[Grecja] - co świeci na ulicach

Dyskusje na temat oświetlenia zewnętrznego występującego na terenie innych państw i kontynentów.

Re: [Grecja] - co świeci na ulicach

Postprzez Lampka » 6 lipca 2022, 09:14

trojmiejski napisał(a):Trochę zdjęć z różnych punktów na wyspie Santorini. Ogólnie dużo jest opraw żarowych które jeszcze w 2011 miały magnetyczne SL i elektroniczne kompakty w stylu SL. Obecnie dominują LEDy, część typowe kopułki, część naśladująca kształt SL, część w postaci okrągłego panelu który nie jestem pewien czy jest przymocowany na stałe czy ma gwint E27 i po prostu wyjątkowo dobrze wypełnia komorę lampową. LEDy mają barwę 4000K. Oczywiście niektóre LEDy były padnięte. Prócz LEDów widziałem jeszcze pojedyncze kompakty elektroniczne, możliwe, że nawet nadal jest gdzieś taka klasyczna latarenka z faktycznym SL Philipsa (na pewno widziałem dwa SL w wejściu do restauracji, lecz w małych prostokątnych cosiach mocowanym do ściany, nie w starej latarence żarowej).


Jak zrobiłes fotki tych SL to możesz podrzucic ;) Niestety czas upływa i kompakty SL podobnie jak ich elektroniczne odpowiedniki naturalnie się zużywają i znikają... Będąc ostatnio w Hiszpanii też widziałem, że wszędzie już dominuje LED, nie tylko w postaci kopułek i innych tworów na E27, ale i wszelkiego innego oświetlenia, które dawniej pewnie zastępowały zwykle SLki. Widziałem jedynie 3 sztuki, z których dwie pozyskałem (wkręcone w latarenki po bokach wejścia do jednej z restauracji), a jedną zarezerwowałem na inny raz (była w latarence blisko hotelu).

Te reflektorowe LEDy w oprawach żarowych to całkiem sensowny pomysł - widać, że dobrze się wpasowują w konstrukcję oprawy :) Ciekawe ile dają światła i jakiej są mocy.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Grecja] - co świeci na ulicach

Postprzez trojmiejski » 6 lipca 2022, 11:31

Niestety jak raz przechodziłem obok tych SL, to potem nie miałem już drugiej okazji się przyjrzeć i zrobić zdjęcia.

Co do tych reflektorów w oprawach żarowych, może i szału nie ma, ale jakoś coś tam oświetlają więc swoją funkcję spełniają. Na pewno lepiej dają radę niż OUR-125 z wydojoną rtęciówką. Niestety widziałem, że wybrane sztuki tych LEDów już były padnięte.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Poprzednia strona

Powrót do Europa i świat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości