[latarnik] oprawy

Wasze oprawy oświetleniowe

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez narva2006 » 6 grudnia 2021, 20:48

Kod E3 sugeruje na maj 1973r. Były także wersje do lamp rtęciowych czyli HRP-11. Z sodą 160W to ciekawostka, bo też o tym nie słyszałem że takie sodówki mogły być produkowane, wiem że 160W odpowiada lampom rtęciowo-żarowym. Czy takie oprawy nie miały przypadkiem osprzętu zainstalowanego we wnęce słupowej :?:
lubię światło SOXów
Avatar użytkownika
narva2006
 
Posty: 201
Dołączył(a): 7 marca 2021, 20:59
Lokalizacja: Łęczyca

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez Wojtek26162 » 6 grudnia 2021, 20:53

Tak na logikę patrząc to wersja na oddzielny osprzęt wydaje się być nieprawdopodobna widząc ten ogrom miejsca w komorze osprzętu ;) Fajne są te oprawy, faktycznie prawie że odpowiednik łyżki, dużo tego się uchowało na terenach byłego RFN? Szkoda, że te klosze są w takim niezbyt fajnym stanie, mimo tego to i tak warto mieć te oprawy w kolekcji.
Lubię klasyczne oprawy do lamp sodowych.
Avatar użytkownika
Wojtek26162
 
Posty: 1275
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 listopada 2018, 21:59
Lokalizacja: Powiat Nowosądecki

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez latarnik » 6 grudnia 2021, 21:05

Cześć wszystkim, cieszę się bardzo, że oprawy SRP11 spotkały się z zainteresowaniem! :D Jeżeli chodzi o teorię @KaszeL, zacieki i korozję opraw widzę raczej w dolnej części
Obrazek
i w dolnej klapie:
Obrazek
Natomiast górna część oprawy i osprzęt są niemalże nie skorodowane i brak tam jakichkolwiek śladów wody
Obrazek
Ja mam swoją teorię, osoba od której ją dostałem jest prawdopodobnie Holendrem sądząc po akcencie, opowiadała że oprawy oświetlały parking placu sportowego w Holandii niedaleko granicy Niemiec jako kwiatek czterech opraw na jednym słupie, ta osoba twierdziła że widziała jak działały i przy demontażu/wymianie dostała je w prezencie jako nie potrzebne. Ta osoba nie miała pojęcia co to za źródła światła ani oprawy, nie jest więc elektrykiem ani entuzjastą. Oprawy miały jeszcze resztki odciętych przewodów typowe dla montażu na słupie. Nie chcąc szerzyć stereotypów, wygląd i obycie tej osoby nie wyklucza, że oprawy miały posłużyć hodowli konopii indyjskich, ale osoba ta nie poradziła sobie z ich podłączeniem... :P tylko dziur zdążył narobić żeby je potem powiesić nad roślinkami. To też tylko teoria :mrgreen:

Dla @AsXSn zrobiłem zdjęcia poglądowe, jak wygląda rozsył różnych źródeł światła ;)
SON-E:
Obrazek

NAV-T, pozycja oprawki jak dla SON-E, oprawa świeci węziej niż z SON-E i mniej równomiernie
Obrazek

Zmieniłem pozycję oprawki na niższą, dedykowaną przez producenta dla dla SON-T, oprawa świeci teraz szerzej, jak z SON-E, nadal nieco mniej równomiernie, ale trochę lepiej
Obrazek

Najlepiej więc działa z SON-E, co przy tym układzie optycznym nie zadziwia ;)

@narva2006: to prawdopodobna data, leży w okresie produkcji tych opraw (od 1968 do 1980). Dziękuję!

@Wojtek26162: Tych opraw w RFN było bardzo mało - popularne były w Normandii i krajach Beneluksu. Tam jeszcze się zdarzają.
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez narva2006 » 6 grudnia 2021, 21:22

Czyli okazuje się że osprzęt był instalowany w oprawie, w innych modelach produkowanych o takiej konstrukcji prawdopodobnie stosowano osprzęt we wnęce słupowej (dotyczyło to większych mocy np. 400W), odbłyśniki identyczne jak w SGS-201. Muszę przyznać że twoja kolekcja ma sporo ciekawostek i takie ja lubię :)
lubię światło SOXów
Avatar użytkownika
narva2006
 
Posty: 201
Dołączył(a): 7 marca 2021, 20:59
Lokalizacja: Łęczyca

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez KaszeL » 7 grudnia 2021, 09:43

latarnik napisał(a):(...)Nie chcąc szerzyć stereotypów, wygląd i obycie tej osoby nie wyklucza, że oprawy miały posłużyć hodowli konopii indyjskich, ale osoba ta nie poradziła sobie z ich podłączeniem... :P tylko dziur zdążył narobić żeby je potem powiesić nad roślinkami. To też tylko teoria


Tak, ja nie jeden zestaw sodówka/statecznik sprzedałem amatorom upraw wszelkiej maści. Oczywiście zawsze zarzekali się, żę będą hodować pomidory w szklarni ;)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez trojmiejski » 7 grudnia 2021, 12:46

latarnik napisał(a):Obrazek

Obrazek

Obrazek

jak się Wam podoba ta nietypowa oprawa? ;)

Dopiero teraz zauważyłem te zdjęcia, bardzo ciekawy wynalazek, ta nietypowa kombinacja świetlówek wyjątkowo dobrze do siebie pasuje.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez latarnik » 31 stycznia 2022, 15:08

Cześć wszystkim, cieszę się, że oprawa DISCO i Philips SRP się spodobały!

Chciałem powrócić do tematu popularnej oprawy Siemens Kleiner Klassiker (mały klasyk), ktąrą chciałem jakiś czas temu odnowić. Przede wszystkim brakuje jej klosza, jednakże kupno takiego klosza przewyższa cenę używanej oprawy w dobrym stanie. Tak więc prezentuję najpierw ciekawą oprawę jeżeli chodzi o oryginalne wyposażenie w dwie świetlówki Dulux S z trzonkiem G23 11W. Dwa takie źródła dają 1800lm czyli tyle ile LRF 50W, pobierając 22W plus straty na dławiku. Ta oprawa została wyprodukowana prawdopodobnie w 1995 roku.

Oprawa jest o tyle ciekawa, że jest produkowana w podobnej formie od 1962 roku. Klosz zdejmuje się wraz z odbłyśnikiem, montaż szczytowy średnicy 60mm lub nasadzany na wysięgnik średnicy 48mm. Oprawa posiada drugą klasę ochronności, co było w latach 60. czymś bardzo nietypowym.

Oprawa rozłożona na części wygląda następująco:
Obrazek

Obrazek

Odpalamy (działa tylko jedna ze świetlówek, druga miga, muszę dokupić drugą sprawną)
Obrazek

Obrazek

odbłyśnik dobrze kieruje światłem:
Obrazek

Natomiast oprawa którą już krótko kiedyś pokazałem, otrzymała nowe malowanie komory lampowej i sodówkę NARVA NA-70-01 Made in the GDR :idea:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Odpalamy 8-)
Obrazek

Obrazek

Oprawa ta występowała fabrycznie maksymalnie z mocą 125W LRF lub 70W WLS. Ta oprawa ze względu na wąską komorę osprzętu wymaga małego dławika, dostałem ją bez dławika, znalazłem tylko sodowy który się zmieścił - dlatego teraz jest sodowa ;)
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez Kuba123 » 31 stycznia 2022, 20:34

Były do niej jakieś odbłyśniki fabrycznie przewidziane?
Avatar użytkownika
Kuba123
 
Posty: 657
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 czerwca 2021, 22:03

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez latarnik » 31 stycznia 2022, 21:46

Odnośnie Twojego pytania, @Kuba123: Odbłyśniki podobno były swego czasu tylko za dopłatą :lol: ta starsza oprawa bez klosza jest z 73 roku :idea: Później (od lat 80-tych) już nie sprzedawali tych opraw bez odbłyśników.
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez Wojtek26162 » 1 lutego 2022, 16:32

Ta oprawa w wersji na 2 świetlówki PL-S jest naprawdę super :) Aż żałuję, że u nas w Polsce nie stosowano na szerszą skalę oświetlenia na świetlówkach a zamiast tego wszędzie ładowano sodę, na Słowacji jest w oświetleniu ulicznym naprawdę masa opraw na świetlówki PL-L, różne typy, są między innymi nawet Philips FRS-201 (wyglądające tak samo jak czasem w Polsce spotykane SRS-201 do SOX, tylko tamte oczywiście świecą na biało) i może nie świeci to jakoś bardzo jasno, ale takie oprawy często są umiejscowione na małych uliczkach i terenach wiejskich gdzie jest pod nimi wystarczająco jasno. Tam w ogóle mam wrażenie, że jest większa preferencja dla zimniejszego światła, MH w oświetleniu ulicznym tam także łatwiej spotkać, widziałem te lampy nawet w niepozornych oprawach na terenach wiejskich, również w poczciwych ambasadorach. Ta sodówka Narvy 70W ze starej produkcji bardzo fajna, aż sam bym taką przyjął, ale wygląda na to, że do PL sprowadzano chyba tylko Narvy w większych mocach.
Lubię klasyczne oprawy do lamp sodowych.
Avatar użytkownika
Wojtek26162
 
Posty: 1275
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 listopada 2018, 21:59
Lokalizacja: Powiat Nowosądecki

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wasze kolekcje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości

cron