[Grecja] - co świeci na ulicach

Dyskusje na temat oświetlenia zewnętrznego występującego na terenie innych państw i kontynentów.

Re: [Grecja] - co świeci na ulicach

Postprzez Utilizer » 9 czerwca 2013, 11:22

Parę fotek mojego kumpla 8-)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A tak wracając do zdjęć matita... czy to nie przypadkiem nieznana oprawa z Nałęczowa :?:

matit1 napisał(a):Obrazek
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6573
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: [Grecja] - co świeci na ulicach

Postprzez lumix26 » 9 czerwca 2013, 12:12

Widać że nie tylko u nas kretynizm z ze źródełkiem panuje ;)
Coś ta stacja blisko budynku stoi czy to złudzenie jest

Utilizer napisał(a):
A tak wracając do zdjęć matita... czy to nie przypadkiem nieznana oprawa z Nałęczowa :?:

Wygląda na to że jest ta sama
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9281
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [Grecja] - co świeci na ulicach

Postprzez JeD » 9 czerwca 2013, 12:26

lumix26 napisał(a):Widać że nie tylko u nas kretynizm z ze źródełkiem panuje ;)
Coś ta stacja blisko budynku stoi czy to złudzenie jest

Utilizer napisał(a):
A tak wracając do zdjęć matita... czy to nie przypadkiem nieznana oprawa z Nałęczowa :?:

Wygląda na to że jest ta sama


W Grecji jest napięcie 220V, oprawa w Nałęczowie też jest na 220V. ;)
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: [Grecja] - co świeci na ulicach

Postprzez Lampka » 26 listopada 2013, 15:47

Jak byłem w Grecji w 2007 roku, na wakacjach, to w bardzo wielu miejscach na ulicach i nie tylko, wkręcone były SLki do opraw. Bardzo wiele widywałem właśnie takich OB-podobnych opraw, dokładnie identycznie jak na zdjęciach wklejanych na wcześniejszej stronie, z powkręcanymi w nie albo współczesnymi elektronicznymi modelami SL, produkowanymi przez Philipsa, albo SLkami o średnicy takiej, jak magnetyczne SL (64 mm średnicy), zarówno w wersji elektronicznej (z rurkami 3U pod kloszem), jak i w wersji magnetycznej. Miejscami, w tych OB-podobnych oprawach, widziałem wkręcone także MIXy, albo zwykłe żarówki.
W miasteczku, gdzie byłem wówczas na wakacjach (Leptokaria), na głównym placu, w części opraw (takich stylizowanych parkowych) wkręcone były SL Prismatic, z dławikiem (z których gdzieś 90% już nie świeciła), podobne były na przystanku dworca kolejowego, natomiast na drugiej części placu, w takich samych oprawach, znajdowały się LRF (pamiętam, jak zdziwiłem się wtedy, że jedna rtęciówka z gołym jarznikiem i rozbitym kloszem, nadal świeciła). Na głównej ulicy natomiast, w chyba takich samych oprawach, znajdowały się współczesne kompakty 4U, chyba 30w lub 40w, w chłodnobiałej barwie :)
Tam, to przydałoby się mieć znajomości w energetyce... Tyle fajnych kompaktów bym odzyskał :)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Grecja] - co świeci na ulicach

Postprzez slaweklampy » 26 listopada 2013, 15:55

Witam

W tym kraju przez długi czas nie zwracano uwagi na zużycie energii do oświetlania miejsc innych niż oświetlenie uliczne. Żarówki były tanie. Ciekawostką jest duża ilość drewnianych słupów.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: [Grecja] - co świeci na ulicach

Postprzez Lampka » 26 listopada 2013, 15:59

Zdaje się, że na kompakty zaczęli się tam przerzucać dopiero w latach 90-tych, chyba, że ktoś, kto zwrócił na to uwagę wcześniej, się wypowie ;) Te OB-podobne oprawy, są tam bardzo popularne, zwłaszcza na wsiach. Szkoda, że Google jeszcze tam ze swoim SV nie doszły :roll:
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Grecja] - co świeci na ulicach

Postprzez Mercurylamp » 21 listopada 2014, 21:15

Hej :)

Wyszperałam zdjęcia z wakacji w Grecji na wyspie Tassos, z 2011 roku.

Miasteczko Potos:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tutaj już w Astris, gdzie byłam zakwaterowana:

Obrazek

Obrazek

Tutaj jakaś staroświecka żarowa oprawa, o ile sobie przypominam, to była tam wkręcona pryzmatyczna SL-ka.(sorki za kiepskiej jakości zdjęcie)

Obrazek

Mleczne kule :?

Obrazek

Tutaj mleczna kula wstydliwie się chowa za liśćmi figowca...

Obrazek

Soda vs. rtęć.

Obrazek
In Decay
Avatar użytkownika
Mercurylamp
 
Posty: 194
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 13 kwietnia 2014, 21:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Grecja] - co świeci na ulicach

Postprzez Lampka » 22 listopada 2014, 15:39

Południe Grecji, jak i innych krajów będących od dawna w UE, to wręcz stolica lamp SL, które głównie w wersji pryzmatycznej były tam nadzwyczaj powszechne, oświetlając kempingi, sklepy, bazary, a także place, skwery, aż po lokalne drogi. Z tych SL w oprawach podobnych do naszych OB, które powszechnie nadal występują na lokalnych ulicach w Grecji, większość to już współczesne, elektroniczne modele, gdyż - jak odnoszę wrażenie - zastępowanie przez SL mixów i żarówek, będących tam wcześniej, to stosunkowo nowa inicjatywa. Gdy byłem tam w 2007 roku, już w wielu miejscach świeciły współczesne Philipsy SL-E, a w kilku miejscach widziałem jakieś szersze SL (z wyglądu jak te magnetyczne), ale chyba chińskie, z rurką 3U pod kloszem. Miejscami na uliczkach nadal działały MIXy i żarówki ;)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Grecja] - co świeci na ulicach

Postprzez Wojtek26162 » 10 sierpnia 2021, 10:12

Odświeżę wątek o tym państwie po kilku latach, ostatnio miałem okazję wybrać się tam i z mojej obserwacji wynika, że zdecydowana większość oświetlenia jest na oprawach klasycznych, praktycznie wszędzie można zobaczyć normalnie działające oprawy rtęciowe i żarowe, jest tego od groma w tutejszym oświetleniu ulicznym, oczywiście nowe oprawy sodowe oraz oprawy LED również występują, ale nie są tak liczne. W mojej okolicy dobre 80% stanowiły właśnie klasyki, zatem postanowiłem co nieco uwiecznić, na dobry początek zacznę od opraw żarowych, potem będą rtęciowe klasyki, oprawy sodowe i LED. Z góry przepraszam za tak dużą ilość zdjęć na ten post, ale myślę, że to jest warte obejrzenia :) W oprawach żarowych już nie widziałem ani jednego mixa czy żarówki, zdecydowanie najwięcej jest domowych LEDów o przeważającej barwie 6500K, zdarzały się czasem pojedyncze 3000K, gdzieniegdzie były jeszcze świetlówki kompaktowe, w tym również klasyczne SL, ale zdjęć tego niestety nie zrobiłem. Ze słupów linii napowietrznej zdecydowanie przeważają drewniaki, czasami są jeszcze jakieś słupy podobne do EPV, linie napowietrzne w większości zmodernizowane na izolowane. Miłego oglądania :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I ogarniętych na szybko siedem fotek w akcji, ogółem te oprawy szału nie robią, ale z racji, że wiszą nisko to coś tam świecą, wystarczająco by się nie potknąć:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Lubię klasyczne oprawy do lamp sodowych.
Avatar użytkownika
Wojtek26162
 
Posty: 1272
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 listopada 2018, 21:59
Lokalizacja: Powiat Nowosądecki

Re: [Grecja] - co świeci na ulicach

Postprzez Lampka » 10 sierpnia 2021, 16:47

Fotki fajne, chociaż szkoda że nie uchwyciłeś na nich najciekawszych lampek jakie można tam spotkać, czyli właśnie SL :( Jak byłem w Grecji w 2007r to jeszcze w większości miejscowości w tych oprawach świeciły MIXy, a tam gdzie miejscowość przeszła modernizację oświetlenia, do tych samych opraw wkręcone były SLki, głównie już te elektroniczne wąskie, ale i magnetyczne też się zdarzały (zależy kiedy byla modernizacja). Ogólnie na południu Grecji, podobnie jak Włoch, czy Hiszpanii, kompakty SL Prismatic były najpopularniejszym źródłem światła, jakieś 10-15 lat temu świeciły one dosłownie wszędzie, nawet wkręcane w miejscach, gdzie lepiej sprawdziłyby się inne źródła światła :)
Same oprawy też są ciekawe, z pewnością pochodzą jeszcze sprzed 1989r i mogą pamiętać nawet pierwsze elektryfikacje tych obszarów pod kątem oświetlenia ulicznego (tak jak u nas jeszcze w latach 60-70 na wsiach często zakładano OBs, OBg i podobne, gdy było robione tam oświetlenie uliczne). Fajnie byłoby znaleźć jakieś dane odnośnie producenta.

Ciekawe ile takich instalacji oświetleniowych znikło z powierzchni ziemi przez te ostatnie pożary... :?
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Europa i świat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości