[KaszeL] Oprawa Thorn OQ 1000

Wasze oprawy oświetleniowe

Re: Oprawa Thorn OQ 1000

Postprzez KaszeL » 29 marca 2010, 08:58

Elgo chyba faktycznie nie robi takich stateczników, ale wcześniej widziałem takie modele innych firm wielokrotnie. Nie są aż takie rzadkie - im większa moc, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia czegoś takiego :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Oprawa Thorn OQ 1000

Postprzez KaszeL » 29 marca 2010, 11:22

Wrzucam kolejne kilka fotek. Tym razem już samej oprawy:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na ostatnich dwóch zdjęciach widać także niezwykłe źródło światła używane w oprawie OQ 1000.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Oprawa Thorn OQ 1000

Postprzez Whites86 » 31 marca 2010, 16:41

ta oprawa to odlew AK ??
maly ten LR sie wydaje w porównaniu z tym MH :)
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Oprawa Thorn OQ 1000

Postprzez KaszeL » 31 marca 2010, 16:46

Szczerze mówiąc to nie wiem z czego to jest. Wydaje mi się, że z aluminium. Swoją drogą, mam zamiar ją wypiaskować, a potem proszkowo pomalować ;)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Oprawa Thorn OQ 1000

Postprzez Whites86 » 31 marca 2010, 17:14

KaszeL napisał(a):Szczerze mówiąc to nie wiem z czego to jest. Wydaje mi się, że z aluminium. Swoją drogą, mam zamiar ją wypiaskować, a potem proszkowo pomalować ;)

bedziesz ją do czegos używał ? ;)
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Oprawa Thorn OQ 1000

Postprzez KaszeL » 31 marca 2010, 17:40

Tia. Będę denerwował ekoterrorystów co roku w godzinę dla ziemi ;)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Oprawa Thorn OQ 1000

Postprzez OUKS340 » 1 kwietnia 2010, 15:58

Z tego co widzę na zdjęciach to statecznik jest umieszczony na dole w szafie rozdzielczej a oprawa wisi wysoko na maszcie. Tak więc odległość między statecznikiem a oprawą jest duża i wytworzenie impulsu zapłonowego w stateczniku( jak to się dzieje w sodówkach i mniejszych MH) byłoby nie wskazane ze względu na spadek napięcia. Tak więc impuls zapłonowy trzeba wytworzyć w samym zapłonniku,który jest blisko źródła światła.
Wewnątrz tego "potworka zapłonowego" jest zapewne dławik,kondensator i oczywiście zapłonnik tlący widoczny na zewnątrz. Wszystkie te elementy są połączone ze sobą w szeregu. Po włączeniu zasilania zapłonnik zwiera swe styki,prąd płynie przez dławik( wewn UZ i oczywiście statecznik) i kondensator,które są tak dobrane wartościami, że wpadają w rezonans generując impulsy bardzo wysokiego napięcia. Po zapłonie lampy napięci jest zbyt niskie żeby zadziałał zapłonnik i układ zapłonowy zostaje odłączony.
Przy tak wysokim napięciu nie możliwe byłoby zastosowanie triaka jako elementu rozłaczającego układ zapłonowy (jak w w/w wymienionych układach do sody) gdyż zaden element tego nie wytrzyma.
Swoja drogą to układ zapłonoiwy przypomina mi stare poczciwe LRJ-y, z tą różnica, że tam był obwód RLC i impuls był wytwarzany w samym stateczniku :)
OUKS340
 
Posty: 1924
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: Oprawa Thorn OQ 1000

Postprzez DocBrown » 1 kwietnia 2010, 16:10

Małe sprostowanie :)
W układach do sody i MH o mocy dajmy na to 400W układy zapłonowe nie generują impulsów zapłonowych za pomocą dławika :mrgreen:
Wewnątrz każdego układu zapłonowego z 3ma wyprowadzeniami znajduje się trafo zapłonowe i to właśnie ono generuje impulsy :)
Obstawiam że układ KaszeLa działa tak samo, z tym że trafo daje nie 5, a 9kV :twisted:
A zapłonnik tlący podejrzewam, że działa tu odwrotnie niż te do świetlówek, tzn jest normalnie zamknięty a po pewnym czasie sie otwiera i układ przestaje generować impulsy. Obstawiam że ma to na celu zabezpieczenie przed pracą układu w przypadku uszkodzenia lampy, bo mogłoby to spowodować przebicie.
DocBrown
 

Re: Oprawa Thorn OQ 1000

Postprzez KaszeL » 1 kwietnia 2010, 16:49

Małe sprostowanie do sprostowania ;)

W układach małej mocy, to czy impulsy zapłonowe generowane są przez dławik zależy od jego typu. Są układy z dławikami, które mają środkowy odczep specjalnie do tego celu. Patrz układy zapłonowe Philips z serii SN5x, które wymagają dławika z odczepem.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Oprawa Thorn OQ 1000

Postprzez DocBrown » 1 kwietnia 2010, 18:56

KaszeL napisał(a):Małe sprostowanie do sprostowania ;)

W układach małej mocy, to czy impulsy zapłonowe generowane są przez dławik zależy od jego typu. Są układy z dławikami, które mają środkowy odczep specjalnie do tego celu. Patrz układy zapłonowe Philips z serii SN5x, które wymagają dławika z odczepem.


Owszem, są SN57 do mocy 70W i SN58 do mocy wyższych :)
SN58 działa nawet z dławikami 400W pod warunkiem że mają odczep "zapłonowy", w moim sprostowaniu miałem na myśli zwykłe dławiki np STSxxx Elgo :)
DocBrown
 

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wasze kolekcje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron