[Wielka Brytania] Oświetlenie

Dyskusje na temat oświetlenia zewnętrznego występującego na terenie innych państw i kontynentów.

Re: [Wielka Brytania] Oświetlenie

Postprzez amisiek » 11 lutego 2010, 21:44

Cieszynie, wiem, że pasjonujesz się tym sprytnym wynalazkiem, który bardzo pomaga przy konserwacji opraw i wymianie źródeł;). Swoją drogą naprawdę mnie dziwiło dlaczego tak prosty pomysł wyginął całkowicie, mam kilka pomysłów ale to nie w tym wątku jak sądzę. Tamten dokładnie poczytałem;)
Wracając jednak do zdjęć, podrzucę dwie latarnie, obie sodowe, w tej zastosowali ciekawy wewnętrzny biały klosz (coś a-la nasze oprawy żarowe, takie jak Oskard ma w avatarze, tylko w miniaturze)
Obrazek
Świeci ona tak:
Obrazek
W innej oprawie, SON jest zapakowany do aluminiowego odbłyśnika. Moc to chyba 70W, może nawet mniej (jarznik ma nie więcej niż 3 cm długości, gwint E27). Świeci tak:
Obrazek
Proszę się nie sugerować jasnością, trudno ocenić która z nich świeci lepiej. Druga ma lepsze odcięcie.

Obrazek
takie coś, chyba jest powszechnie znane tu i ówdzie;)
Obrazek
Mam też cały rządek nad autostradą:
Obrazek
Na domach, przy małych uliczkach, spotyka się takie stylizowane oprawy, obsadzane świetlówkami kompaktowymi, zazwyczaj ciepłej barwy (628?)
Obrazek

Jedyne naświetlacze MH, jakie widziałem. Ten sam model był używany na ulicy sąsiadującej z dużym parkingiem, na samym parkingu oraz na lotnisku. Port lotniczy w Newcastle jest jednym z niewielu, gdzie apron jest oświetlany metalohalogenkami dużej mocy. Ra na pewno powyżej 80. To właśnie te oprawy:
Obrazek
W Londynie, na Heathrow, świeci soda, w Newcastle MH, barwa wg aparatu około 6000K.
Wracając jednak do brytyjskiej sody - jest o wiele gorsza od polskiej, greckiej czy francuskiej.
Obrazek
Jak widać oddawanie barw brytyjskich lamp marki Edison jest znacznie gorsze od SON-T stosowanych w Polsce. Prawdopodobnie jest to lampa o mniejszym ciśnieniu i dlatego jest aż tak duża dominanta dubletu sodowego. Powyższe zdjęcie jest mocno korygowane by wyciągnąć nędzne resztki zieleni.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: [Wielka Brytania] Oświetlenie

Postprzez cieszyn » 11 lutego 2010, 22:49

amisiek napisał(a):Cieszynie, wiem, że pasjonujesz się tym sprytnym wynalazkiem, który bardzo pomaga przy konserwacji opraw i wymianie źródeł;). Swoją drogą naprawdę mnie dziwiło dlaczego tak prosty pomysł wyginął całkowicie, mam kilka pomysłów ale to nie w tym wątku jak sądzę. Tamten dokładnie poczytałem;)
....

To dawaj te pomysły, ale wiesz, jest do tego odpwoiedni wątek, tak?
PS - właśnie szanuję za to Angoli, że tak bez namysłu nie rzucają czegoś, co stare, dobre i sprawdzone.!
Mam kontakt z gościem z GB, który te windki konserwuje, pokazałem we właściwym wątku te mechanizmy, jeszcze czekam, aż Bob mi skręci film, jak się korbą opuszcza oprawę, tylko długo czekam, bo ciężko mu to idzie

Jakbyś nie rozumiał, jak działa to sprzęgło, to pisz, ja wyjaśnię
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Wielka Brytania] Oświetlenie

Postprzez DocBrown » 11 lutego 2010, 23:21

Może windy wyginęły właśnie z powodu konieczności zastosowania sprzęgła elektrycznego (proponuje to jednak nazywać złączką)? Nie wiadomo jaka jest obciążalność tych styków, może się wypalały, albo śniedziały, przez co nie kontaktowały jak należy? To mi się wydaje dosyć prawdopodobne, w czasach kiedy stosowano windy korbowe pewno był problem z porządnymi złączkami (musiała mieć pewny styk, jednocześnie musiała także bardzo łatwo i lekko dawać się rozłączyć i złączyc), więc wydaje mi się że to całkiem możliwa opcja, eliminując winde pozbywamy się złączki, a jak wiadomo im jest ich mniej, tym lepiej, a jeśli te złączki często sprawiały problemy, to lepiej zrezygnować z możliwości opuszczenia oprawy windą i w zamian za to, że trzeba do niej podjechać podnośnikiem w razie awarii zmniejsza się jednak częstość ich występowania.
DocBrown
 

Re: [Wielka Brytania] Oświetlenie

Postprzez amisiek » 12 lutego 2010, 22:13

Windy jak windy, chała im za to, że korzystają. Ale za te SOXy na ulicach, dwa krany przy umywalce, nieeuropejskie gniazda oraz pop**rzone opisy na monetach to mają u mnie krechę. Lewostronny ruch jakoś wybaczę.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: [Wielka Brytania] Oświetlenie

Postprzez cieszyn » 12 lutego 2010, 22:28

amisiek napisał(a):Windy jak windy, chała im za to, że korzystają. Ale za te SOXy na ulicach, dwa krany przy umywalce, nieeuropejskie gniazda oraz pop**rzone opisy na monetach to mają u mnie krechę. Lewostronny ruch jakoś wybaczę.


Panowie, troszku (razem ze mną) walimy tu offtopa - więc szybko: - Doc-owi odpisałem w wątku Windka Korbowa...,
Zaś do utyskiwań Amiśka dodam, ze jak tak spojrzeć np. na Ruskich, to tak mają: - lewe gwinty, tory szersze niż u nas, bukwy jakie nie europejskie - W sumie, wiesz, co kraj, to obyczaj ;) A, i w Anglii, jak ktoś ma skrajnie odmienne zdanie i je głośno wypowiada, to wszyscy mają szacun, a u nas - prędzej go chcą zaciukać dziobami swojemi :D

- Sorry, bo mówię, że tu jest Off, a sam go robię, - przepraszam :oops:
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Wielka Brytania] Oświetlenie

Postprzez amisiek » 13 kwietnia 2010, 11:35

Tym razem Londyn i OLBRZYMIE ZASKOCZENIE. Zaraz zrsztą zobaczycie:
Obrazek
A jak to świeci?
Obrazek
Tak! Metalohalogen barwy ciepłej, dobre Ra. Z sodą zostały już tylko pojedyncze sztuki w ścisłym centrum, większość jest sukcesywnie obsadzana MH.
Obrazek
Obrazek
Jak wyżej.
Obrazek
Naprzeciwko Pałacu Buckingham są latarnie gazowe.

Obrazek
Obrazek

Stare oprawy sodowe w bocznych ulicach
Obrazek
Obrazek
Nie są obsadzane metlohalogenami, ale wymieniane na coś nowego, stylizowanego. I tak soda tam stosowana jest wysokociśnieniowa. O wiele lepsza, niż ta w Szkocji.
Ciąg dalszy nastąpi
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: [Wielka Brytania] Oświetlenie

Postprzez DocBrown » 13 kwietnia 2010, 11:41

Nie masz więcej fot tych sodowych klasyków ?
DocBrown
 

Re: [Wielka Brytania] Oświetlenie

Postprzez amisiek » 13 kwietnia 2010, 11:50

Nie mam tutaj, ale może zrobię.
To są podobne oprawy do tych, które sfociłem w Szkocji.
A teraz ciąg dalszy Londka:
Obrazek
Obsadzone MH barwy białej ciepłej, bdb jakość światła.

Obrazek
Tu jest rtęć.

A tak jest oświetlony Westminster Bridge (MH ciepły)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jest tam bardzo jasno, zdjęcia robione z ręki, bez żadnego statywu.

Latarnie blisko Hyde Park Corner:
Obrazek
MH barwy dziennej
Obrazek
Obrazek

Teraz trochę o podświetlaniu budowli:
Bardzo ciekawa oprawa z kulką rozpraszającą:
Obrazek
Obok podobna, bardzo dobra jakość światła
Obrazek
Nic dziwnego - lampa to Osram Powerball, ceramiczny MH.
Są też zestawy trzykolorowych diod LED
Obrazek
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: [Wielka Brytania] Oświetlenie

Postprzez Paweł » 17 października 2010, 00:13

W tym kraju nowe oświetlenie to przeważnie źródła metalohalogenkowe lub wysokoprężne sodowe. Wygląda na to że powoli odchodzą od SOXów które u nich dominują.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Wielka Brytania] Oświetlenie

Postprzez amisiek » 17 października 2010, 17:34

Też to zauważam, widocznie trochę się już nauczyli, że lepsza jakość światła przekłada się na lepsze bezpieczeństwo i komfort. Ale oni rzadko obsadzają starsze oprawy sodowe metalohalogenkami. Zazwyczaj przejście na białe światło odbywa się razem z modernizacją całego oświetlenia.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Europa i świat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości