[slaweklampy] ORZ-3g

Wasze oprawy oświetleniowe

Re: [Misiumac] ORZ-3g 250W

Postprzez DocBrown » 29 lipca 2010, 22:24

Niepodłączone PE to dużo gorsze "zaniedbanie" od braku kondensatora, który w warunkach domowych i tak nie jest do niczego potrzebny.
A PE powinno być podpięte do obudowy oprawy, zapewne ta trumienka ma zacisk do tego.
DocBrown
 

Re: [Misiumac] ORZ-3g 250W

Postprzez elektryk » 30 lipca 2010, 08:19

Ja tam widzę PE łączący odbudowę oprawy z panelem dławika. Doc :arrow: nie dawno pisałeś, że kondensator warto zostawić ;)
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: [Misiumac] ORZ-3g 250W

Postprzez Utilizer » 30 lipca 2010, 09:13

DocBrown napisał(a):Niepodłączone PE to dużo gorsze "zaniedbanie" od braku kondensatora, który w warunkach domowych i tak nie jest do niczego potrzebny.
A PE powinno być podpięte do obudowy oprawy, zapewne ta trumienka ma zacisk do tego.


Aha, to już wiem który to przewód. Tak to wygląda w mojej ORZ-7-2
Obrazek
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6576
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: [Misiumac] ORZ-3g 250W

Postprzez DocBrown » 30 lipca 2010, 09:59

elektryk napisał(a):Ja tam widzę PE łączący odbudowę oprawy z panelem dławika. Doc :arrow: nie dawno pisałeś, że kondensator warto zostawić ;)


Tylko w określonym przypadku, a domowa kolekcja gdzie oprawa raz kiedyś świeci to właśnie ten przypadek kiedy kondensatora nie trzeba.

orz1 napisał(a):
Utilizer napisał(a):
DocBrown napisał(a):Niepodłączone PE to dużo gorsze "zaniedbanie" od braku kondensatora, który w warunkach domowych i tak nie jest do niczego potrzebny.
A PE powinno być podpięte do obudowy oprawy, zapewne ta trumienka ma zacisk do tego.


Aha, to już wiem który to przewód. Tak to wygląda w mojej ORZ-7-2
Doc nie kombinuj :mrgreen: nie podłączaj neutralnego do UZIEMIENIA :P :P :mrgreen:


Kto nakombinował, ten nakombinował :twisted:
Utilizer, natychmiast zlikwiduj to zerowanie, bo jak Ci się przypadkowo obróci wtyczka w gniazdku, to razem z LRFem zaświecisz i Ty :twisted: :lol:
Do podłączania ulicznych opraw oświetleniowych należy stosować 3 żyłowy przewód sieciowy, taki przewód zawiera żyły L, N oraz PE (zawsze żółtozielona) i tą żółtozieloną żyłę należy podłączyć do zacisku PE w oprawie, a nie mostkować go z N, gdyż przy zasilaniu "na wtyczkę" nigdy do końca nie wiadomo gdzie trafi L, a gdzie N :twisted:
Na fotce Misiumaca widziałem ucięty żółtozielony przewód PE, a powinien być podłączony do obudowy oprawy, chociaż to mniej niebezpieczne niż mostkowanie zacisku PE do zacisku N, bo po prostu nie ma ochrony przeciwporażeniowej, w przypadku ORZ7/2 Utilizera jest 50% że trafi N na N i będzie ochrona przeciwporażeniowa (oczywiście przy sprawnej instalacji do której oprawę się podłącza) i drugie 50% że trafi N oprawy na L w gniazdku i wtedy obudowa znajdzie sie na pełnym potencjale sieci 220V :twisted:
DocBrown
 

Re: [Misiumac] ORZ-3g 250W

Postprzez MRP200 » 30 lipca 2010, 10:17

Tu akurat Doc ma rację. Natychmiast zlikwiduj ten mostek pomiędzy niebieską żyłą w kostce a korpusem oprawy.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: [Misiumac] ORZ-3g 250W

Postprzez elektryk » 30 lipca 2010, 12:01

Zawsze się zastanawiałem jak to jest, że jakieś urządzenie jak się włącza na wtyczkę to działa nawet jak wtyczkę w odwrotną stronę się wkłada...
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: [Misiumac] ORZ-3g 250W

Postprzez DocBrown » 30 lipca 2010, 12:03

elektryk napisał(a):Zawsze się zastanawiałem jak to jest, że jakieś urządzenie jak się włącza na wtyczkę to działa nawet jak wtyczkę w odwrotną stronę się wkłada...


Ponieważ w sieci mamy prąd przemienny, a nie stały :twisted:
DocBrown
 

Re: [Misiumac] ORZ-3g 250W

Postprzez Misiumac » 30 lipca 2010, 12:08

Zgodzę się z Wami, ta oprawa to straszny klekot, niemniej jednak poprzez to iż odbłyśniki są w dobrym stanie, światło rozsyła bardzo dobrze :) Miałem już tą oprawę w oknie, oświetliłem podwórko, mam fotki ale zapodam dopiero jak wrócę do domu w którym aktualnie mnie nie ma ;)
Misiumac
 

Re: [Misiumac] ORZ-3g 250W

Postprzez elektryk » 30 lipca 2010, 12:21

DocBrown napisał(a):
elektryk napisał(a):Zawsze się zastanawiałem jak to jest, że jakieś urządzenie jak się włącza na wtyczkę to działa nawet jak wtyczkę w odwrotną stronę się wkłada...


Ponieważ w sieci mamy prąd przemienny, a nie stały :twisted:

Teraz to już wiem, gdy nie byłem jeszcze w technikum zastanawiałem się.
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: [Misiumac] ORZ-3g 250W

Postprzez Utilizer » 30 lipca 2010, 13:17

DocBrown napisał(a):Utilizer, natychmiast zlikwiduj to zerowanie, bo jak Ci się przypadkowo obróci wtyczka w gniazdku, to razem z LRFem zaświecisz i Ty :twisted: :lol:
Do podłączania ulicznych opraw oświetleniowych należy stosować 3 żyłowy przewód sieciowy, taki przewód zawiera żyły L, N oraz PE (zawsze żółtozielona) i tą żółtozieloną żyłę należy podłączyć do zacisku PE w oprawie, a nie mostkować go z N, gdyż przy zasilaniu "na wtyczkę" nigdy do końca nie wiadomo gdzie trafi L, a gdzie N :twisted:
Na fotce Misiumaca widziałem ucięty żółtozielony przewód PE, a powinien być podłączony do obudowy oprawy, chociaż to mniej niebezpieczne niż mostkowanie zacisku PE do zacisku N, bo po prostu nie ma ochrony przeciwporażeniowej, w przypadku ORZ7/2 Utilizera jest 50% że trafi N na N i będzie ochrona przeciwporażeniowa (oczywiście przy sprawnej instalacji do której oprawę się podłącza) i drugie 50% że trafi N oprawy na L w gniazdku i wtedy obudowa znajdzie sie na pełnym potencjale sieci 220V :twisted:


Tak oczywiście masz rację nie pomyślałem o tym. Jeszcze dzisiaj to zrobię ;)
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6576
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wasze kolekcje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości