[latarnik] oprawy

Wasze oprawy oświetleniowe

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez KaszeL » 9 września 2016, 22:42

Wg. pomiarów moim luksomierzem, zwykła szyba, czysta zabiera około 15-20% strumienia. Ile musi zabierać matowy klosz?
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8647
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez latarnik » 10 września 2016, 07:46

Rzeczywiście, jak zdejmę klosz, oprawa świeci widzialnie jaśniej. Cóż, kiedyś porównam oprawy do siebie :)
latarnik
 
Posty: 995
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez latarnik » 3 października 2016, 08:26

Ostatnio miałem chwilkę czasu, więc wyposażyłem oprawę AEG w osprzęt do lamp sodowych 70W i przetestowałem oprawę z tubularną lampą.

Obrazek

Sodówka to Philips z wczesnych lat 90, startuje ma biało:
Obrazek

Fajnie wygląda przez pryzmatyczny klosz :)
Obrazek

Niestety, oprawa jest do lamp eliptycznych i powstają "paski"
Obrazek

Gdyby cały klosz (a nie tylko przód i tył) miały takie "podwójne" pryzmaty, rozsył zapewne byłby nieco lepszy ;)
Obrazek
latarnik
 
Posty: 995
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez jacekk » 17 grudnia 2016, 23:28

Trochę odkopie. Ostatnio miałem okazję często widywać takie i podobne oprawy w normalnym użyciu. I w zasadzie tylko raz widziałem je z tubularną soda, większość albo rtęć albo soda, ale w bańce eliptyczniej, powlekanej. Tubularna soda... kiepsko wypadała. Te prążkowania były niestety doskonale widoczne.
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez latarnik » 16 stycznia 2017, 15:54

Jacekk, to są oprawy dedykowane do lamp eliptycznych, projektowane jeszcze pod rtęciówki w latach 70, więc absolutnie masz racje. Ja mam tu oprawę w oryginale sodową na 50 lub 70W. Tubularną 70tkę zaprezentowałem jako ciekawostkę, normalnie trzeba by postarać się o eliptyczną.

Do tubularnych sodówek istniały łezkowane klosze (w małe kropki, jak w moim AEG minikofferze), z którymi oprawa wypadała nieco lepiej. Jednak nie ma to jak oprawa dedykowana pod tubularne sodówki...
latarnik
 
Posty: 995
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez latarnik » 11 października 2017, 20:12

Ostatnio trafił do mnie taki oto OZPRek 250 z 91 roku, ze szklanym kloszem. Podziękowania dla kolegi Toomma ;)

Tak się prezentuje po złożeniu:
Obrazek

Tabliczka znamioniwa prawie nieczytelna, widać jedynie "91" jako rok produkcji
Obrazek

Po zdjęciu przewodu N z uziemienia (podłączam przez wtyczkę a nie chcę przypadkiem dostać kopa) odpalamy klasycznie z MIXem Osram HWL 250W: Widać efektywne rozproszenie światła przez dyfuzor, "na 3 lampy"
Obrazek

Rozgrzewanie się MIX-F:
Obrazek

Pełna moc:
Obrazek

Postanowiłem troszkę się pobawić. LRF 250W Polamp:
Obrazek

Start:
Obrazek

Widok z boku:
Obrazek

Polamp WLSP 210W z cudownymi zmianami kolorów przy starcie :D
Obrazek

Najpierw na czerwono
Obrazek

Króciutko na biało, nie dałem rady zdjęcia zrobić, i już na złoty kolor sodu:
Obrazek

Pełna moc, czyli kolor sodu bardziej białawy:
Obrazek

Jeszcze nurtowało mnie jedno pytanie: LRF 400W. Wejdzie czy nie?
Obrazek

Lampka jest sporawa:
Obrazek

No i chyba jednak producent przewidział LRF 400W w tej oprawie, bo zamknęła się bezbłędnie dzięki wybrzuszeniu na szczycie oprawy!
Obrazek

Z tą lampeczką OZPR naprawdę ma kopa ;)
latarnik
 
Posty: 995
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez toomm40 » 11 października 2017, 20:16

Miło widzieć tą oprawę. OZPR fajnie świeciły, tylko większość miała wydojone lampy na ulicach. Uszczelka pod daszkiem daje jeszcze radę ? Bo była już słaba.
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez Utilizer » 11 października 2017, 21:27

Wybrzuszenie na daszku nie jest raczej z powodu pasowania LRF 400, nigdy pewnie w naturze taki sie nie trafił :D z Mixem 450W, no pewnie zdarzały się :D
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6573
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez MRP200 » 12 października 2017, 06:50

OZPR-y wg katalogu przystosowane były do lamp rtęciowych max. 250 W. To, że akurat 400 W lampę da się tam wkręcić, to wcale nie oznacza, że można bezkarnie używać go z taką lampą, chociażby ze względu na kwestię chłodzenia w zamkniętej komorze lampowej. Warto też sprawdzić, czy dla lamp 400 W jest dopuszczalna pozycja pracy pionowa trzonkiem w dół.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez latarnik » 12 października 2017, 07:09

Uszczelka po potraktowaniu dużą ilością smaru silikonowego nabrała znów trochę elastyczności - chociaż nadal najlepiej byłoby ją wymienić. Chociaż w tym obecnym stanie jeszcze mogłaby troszkę popracować.

Wiem że OZPRy 250 w ogóle bardzo rzadko wyposażane były w dławiki. Znakomita większość z nich widziała jedynie lampy MIX-F. Jeżeli były, były to zapewne dławiki 250W w 95% przypadków.

Z jednej strony, producent nazwał oprawę "250", co sugerowałoby moc 250W (rtęciówka / lampa rtęciowo-żarowa). Z drugiej strony, to wybrzuszenie wygląda jakby było tam specjalnie :P Bo przecież tylko producent mógł je tam umieścić, a po co miałby to robić gdyby nie właśnie po to :twisted:

Ciepło emitowane przez lampę 400W nie powinno być większe niż gorąc "grzejnika" MIX-F :mrgreen:

EDIT: Karty katalogowe "zawsze mają rację", więc to raczej przypadek, że ten LRF się zmieścił...
latarnik
 
Posty: 995
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wasze kolekcje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości