 13:05
Lokalizacja: Wrocław

Re: Poszukiwania światłem UV

Postprzez matit1 » 3 lutego 2018, 21:02

Litak ma takie kieliszki. Faktycznie, świecą ciekawie

litak1 napisał(a):Obrazek



litak1 napisał(a):
Whites86 napisał(a):mogles pokazac roznice miedzy ledami z tym kloszem i bez odpalone obok siebie ;)

czy ja dobrze widze ? masz kieliszki ze szkła uranowego ?


lukaszlbn napisał(a):Wszystko na to wskazuje :) świecą zieloną poświatą w resztkach UV z lamp... fajna sprawa.


Dobrze koledzy zauważyliście ;)
Tak to są kieliszki uranowe co ciekawe trzy z lewej to produkcja powojenna (lata około 50-te) najprawdopodobniej ze zubożonego uranu, gdyż rtgradiometr pokazuje nieznacznie tylko więcej od tła i fluoryzują lekko ciemniejszym światłem zielonym. Kolejne pięć (w środku) na radiometrze około 1,5 uSv wyraźne wskazanie. Następne trzy po prawej wykonane ze szkła uranowo-ołowiowego (kryształ uranowy) Wskazanie 2 uSv .

Świecenie zieloną poświatą nie pochodzi z ultrafioletu wytworzonego w lampach MH, gdyż są one tak mocno wyfiltrowane, że kieliszki w ogóle przy nich nie fluoryzują. Na meblach mam zamontowaną taśmę led 6500K, a przy samych kieliszkach dodatkowo dwa paski (z przodu i z tyłu) taśmę led UV. Światło to jest bardzo słabo widoczne, ale powoduje bardzo dużą fluoryzację kieliszków, dlatego kto mnie odwiedza zastanawia się czemu to tak świeci na zielono, jeszcze jak usłyszą o uranie to już pić z nich nie chcą :P. Mam zamiar przenieść je do ciemnej witryny w której będzie podświetlenie tylko UV to dopiero będzie czad ;)
Avatar użytkownika
matit1
 
Posty: 3128
Zdjęcia: 1394
Dołączył(a): 13 października 2008, 16:08
Lokalizacja: Białystok

Poszukiwania światłem UV

Postprzez Farel03 » 3 lutego 2018, 21:03

Szkło uranowe ? Fakt. Powinno fajnie świecić :)
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Poszukiwania światłem UV

Postprzez strike241 » 3 lutego 2018, 21:12

Dokładnie :) szkło uranowe. Ludzie maja w domu a nieraz nie wiedza. Moje jest z lat 50 i ma z 3% tlenku uranu lub uranianu sodowego. Lepsze sa roczniki grubo przedwojenne i starsze. Moga zawierać nawet 25% tkenku uranu :mrgreen:

Ktoś kto np odwiedza dziadków może wziąść latarke UV i poszukać. To szkło ma odcień glebokiej zieleni rzadko łagodny bordowy :)
Pozdrawiam Dominik
Avatar użytkownika
strike241
 
Posty: 432
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 kwietnia 2014, 13:05
Lokalizacja: Wrocław


Powrót do Inne rodzaje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości