[latarnik] oprawy

Wasze oprawy oświetleniowe

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez latarnik » 18 lipca 2021, 11:52

Jakiś czas zastanawiałem się, jak postąpić z wypatroszoną oprawą Siemens "großer Klassiker" z lat 70-tych. Oprawa oryginalnie świeciła LRFem 250W, była wyposażona w oprawkę E40, kondensator i dwa podłużne, specjalne pół-dławiki w formacie dławików do świetlówek 65W. Inne dławiki do oprawy raczej nie pasują. Nie dałem na razie rady zdobyć oryginalnych dławików do tej opawy.

Jako środek zastępczy zakupłem "najnowszą technologię" - Philips LED TrueForce Core 42W 840, 5000lm, 25.000h trwałości. Mimo że ta lampa jest tak duża, że poprawnie wypełnia komorę lampową przystosowaną do lamp 250 i 400W, daje tyle światła co rtęciówka 125W. Nie jest to więc rozwiązanie idealne, ale oszczędne, działające i nie wymagające większych przeróbek. Plusem jest dobre oddawanie barw, Ra>80, i natychmiastowa praca pełną mocą.

Tak oprawa prezentuje się z nowym źródełkiem:
Obrazek

Obrazek

W akcji:
Obrazek

Zamykamy klosz - lampa dobrze współpracuje z optyką tej oprawy:
Obrazek

Jest tak jak powinno być, czyli rozsył na boki jest nieco większy niż na wprost oprawy:
Obrazek

Obrazek

Porównanie z oprawą tego samego producenta, z tej samej epoki, czyli RFN lat 70 (projekty opraw z końca lat 60-tych)
Obrazek

5000 lm LED vs. 2x 3600 lm z 2x36W świetlówek, również barwa 840:
Obrazek

Widok z boku:
Obrazek

Do "dużego klasyka" zamierzam dorobić klapkę, bo tej niestety również oprawie brakuje.
Obie oprawy są dość klimatyczne - która oprawa Wam się bardziej podoba?
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez famabud » 18 lipca 2021, 12:40

Klassiker rzecz jasna o wiele ciekawszy. Ryflowany klosz daje mu dużo uroku. :)
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez latarnik » 28 listopada 2021, 11:03

Witam wszystkich, ostatno udało mi się zdobyć bardzo ciekawą oprawę LPM6 zachodnioniemieckiego producenta Dr. Ing. Schneider & Co. Lichttechnische Spezialfabrik (D.I.S.C.O.). Oprawa jest o tyle ciekawa, że posiada dwa osobne obwody. Klasyczny obwód zasila świetlówkę 20W umieszczoną pośrodku, natomiast drugi układ z kondensatorem przesuwającym fazę zasila świetlówkę 65W-Ukształtną. Dzięki temu oprawa ma znacznie mniejszy efekt stroboskopowy, co widać zwłaszcza podczas robienia zdjęć w akcji. Była to raczej jakaś fabryczna wersja specjalna, standardowo ta oprawa występowała na ulicach raczej tylko w wersji L-65W/U i L-40W/U.

Producent o tej dość zabawnej nazwie został wykupiony w 1977 przez austriacką firmę Zumtobel. Oprawa LPM6 była produkowana 1955-1977.

Oprawę dostałem kompletną za wyjątkiem uchwytu na rurę U oraz bloczka przyłączy. Blachę trzymającą statecznik i świetlówki ktoś niezdarnie pomalował białą olejną farbą, którą usunąłem i zamiast niej zastosowałem wysokotemeraturową srebrną powłokę WEKEM, która nieco poprawiła ilość światła wydobywającą się z oprawy.

Stan oryginalny:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po drobnym remoncie:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

jak się Wam podoba ta nietypowa oprawa? ;)
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez matit1 » 28 listopada 2021, 11:10

Ciekawy wynalazek
Avatar użytkownika
matit1
 
Posty: 3129
Zdjęcia: 1394
Dołączył(a): 13 października 2008, 16:08
Lokalizacja: Białystok

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez Lampka » 28 listopada 2021, 12:29

Rzeczywiście ciekawa konstrukcja, dobrym pomysłem było zapełnienie pustej przestrzeni na środku dodatkową świetlówką 20W. Może jest to późniejsza wersja, gdzie została zastosowana ta modyfikacja?
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez latarnik » 5 grudnia 2021, 21:13

Bardzo możliwe, że to późniejsza wersja oprawy - niestety, nie wiem z którego ona jest roku, nie zachowała się niestety żadna tabliczka znamionowa, żaden napis na statecznikach... Ewentualnie mogę sprawdzić kondensator, tam są jeszcze jakieś czytelne napisy.

Tymczasem nowe nabytki - dostałem kilka takich opraw jako sprawne, ale nikomu nie przydatne - Philips HRP 11, z lampami HPL-N 250W w różnym stopniu zużycia (choć mają ten sam kod roku produkcji). Lampy są już made in P.R.C., więc nie mogą być one bardzo stare.

Po otwarciu opraw najpierw musiałem je umyć i wyczyścić. Szybko się okazało, że to wersja SRP - sodowa 250W. Sprawdziłem więc czy działają układy zapłonowe - jedna z opraw ma znacznie starszy osprzęt, i ten nadal działa i jest w stanie odpalić lampę sodową. Reszta ma nowsze dławiki i startery SN50 w plastikowej obudowie. Idąc za radą OUKS340 sprawdziłem czy nie są wadliwe kondenssatory - były popękane (jeden był wręcz spalony) więc je wymieniłem. Układy zapłonowe natychmiast zaczęły znów pracować.

Pora więc na prezentacje opraw po czyszczeniu i drobnej renowacji! We wszystkich oprawach ktoś wywiercił dziury w górnej części - wkręciłem do nich śruby i uszczelniłem JB-Weld (bo podobno wytrzymuje 300 stopni Celsjusza). Komory lampowe potraktowałem aerozolem WEKEM, odbłyśniki natomiast są w świetnym stanie i wystarczało je wyczyścić. Klosze są jakie są, nowych na pewno nie dostanę, całe szczęście nie zabierają bardzo dużo światła, więc mogą zostać.

Tabliczka znamionowa. Czy ktoś z Was wie, który to rok produkcji? Czy ja dobrze rozumiem że oprawa jest do lamp SON 160W i SON oraz SON-T 250W? Czy były w ogóle lampy SON 160W produkowane seryjnie?
Obrazek

Widok od spodu:
Obrazek

Widok z boku: Czy nie przypomina trochę tych opraw z Nowego Sącza, lyżek z kloszem? ;)
Obrazek

Widok z góry:
Obrazek

Logo Philipsa i jedna z tych nieszczęsnych dziur:
Obrazek

oprawka posiada regulację dla SON i SON-E (chociaż wyraźnie równomierniej świeci z SON-E, próbowałem)
Obrazek

tak wygląda przyłącze:
Obrazek

Odpalamy z sodą i rtęcią 250W ;)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Według mnie bardzo stylowa oprawa, jak uważacie :?: :idea: ;)
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez AsXSn » 5 grudnia 2021, 21:30

Mógł byś pokazać jak wygląda jakość rozsyłu światłości tej optyki z lampą tubularną?
HID's will never die!
Avatar użytkownika
AsXSn
 
Posty: 1066
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 sierpnia 2017, 17:41
Lokalizacja: Maków Mazowiecki

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez latarnik » 5 grudnia 2021, 22:17

Zrobię zdjęcia w najbliższym czasie! ;) Czy ktoś umie odczytać rok z kodu na tabliczce znamionowej? 8-)
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez OUKS340 » 6 grudnia 2021, 02:29

Kurcze, ale one są ładne :D Trochę przypomina węgierską łychę, tyle, że z kloszem. Ciekawe po co ktoś te dziury w nich wiercił :?
OUKS340
 
Posty: 1925
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez KaszeL » 6 grudnia 2021, 08:38

Ja mam szaloną teorię. Otóż oprawy pewnie służyły do podświetlania elewacji budynku od dołu, przez co w środku zbierała się woda i żeby jakoś ją odprowadzić wywiercono te dziury. Przypalone klosze poniekąd potwierdzają tą teorię :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wasze kolekcje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości

cron